Uměleckohistorické muzeum ve Vídni: Brueghel, Tizian, Vermeer a řada dalších pod jednou střechou

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 11. 2019 • Přečteno 4665x

Uměleckohistorické muzeum ve Vídni, ve světě známé jako Kunsthistorisches museum, je největším muzeem umění v Rakousku.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Umělecké sbírky vystavené v Kunsthistorisches museum patří k největším a nejcennějším v Evropě. Díla pokrývají opravdu rozsáhlé období – od starověkého Egypta, Řecka a Říma až po baroko.

V nádherných reprezentativních prostorách jsou tak k vidění starověké sošky a sarkofágy, vzácné klenoty nebo třeba renesanční gobelíny a společnost jim dělají zásadní západoevropská díla takových velikánů, jakými byli Brueghel, Rembrandt, Caravaggio, Tizian a mnoho dalších. 

Uvnitř stejně krásné jako na povrchu

Interiér muzea je bohatě vyzdoben mramoremInteriér muzea je bohatě vyzdoben mramorem

Uměleckohistorické muzeum ve Vídni, ve světě známé jako Kunsthistorisches museum, je největším muzeem umění v Rakousku a také jedním z nejvýznamnějších v Evropě. Prolínají se zde díla nejlepších evropských malířů, sochařů a řemeslníků se starověkými památkami, které během několika staletí nasbírali habsburští panovníci, velcí milovníci umění. 

Neoklasicistní budova, která je stejně obdivuhodná jako díla v ní vystavená, byla současně s protějším Přírodovědným muzeem postavena mezi lety 1871 a 1881 podle návrhu uznávaných architektů Gottfrieda Sempera a Karla von Hasenauera. Slavnostní otevření se pak konalo v roce 1891 pod taktovkou císaře Františka Josefa I.

Obě muzea, která jsou od sebe oddělena náměstím a pomníkem Marie Terezie, mají téměř stejný půdorys a exteriér – jako důkaz rovnosti vědy a umění. Obdélníková budova se pyšní zhruba 60metrovou osmibokou kupolí a její fasáda je osazena zdobnými kvádry z pískovce. Interiér muzea je bohatě vyzdoben mramorem, štukovými ozdobami, plátkovým zlatem a nejrůznějšími malbami.

Starověké poklady

Uměleckohistorické muzeum je domovem jedné z nejstarších a nejcennějších památek z období starověku. Jeho egyptsko-orientální sbírka čítá více než 17 tisíc artefaktů z předdynastického a raně dynastického období (kolem roku 3500 před naším letopočtem) až po rané křesťanství a většina předmětů pochází z území Egypta, Núbie, východního Středozemí, Mezopotámie a Arabského poloostrova. 

Antická sbírka pak pokrývá více než 3500 let dlouhé období mezi nálezy keramiky v době bronzové a raným středověkem. Sbírka vyniká především pro své unikátní antické kameje, mezi kterými nechybí ani slavná Gemma Augustea, cennosti z období stěhování národů a raného středověku, včetně zlatého pokladu z Nagyszentmiklós, a kolekci řeckých váz, kterým dominuje pohár zdobený známým malířem Brygosem. 

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Jedinečná obrazová galerie

Těšit se můžete na obrovskou obrazovou sbírkuTěšit se můžete na obrovskou obrazovou sbírku

Výkladní síní muzea je jeho obrazová galerie, kterou byste za žádných okolností neměli minout. Obrazárna vystavuje jedinečnou uměleckou sbírku rodu Habsburků, která vznikala převážně v 17. století a zahrnuje významná díla především z tohoto období.

Galerie se může pochlubit také unikátní sbírkou nizozemského malíře Pietera Brueghela staršího, která ve světě nemá obdoby. V Uměleckohistorickém muzeu se během výstavy „Brueghel – alespoň jednou za život“ na přelomu let 2018 a 2019 na jednom místě sešly celé tři čtvrtiny jeho dochovaných děl, která zobrazují především neobyčejné výjevy z obyčejného venkovského života, krásu krajiny, ale také biblické příběhy a alegorie.

Vídeňský Kunstkammer 

Nedílnou součástí muzea je také Vídeňský kabinet umění – přesněji kuriozit a zajímavostí, tzv. Kunstkammer, který je tak trochu samostatným muzeem v muzeu.

Jedna z nejcennějších sbírek světa zahrnuje přes 2000 vzácných předmětů, které během několika století nashromáždili habsburští císařové, především pak Rudolf II., který sbírku uchovával na Pražském hradě, ale její velká část byla po jeho smrti vydrancována Švédy, a Ferdinand II. Tyrolský, jenž své úlovky o něco úspěšněji schraňoval na zámku Ambras v Innsbrucku. 

Největším klenotem celé kolekce je Celliniho slánka (saliera) z roku 1543. Figurální soška, která zobrazuje boha moře Poseidóna a bohyni země Démétér, byla vyrobena ze zlata, slonoviny, ebenu a smaltu. V roce 2003 byla z muzea ukradena, pachatele se ale v roce 2006 podařilo dopadnout a proslulá slánka je dnes zpět na svém místě. 

K vidění je i řada dalších zlatnických předmětů, například snídaňový servis Marie Terezie, ale také sošky a klenoty z broušených kamenů, slonoviny, dřeva či bronzu, hodinky, gobelíny a nejrůznější bizarní předměty a přírodní kuriozity. Sbírka, která má obrovskou hodnotu, byla mezi lety 2002 a 2012 kompletně zrestaurovaná a šikovně mapuje kulturní vývoj novověkého člověka. 

Praktické tipy na závěr

Milovníci umění se sem určitě budou opakovaně vracetMilovníci umění se sem určitě budou opakovaně vracet

Muzeum má otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek pak až do 21 hodin, v pondělí zavřeno (s výjimkou června až srpna, kdy je otevřeno každý den). Za vstupenku dospělí zaplatí 16 euro, studenti a senioři 12 euro, děti a mládež do 19 let mají vstup zdarma.

Za komentovanou prohlídku si připlatíte 4 eura za osobu. Na návštěvu si vyhraďte ideálně celý den, nebo alespoň odpoledne, k vidění je toho totiž opravdu hodně. Milovníci umění se sem určitě budou opakovaně vracet. Umělecký zážitek si můžete zpříjemnit pauzou v muzejní kavárně – ceny jsou zde sice vyšší, ale odpovídají kvalitě výborné kávy a typických vídeňských dortíků.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 23. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/umeleckohistoricke-muzeum-ve-vidni/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024