Jak ve světě slaví Vánoce? Budete koukat! Dárky rozdává čarodějnice a podává se treska s ředkvičkou

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 24604x

Vánoce se slaví téměř po celém světě, ale každá země má své specifické zvyky. Jaké?

1 zájezd na téma: Advent – USAZobrazit zájezdy

Napadlo vás někdy při tradiční štědrovečerní večeři a rozdávání dárků u nazdobeného stromečku, jak asi slaví Vánoce na druhé straně zeměkoule? Prozradíme vám, kdo nosí dětem dárky v Anglii, Řecku nebo třeba v Itálii. Koukneme se také do talíře Švédům, Dánům nebo Polákům a osvětlíme vám, proč je v Rusku 24. prosinec úplně normální pracovní den...

1. Velká Británie

Klasický anglický pudingKlasický anglický puding

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Father Christmas (Otec Vánoc)

Anglický Ježíšek se jmenuje Father Christmas (Otec Vánoc) a poznáte jej podle dlouhého obleku červené nebo zelené barvy. Děti dopisy pro něj hází do krbu – jedině tak totiž mohou vzlétnout a dostat se až na Severní Pól. O Štědrém večeru pak Otec Vánoc chodí dům od domu a rozdává dárky do připravených punčoch na krbu nebo prázdných povlaků od polštářů na rozích postelí. Ráno si děti mohou dárečky konečně rozbalit.

Slavnostní hostina následuje až poté a v každé anglické domácnosti začíná přesně v pravé poledne. Oběd startuje přípitkem a poté symbolickým rozlomením tzv. christmas crackers (papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek). Oběd sestává z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Chybět nesmí slaný vánoční puding. Nabídka dezertů je také pestrá: švestkový puding polévaný brandy, sladké koláče nadívané kandovaným ovocem aj. Poté se všichni členové rodiny odeberou do obývacího pokoje a sledují tradiční vánoční projev královny Alžběty II.

2. Rusko

Vareniky - taštičky či měšce z kynutého těstaVareniky - taštičky či měšce z kynutého těsta

Kdy: 7. ledna

Kdo naděluje dárky: Děda Mráz

Vánoce se v pravoslavných zemích, ke kterým se Rusko řadí, začínají slavit až 6. a 7. ledna. Používají totiž Juliánský kalendář, který je oproti Gregoriánskému o 13 dní popředu. V historii byly Vánoce spojeny s velkým množstvím tradic, které upadly z velké části v zapomnění po oficiálním zákazu Vánoc v Sovětském svazu v roce 1918. Daleko tradičněji tak dodnes působí oslava Nového roku, která je dokonce spojena se zdobení stromu – jolky. Dárky právě o silvestrovském večeru naděluje Děda Mráz, kterého obvykle doprovází Sněhurka. 

Celý vánoční den se Rusové postí. Večer ale svátečně vyzdobí stůl a večeři začínají sytým borščem. Masu na talířích vévodí ryby jak mořské, tak říční. Jako příloha se podávají tzv. vareniky – taštičky či měšce z kynutého těsta, které se plní tím, co dům dal – rýží, bramborami, zelím nebo třeba houbami. 

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Dánsko

Skřítci Nisserové z DánskaSkřítci Nisserové z Dánska

Kdy: 24. prosince

Kdo naděluje dárky: Skřítci Nisserové

Lidé v Dánsku si o Vánocích zdobí dům postavičkami skřítků Nisserů, kteří jsou obvykle oděni do národních barev – červené a bílé. Právě oni nadělují 24. prosince dárky. Stejně jako v ostatních skandinávských zemích i tady lidé chodí na Štědrý den zapálit svíčku na hřbitov a zavzpomínat na své blízké. V některých oblastech panuje také zvyk vítání „vánočního posla“, který zaklepe na dveře a každému dá vtipný dáreček charakterizující obdarovanou osobu – poukazují na ctnost nebo vadu, např. tlouštíci dostávají špejli od jitrnice.

Večer se rodina sejde u stolu, na kterém nesmí chybět husa, kachna, popřípadě vepřová pečeně s červeným zelím jako hlavní chod a dále pak opepřená treska s ředkvičkou, pivní chléb, teplá šunka, hnědé koláčky nebo horká rýže zalitá studeným mlékem. Speciálním dezertem je rýžový nákyp se zapečenou mandlí, nálezce této mandle čeká štěstí a dárek navíc. Po večeři se rodina přesune ke stromečku, kolem kterého tančí dokola, drží se za ruce a zpívá koledy.

