Jak na dlouhou cestu autobusem? Jeďte nalehko, za levno, bezpečně a s úsměvem!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 11. 2023 • Přečteno 20315x

Čeká vás dlouhý přejezd autobusem? Máme pro vás pár tipů, jak se na cestu připravit, aby pro vás jízda byla co nejpohodlnější.

Vyberte si z našich 37 zájezdů Zobrazit zájezdy

Budeme vaším parťákem na cestách

1. Naši řidiči nepodcení žádný detail.

2. Budete mít více prostoru na nohy.

Chystáte se na výlet a čeká vás dlouhá cesta autobusem? Tápete, jak to celé bude probíhat, a bojíte se nepohodlí? Máme pro vás pár rad a tipů, na co se připravit, aby se pro vás autobusový zájezd nestal noční můrou, ale abyste si jej naopak užili jako příjemnou součást své cesty za zážitky.

Cesta autobusem většinou uteče rychleji, než byste čekali. Chvilku sledujete krajinu, jak ubíhá za oknem, posloucháte výklad průvodce, čtete zajímavou knížku, chvilku si zdřímnete, při zastávce se protáhnete a najednou jste na místě. I tak je ale dobré se předem připravit a bezproblémové cestě jít co nejvíc naproti. Jak? 

1. Nastupujte na palubu nalehko

Odstranili jsme jednu řadu sedadel, abyste měli více místa na nohyOdstranili jsme jednu řadu sedadel, abyste měli více místa na nohy

Rada č. 1 zní: cestujte nalehko. Autobus není nafukovací a zbytečné věci by vám v prostoru pro cestující spíše překážely a obtěžovaly vás. V úložných prostorech nad sedačkami nebývá moc místa, do uličky věci nepatří, z bezpečnostních důvodů musí zůstat vždy prázdná, a místo pod sedadlem oceníte prázdné, až si budete chtít trochu natáhnout nohy.

Výjimkou je případ, kdy máte takové zavazadlo, na které si nohy můžete položit – pokud je tedy pro vás tato poloha pohodlná i na dlouhou dobu. 

2. Využijte pauzy na toaletu a občerstvení

Během cest se dělají zastávky, nejpozději po 4,5 hodinách, ale zpravidla dříve. Záleží na mnoha okolnostech. Zastavuje se většinou u dobře vybavených motorestů, kde je možnost odskočit si na toaletu a koupit si občerstvení. Vlastní svačinka ovšem také není k zahození. Lepší je zvolit takové občerstvení, které moc nedrobí, nehrozí jeho rozmačkání, roztopení nebo vylití. K chuti přijde třeba ovoce, nakrájená zelenina, oříšky, křížaly, sladké tyčinky…  

O přestávce vám nabídneme kávu, čaj, horkou čokoládu a další nápojeO přestávce vám nabídneme kávu, čaj, horkou čokoládu a další nápoje

Pití si s sebou rozhodně nevozte ve velkých plastových lahvích – jsou nepraktické, mj. proto, že je v autobuse nemáte kam uložit. Lepší je malá lahvička, kterou můžete na zastávkách doplnit či vyměnit za novou. 

Toalety někde bývají placené. Myslete na to a raději si vezměte drobné. V některých zemích, jako třeba v Německu, při zaplacení toalety dostanete lísteček, který pak můžete použít jako slevový kupón při nákupu občerstvení.

Tip pro vás:

Během pauzy se řádně protáhněte. Udělejte si procházku po parkovišti (pozor na projíždějící auta!), můžete si i zacvičit.   

3. Pořádně se oblečte

Pohodlné oblečení je základPohodlné oblečení je základ

Pro větší komfort je lepší cestovat v pohodlném nemačkavém oblečení. V autobusech bývá většinou zapnutá klimatizace. Velmi užitečné je mít s sebou šálu, mikinu či svetřík.

Něco na zahřátí se hodí, když klesne teplota, například při přejezdu hor, v noci – i jen tak, pokud vám není příjemné proudění vzduchu z větráků, které nikdy nejdou zcela zavřít, protože by se přerušil přísun čerstvého vzduchu do palubního prostoru.

Kdyby vám bylo po cestě chladno, naši řidiči pro vás mají nachystané dekyKdyby vám bylo po cestě chladno, naši řidiči pro vás mají nachystané deky

Při cestování v létě si do prostoru pro cestující přibalte na zahřátí i čisté ponožky. Pokud máte možnost výběru, zvolte boty, které se dají rychle nazout. 

4. Mluvte, komunikace je základ

Pro pohodlnější cestování se může hodit i polštářek, škraboška na oči, případně špunty do uší. A také velká dávka tolerance. Někomu zrovna nemusí sednout, když si soused přes uličku v noci svítí, když film hraje na váš vkus příliš nahlas nebo když si někdo před vámi hodně sklopí sedačku…

Dobrá komunikace všemu prospějeDobrá komunikace všemu prospěje

Mějte ale na paměti vždy to, že základem je – nejen při cestování autobusem – dobrá komunikace a úsměv na rtech. Nebojte se slušně ozvat, pokud je například v autobuse příliš teplo nebo zima – řidičům se možná na palubní desce ukazuje jiná teplota, než jaká je ve skutečnosti v prostoru pro cestující. 

5. Nezapomeňte na hygienu a zábavu

Na osvěžení během dlouhé cesty, ale nejen během ní, určitě přijdou vhod vlhčené ubrousky. Hodí se mít s sebou základní hygienické potřeby, případně i ručníček. Osvěžení v podobě vyčištění zubů během pauzy dělá divy.

Nezapomeňte na něco pro vlastní zábavu. Hodí se pěkná knížka, časopis, křížovky, něco na poslouchání ve sluchátkách, hračky a hry na zabavení dětí, pokud cestují s vámi, křížovky apod.

Na palubě našich autobusů pro vás máme k dispozici časopisy, wifi připojení, LCD TV a mnoho dalšího.

Jsme vybavení USB připojením u každého dvojsedadlaJsme vybavení USB připojením u každého dvojsedadla

6. Bezpečí se vám osvědčí…

Ačkoliv má i náš nejnovější autobus MAN spoustu bezpečnostních prvků navíc, vždy je dobré myslet na vlastní bezpečí. Všichni cestující by během cesty měli být v autobuse připoutáni. I pokud se budete chtít protáhnout, vyvarujte se dlouhého stání v uličce. Když například půjdete na toaletu v autobuse, stále se držte – nikdy nevíte, kdy bude muset řidič prudce a nečekaně šlápnout na brzdu.

A ještě jedna rada. Natáhnout se je sice příjemné, ale nikdy si nelehejte do uličky. Není uzpůsobena pro spánek a krom toho, že by na vás mohl popadat obsah úložných prostor nad sedadly, při prudkém brzdění byste mohli skončit o několik sedadel blíže řidiči. 

S našimi řidiči si vychutnáte každou minutu jízdyS našimi řidiči si vychutnáte každou minutu jízdy

Přejeme hodně krásných výhledů z paluby autobusu a pohodovou jízdu! A pokud byste se s námi chtěli vydat na cestu, vyberte si některý z našich autobusových zájezdů nebo si u nás rovnou autobus pronajměte i s řidičem.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Autobusem

Vyrazte za zážitky pohodlně autobusem

Vyberte si jeden z našich 37 zájezdů

Zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 1. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-na-dlouhou-cestu-autobusem-jedte-nalehko-a-s-usmevem/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024