Graben: historická pěší zóna a ráj shopaholiků

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 11. 2019 • Přečteno 5478x

Graben, česky Příkopy či Na Příkopech, je nejvyhlášenější nákupní ulice ve Vídni, která leží v samém srdci města.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Milujete nakupování nebo se prostě jen rádi touláte po městě a nepohrdnete šálkem dobré kávy? Pak si udělejte výlet do vídeňského Grabenu, nejvyhlášenější nákupní ulice v rakouské metropoli, kde se nudit určitě nebudete.

Kromě návštěvy útulných kaváren a obchodů s kvalitním zbožím všeho druhu zde můžete také nahlédnout pod pokličku bohaté historie centra města. 

Na Příkopech

Nakupování k této ulici patříNakupování k této ulici patří

Graben, česky Příkopy či Na Příkopech, je nejvyhlášenější nákupní ulice ve Vídni, která leží v samém srdci města, mezi náměstím Stock-im-Eisen-Platz a ulicí Kohlmarkt. Historie Příkopů sahá velmi hluboko, do období okolo roku 15 před naším letopočtem, kdy na území dnešního centra města sídlil starověký římský tábor Vindobona.

Na konci 12. století, tedy o více než tisíc let později, nařídil první rakouský panovnický rod, rod Babenberků, rozšíření města. Příkopy byly zasypány a zarovnány s okolním povrchem, a právě v těchto prostorách vznikla jedna z prvních obytných ulic nové části města.

Jak šel čas

Jedna ze dvou fontán na uliciJedna ze dvou fontán na ulici

Během procházky po Příkopech si i dnes můžete na první pohled všimnout rozdílu mezi starověkým a středověkým uspořádáním města. Zatímco uspořádání budov v severní části ulice (v prostorách starého antického města) nemá žádný jednotný řád, z jihu se na pěší zónu napojuje pět rovnoběžných postranních uliček z 13. století.

Z Příkopů se rychle stala hlavní dopravní tepna města, která vedla ke královskému Hofburgu a umožňovala průjezd centrem města bez nutnosti křižovat frekventované náměstí Hoher Markt.

V té době v ulici stály především dřevěné domy, které lehly popelem během obrovských požárů v roce 1327. Na konci století byly na jejich místě postaveny domy nové a nastěhovali se sem především řemeslníci. Ulice ale ještě dlouho nepatřila k těm nejluxusnějším ve městě, ba naopak – vedl tudy tzv. Mörung, potůček, kterým odtékaly odpadní vody do Dunaje a celé okolí tak patřičně zapáchalo.

Vzhledem k dřevěným konstrukcím domů v ulici i nadále často propukaly požáry. I z tohoto důvodu zde vyrostly dvě kašny, do kterých přitékala voda ze zahrad Hofburgu, aby v případě nouze bylo možné rychle zasáhnout. Kašny pod názvy Josefova a Leopoldova můžeme v ulici obdivovat dodnes.

Klenotem Příkopů je ale věhlasný Vídeňský morový sloup. Když v roce 1679 ve Vídni propukla morová epidemie, tehdejší císař Leopold I. Habsburský slíbil, že když mor odezní, postaví ve městě památný morový sloup a nechal v ulici vztyčit provizorní sloup ze dřeva. Po skončení moru a také následného tureckého obléhání pak byla v roce 1694 dokončena stavba velkolepého morového sloupu Nejsvětější Trojice, na kterém vyniká také socha císaře Leopolda, který se sklání a modlí k Bohu.

V období baroka se Graben stal dějištěm řady významných událostí a oslav, včetně císařských průvodů. Z tohoto důvodu byli zdejší obyvatelé nuceni postupně opravit fasády svých domů a ulice tak získala elegantní a honosný vzhled, který si zachovala dodnes. Budovy se staly domovem komerčních podniků a vznikla řada významných staveb, kolem kterých při návštěvě Vídně neprojdete bez povšimnutí: historický Grabenhof, Palais Equitable, sídlo rakouské Erste Bank nebo obytný dům Ankerhaus.  

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

První pěší zóna, domov luxusních podniků

Vychutnejte si svůj šálek kávyVychutnejte si svůj šálek kávy

Během minulého století si Graben navíc připsal dvě městská prvenství. V prosinci roku 1950 zde byla rozsvícena první neonová světla ve městě a v listopadu roku 1974 se ulice stala vůbec první vídeňskou pěší zónou. Jelikož se jedná o jedno z nejfrekventovanějších míst ve městě, automobilová doprava byla omezena pouze na jižní část ulice.

Obchodu se na Příkopech dařilo už odedávna, ve středověku se na zdejších trzích prodávaly především potraviny. Většina domů, které po obou stranách lemují pěší zónu, pochází ze 17. a 18. století a najdete v nich ty nejvybranější obchody, z nichž některé mají opravdu dlouhou tradici.

Patří mezi ně například továrna na porcelán Augarten, dvorní klenotnictví Heldwein nebo luxusní parfumerie Nägele & Strubell. V prostorách někdejší prodejny šlechtického pánského prádla dnes sídlí řetězec H&M, který zachovává noblesní interiér obchodu a určitě stojí za návštěvu.

Mezi obchody narazíte také na řadu kaváren a restaurací. Káva je ve Vídni totiž tak trochu životní styl – zastavit se, vychutnat si dobrý nápoj a nikam nespěchat. Za zmínku stojí třeba staromódní kavárna Hawelka v průchodu Dorotheergasse, která nepřetržitě funguje už od roku 1939, nebo výběrový supermarket Julius Meinl, kde nakoupíte kvalitní rakouské potraviny. 

Graben můžete navštívit po celý rok – v teplých letních měsících oceníte posezení v některé ze zdejších zahrádek, v zimě vás zase okouzlí extravagantní vánoční osvětlení, které dotváří jedinečnou atmosféru této nákupní třídy. Většina podniků má otevřeno od pondělí do soboty od 10 do 20 hodin.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/graben/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024