Retz: město kvalitního vína, tajemného podzemí a ikonického větrného mlýnu

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 10. 2019 • Přečteno 15979x

Vinařské městečko Retz najdete jen pár kilometrů od Znojma. Krom ochutnávky vín tu můžete prozkoumat i tajemné podzemí...

Vyberte si z našich 7 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Patříte k lidem, kteří rádi hledají pravdu ve sklenici dobrého vína a při zmínce o tomto ušlechtilém moku vždy pookřejete? Pak určitě neotálejte s návštěvou rakouského vinařského městečka Retz. Kromě ochutnávky kvalitních vín a návštěvy některé z vyhlášených gastronomických akcí se můžete vydat prozkoumat tajemná zákoutí zážitkového podzemí, které je zároveň největším historickým vinným sklepem v Rakousku.

Retz ale rozhodně stojí za návštěvu i v případě, že vínu zrovna neholdujete. Jeho malebné historické centrum v čele s netradiční radnicí či nepřehlédnutelnou českou stopou v podobě starobylé Znojemské brány vám zajisté učaruje.

V kopci nad městem se pak už více než 150 let tyčí stále plně funkční větrný mlýn, který vás na malou chvíli přenese do dalekého Holandska. To vše najdete jen pár kilometrů od jihomoravských hranic.

Místo, kde víno teče proudem

Je to významná vinařská oblastJe to významná vinařská oblast

Za vinařskou turistikou nemusíte jezdit daleko. Stačí popojet kousek za hranice naší malé země, zhruba 15 kilometrů na jihozápad od Znojma, a navštívit městečko Retz (česky známé také jako Reteč či Řešice).

Městečko se zhruba čtyřmi tisíci obyvateli leží v okrese Hollabrunn ve spolkové zemi Dolní Rakousko a je součástí takzvaného Weinviertelu – „Vinné čtvrti“, historické vinařské oblasti, ve které se vyprodukuje třetina všech rakouských vín a odkud mimo jiné pochází například oblíbená odrůda Veltlínské zelené (zde navíc s typickým pepřovým nádechem).

Okolní mírně zvlněná krajina oplývá úrodnou půdou, a tak se v kombinaci s příznivými podnebnými podmínkami stala domovem nekonečných vinic. O tom, že zde má vinařina opravdu silnou tradici, svědčí i udělování věhlasného vinařského označení „Weinviertel DAC“ (Districtus Austriae Controllatus), které dokládá původ a odrůdu regionálních vín a garantuje jejich vytříbenou kvalitu. 

Nikoho tedy nepřekvapí, že se město každoročně stává dějištěm rozmanitých vinařských akcí. Nejvýznamnější z nich je bezesporu Retzer Weinwoche, tedy „Slavnost vinařů“, či „Týden vín“, která se v roce 2019 konala již po padesáté.

V září pak město ožívá tradičním vinobraním, během kterého je na hlavním náměstí připraven zábavný program pro malé i velké, ze dvou historických kašen místo vody tryská víno a vše vrcholí slavnostním průvodem. Retz vínem zkrátka žije. 

Podzemí plné zážitků

Unikátní podzemí v RetzuUnikátní podzemí v Retzu

Nejoblíbenějším místním turistickým cílem je bezesporu zážitkové podzemí – Retzer Erlebniskeller. Přímo pod historickým jádrem Retzu leží labyrint spletitých chodeb a štol, jejichž celková délka dosahuje zhruba 21 kilometrů a zabírá tak větší plochu než síť ulic na povrchu města. Historický vinný sklep, který je svou rozlohou největší v Rakousku, je vyhlouben v podloží z mořského písku, má tři patra a sahá až do hloubky 20 metrů.

Jedná se o geologický unikát, protože jindy sypký písek je ve zdejším sklepení vlivem spodních vod z okolí neustále vlhký, a díky tomu zůstává překvapivě pevný a stabilní. Více o tom, kde se tady vlastně mořský písek vzal či proč a jak do podzemí obyvatelé města už po více než sedm století ukládají své tekuté poklady, vám povyprávějí zkušení průvodci, kteří vás samozřejmě neochudí ani o řadu tajemných a peprných historek. 