4. Belgie

Klasický plněný krocanKlasický plněný krocan

Kdy: 6. prosince

Kdo naděluje dárky: Sinterklass (ve Vlámsku), Saint Nicholas (ve Valonsku)

V Belgii děti prožívají více svátek Sv. Mikuláše, protože tehdy ty hodnější dostávají dárky od Sinterklaas (ve Vlámsku) nebo Saint Nicholas (ve Valonsku). Těm zlobivějším pak hrozí, že si je odnese Černý Petr, prý do Španělska. Vánoční svátky jsou pro Belgičany ve znamení rodinných setkání. V posledních letech však i Belgie podléhá komerčním vlivům a Santa Claus obvykle pod vánoční stromek či do punčoch zavěšených u krbu něco nadělí.

K tradičním vánočním jídlům patří v Belgii ryby, mořské plody a plněný krocan. Nejtypičtější pochoutkou je sladké „vánoční poleno“, ve vlámštině „kerststronk“ a ve francouzštině „la bûche de Noël“. Jedná se o měkkou, pěnovitou roládu naplněnou krémem a zvenčí ozdobenou čokoládou tak, že opravdu připomíná poleno.

5. Polsko

Smažený kapr nesmí na svátečním stole chybětSmažený kapr nesmí na svátečním stole chybět

Kdy: 24. prosince

Kdo naděluje dárky: Mikuláš

Vánoce v Polsku se asi nejvíce podobají těm našim. Začínají 24. prosince večer, přesněji v okamžiku, kdy se na nebi objeví první hvězda. Děti sice na sv. Mikuláše dostanou nějaké dárky, ale na Štědrý den se dočkají i dospělí. Dzieciątko (dítě Ježíš), Aniołek (Anděl) anebo Gwiazdor (ve Velkopolsku) nechává dárky klasicky pod stromečkem.

Sváteční stůl nebo i podlaha se zdobí trochou slámy, která má připomínat, že se Ježíšek narodil ve chlévě. Katolická tradice pak také velí navštívit kostel, kde bývají vystaveny jesličky. Na začátku večeře se rodina a hosté rozděllí o oplatku. Zvykem je prostírat jeden talíř s příborem navíc, pro případného hosta. Samotná večeře se skládá z neuvěřitelných dvanácti chodů, které symbolizují dvanáct měsíců v roce. Hlavní jídlo je smažený kapr nebo jiná jídla z ryb. Před ním se podává červený boršč s uszkami (taštičky s houbami) a po hlavním chodu ještě pierogi (taštičky se zelím a houbami) a jiná postní jídla. Sladkou tečkou bývá perník.

6. Itálie

Do domu sestoupí komínem čarodějnice BefanaDo domu sestoupí komínem čarodějnice Befana

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Babbo Natale, čarodějnice Befana

V Itálii bývají hlavním symbolem Vánoc jesličky, které se nezřídka dědí z generace na generaci, a ozdobená jedlička. Dárky se rozbalují po večeři 24. 12. (čeká se do půlnoci, kdy začne 25. prosinec) nebo druhý den ráno a leží vedle jesliček nebo pod stromečkem. Jejich nositelem je Babbo Natale. Pro některé rodiny je ale mnohem důležitější až 6. leden, kdy do domu sestoupí komínem čarodějnice Befana a zanechá tam dětem dárky. Její velká loutka se pak na znamení konce svátků zapálí.

Na italské vánoční hostině nesmí chybět panettone, typická vánoční bábovka s hrozinkami a kandovaným ovocem, v případě severní Itálie jednodušší pandoro. Hlavní jídla se liší podle regionu a rodinných tradic. Může být jehněčí s rozmarýnovými bramborami a artyčoky, nebo večeře o několika chodech, kde jsou hlavní ingrediencí mořské ryby.

7. Švédsko

Speciální treska s bílou omáčkouSpeciální treska s bílou omáčkou

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Vánoční muž Jultomten

Prvním vánočním svátkem je ve švédsku Den sv. Lucie, tedy 13. prosinec. Tento svátek se podobá českému Mikuláši. Mladí lidé se v převlečení za anděly s nutnými svíčkami na hlavě a korunou vydávají nadělovat dětem cukroví. Typickou vánoční ozdobou je slaměná postavička kozla k zavěšení na stromeček, nebo v nadživotní velikosti, která se později na Tři krále hází do ohně.

Hlavním chodem sváteční večeře je sušená treska s bílou omáčkou, dalším tradičním pokrmem je Vörtbröt – kořeněný chléb s hřebíčky a zázvorem. Jako vánoční specialita se podávají i vařené fazole se slaninou a cibulí nebo malé klobásky, kterým se říká Julkorv. Po večeři přichází nadělovat dárky přihrblý dědeček Jultomten (Vánoční muž) za pomoci skřítků Julnissarů. Je zvykem na dárky místo jména obdarovaného napsat krátký verš charakterizující danou osobu, která se má podle veršů poznat a o dárek se sama přihlásit. 