Během letních prázdnin navíc každou sobotu probíhají prohlídky v českém jazyce, které lze po předchozí domluvě realizovat i v jiné dny. V podzemí se teplota celoročně pohybuje mezi 10 a 12 °C, proto se před návštěvou i během léta raději pořádně oblékněte.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Centrum plné památek

Jedno z největších náměstí v RakouskuJedno z největších náměstí v Rakousku

Až opustíte temné a chladné podzemí, můžete se rovnou vydat prozkoumat další krásy města. A že se jich na poměrně malém prostoru najde spousta. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout místní radnice (Rathaus Retz), která spíše než typické sídlo úředníků nápadně připomíná kostel. Na jejím místě totiž už ve 14. století skutečně stála původní gotická kaple (zasvěcená Zvěstování Panny Marie).

V roce 1425 byla ale značně poničena husity, kteří při jednom ze svých četných nájezdů nemilosrdně vyplenili celé město. V druhé polovině 16. století se kaple dočkala přestavby na renesanční kostel, a ten byl pak v 18. století (údajně z finančních důvodů) nakonec přebudován na novou radnici.

Dnes si tedy můžete prohlédnout jak kapli, v níž se dodnes pravidelně konají mše, tak třeba i sousední radniční sál. Za malou úplatu se navíc můžete vydat po bezmála 130 schodech na vyhlídku 57metrové radniční věže, odkud budete mít malebné městečko i jeho kouzelné okolí jako na dlani.

Vedle rozsáhlého podzemí se Retz může pochlubit také jedním z největších a nejhezčích náměstí v Rakousku. Hlavnímu náměstí (Hauptplatz) o rozloze 1,2 hektaru dominuje barokní sloup Nejsvětější Trojice a přilehlé kašny, ze kterých během již zmiňovaného vinobraní celý jeden den teče víno proudem.

Náměstí je pak lemováno významnými budovami, z nichž za zmínku stojí především ty z konce 16. století – nepřehlédnutelný Verderberhaus (zajímavě řešený výrazný dům s cimbuřím, který se původně skládal ze tří samostatných budov, v minulosti patřil rodině významného obchodníka a váženého měšťana Thomase Verderbera) a Sgraffitohaus (česky známý jako Malovaný dům, na jehož fasádě si můžete prohlédnout malby, které zachycují každodenní život středověkého člověka).

O kousek dál pak ve Znojemské ulici narazíte na impozantní Znojemskou bránu (Znaimertor), která je součástí dochovaných městských hradeb. 

Poslední svého druhu

Větrný mlýnVětrný mlýn

Historickým jádrem ale prohlídka města nekončí, čeká na vás ještě jeden další unikát. V kopečku nad Retzem, jen několik minut pěší chůze právě z centra města, odkud se sem mimo jiné dostanete také autem, na kole či výletním vláčkem, se tyčí klasický téměř 170 let starý větrný mlýn – jeden ze dvou posledních plně funkčních mlýnů v celém Rakousku, které jich v minulosti čítalo hned několik stovek.

Druhý zachovaný mlýn najdete v obci Podersdorf u Neziderského jezera. Kamenný větrný mlýn (Retzer Windmühle) byl postaven podle holandského vzoru mezi lety 1853 a 1855. V budově se nepřetržitě mlelo až do roku 1924 a už o čtyři roky později byl pro svůj nezměněný původní vzhled zařazen na seznam kulturních památek. 

Kónická věž i se střechou dosahuje výšky 13 metrů a průměr její základny je necelých 10 metrů. V místech dnešního mlýna původně stály dva jiné – dřevěný z roku 1772, který nepřetržitě fungoval až do roku 1851, a kamenný z roku 1775, který ale o sto let později vyhořel po úderu blesku a od té doby slouží jako obytná budova.  

V těsné blízkosti mlýna se nachází socha Kalvárie a o kousek dál leží vojenský hřbitov. V těchto místech se také můžete napojit na vinařskou cyklistickou stezku, která vede skrz okolní úžasně klidnou a sluncem zalitou krajinu.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 13. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/retz/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024