8. Řecko

Pečené sele nebo jehně nesmí chybět v ŘeckuPečené sele nebo jehně nesmí chybět v Řecku

Kdy: 31. prosince

Kdo naděluje dárky: Mikuláš, jemuž z vousů crčí slaná voda

V Řecku se v dřívějších dobách, především v přímořských oblastech, zdobily lodě. Vánoční stromeček tam začal pronikat teprve před několika desetiletími. Mezi vánoční tradice patří například žehnání domů svěcenou vodou proti zlým skřítkům nebo dětské průvody. Děti chodí 24. prosince koledovat s triangly a bubínky ke známým a sousedům.

25. prosince se zpravidla koná jedna z nejbohatších řeckých hostin v roce. Podává se krůta s kaštanovou nádivkou, mleté maso a piniové oříšky, někdy se peče sele, jehně nebo ryby. Dárky nosí Mikuláš až na přelomu roku. Podle pověsti zachraňoval potápějící se lodě, a tak mu z vousů crčí slaná voda.

9. Francie

Ve Francii bývají na svátečním stole i žabí stehýnkaVe Francii bývají na svátečním stole i žabí stehýnka

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Pére Noel (Otec Vánoc)

Ve Francii je dobrým vánočním duchem Pére Noel. Chodí v bílém, dárky dává do bot a holínek, nebo je nechává za kamny či u krbu. V předvečer 25. prosince navštěvují Francouzi rodiče, příbuzné a známé, pijí víno a calvados (jablečná pálenka) a dávají si dárky. Vánoční nadílka dárků se ale obvykle koná až 25. prosince.

Na venkově se jako předkrm podávají ústřice a bílé klobásy, ve městech většinou hlemýždi a rybí polévka. Na štědrovečerním stole se objevuje pečený krocan s kaštanovou nádivkou nebo lanýžovou pastou a kuřata se zeleninovým salátem, rajčaty a olivami, ale také pečená husa na divoko. Francouzi milují také škeble, uzeného lososa a obalovaná žabí stehýnka. Nesmí chybět několik druhů sýrů. Ze sladkých dezertů se servíruje roláda v podobě vánočního polena ozdobená zelenými lístky a červenými plody cesmíny.

10. USA

Pro Santu se musí nachystat sušenky a sklenice mlékaPro Santu se musí nachystat sušenky a sklenice mléka

Kdy: 25. prosince

Kdo naděluje dárky: Santa Claus

Vánoční stromeček se v USA zdobí už dva týdny před Štědrým dnem, ale pořádná výzdoba nesmí chybět ani na domech. Američané za ni utratí až 13 miliard ročně. Často se pak večer rodina vyrazí podívat po okolí a kochá se pohledem na zářící domy sousedů. Na Štědrý den Američané ještě chodí do práce. Až večer se sejdou ke společné večeři, kde se podává oblíbené jídlo.

Obvykle je to krocan se šunkou, jinde mořské plody, nebo třeba pizza. Téměř nikde nechybí americký páj (koláč), většinou jablečný. Po večeři se jde na půlnoční mši. Děti ještě předtím, než jdou spát, nachystají pro Santu Clause sušenky a sklenici mléka. Přidají k tomu dopis, ve kterém prosí Santu o různé dárky. Vánoce se však slaví hlavně 25. prosince, kdy je státní svátek. Celý den se odpočívá a navštěvují se příbuzní. Popíjí se horká čokoláda, punč nebo vaječný koňak, někde se podává i cukroví. Ráno se rozdávají dárky, které přes noc přivezl Santa Claus na saních, do kterých je zapřaženo osm sobů. 

A my vám přejeme šťastné a veselé české Vánoce!

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Adventní zájezdy do USA

Zažijte advent v Americe

Vyberte si jeden z našich zájezdů do USA na téma: Advent

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. prosince

Adventní zájezdy do Francie

Prožijte advent ve Francii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Francie na téma: Advent

Zájezdy do Francie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. prosince

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd již 3. září

Adventní zájezdy do Itálie

Prožijte advent v Itálii

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Itálie na téma: Advent

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosince

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd již 5. září

Adventní Belgie

Prožijte advent v Belgii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Belgie na téma: Advent

Zájezdy do Belgie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosince

Adventní zájezdy do Anglie

Prožijte advent v Anglii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Anglie na téma: Advent

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-ve-svete-slavi-vanoce/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024