Madrid: zažijte noční život města jako pravý Madriďan

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18596x

Madrid je město plné života a sršící energií.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do MadriduZobrazit zájezdy

Madrid je město plné života a sršící energií. Ačkoli je život v metropoli hektický, panuje v něm uvolněná a přátelská atmosféra a do srdce města se snadno dostanete i pěšky. Cestou z náměstí Puerta del Sol nebo Gran Vía směrem na náměstí Plaza de Espaňa, Malasaňa, Chueca nebo směrem na stadion Realu Madrid objevíte pravý ruch velkoměsta. Jakmile obyvatelé Madridu skončí v práci, vydávají se do ulic města za zábavou a přáteli. A to je to, co dělá Madrid jedinečným!

Nejnápadnějším rysem Madridu, kterého si všimne každý cestovatel, je jeho noční život. Španělský den je totiž delší než den v kterékoli jiné evropské zemi a v Madridu to platí dvojnásob. Večeře se podává okolo desáté hodiny večer a noční život začíná v okamžiku, kdy se ve většině evropských měst zavírají poslední bary. Nočnímu šílenství je konec až s východem slunce. Pravý Madriďan se vrací domů až kolem 4. hodiny ranní.

Procházka městem: Od historie přes Broadway až do baru

Kouzelná madridská zákoutíKouzelná madridská zákoutí

Tepnou města je ulice Gran Vía. Byla vybudována na začátku 20. století, aby spojila severovýchod města s centrem. Postupem času se z ní stalo centrum obchodu, nakupování, turismu a zábavy. Pro velkou koncentraci divadel se ulici někdy říká madridská Broadway.

Procházku doporučujeme začít na ulici Alcalá směrem na Plaza de Espaňa. Ohromí vás skvostná architektura a v noci záplava neonových světel. Pokud si chcete dát koktejl v jednom z Hemingwayových oblíbených barů, rozhodně nevynechejte Museo Chicote!

Dalším ideálním místem na procházky je Parque del Retiro. Park se rozprostírá na 118 hektarech a založen byl v 17. století. Oblíbenou trasou je procházka okolo soch španělských králů a královen (Paseo de las Estatuas) a Fontány padlého anděla (Fuente del Ángel Caído ). Určitě nevynechejte projížďku po jezírku na lodičkách pod monumentem Alfonse XII.

Nákupy? Jedině na blešáku!

Výhodně nakoupíte na trhu na ulici Ribera de CurtidoresVýhodně nakoupíte na trhu na ulici Ribera de Curtidores

Kromě klasických obchodů na Gran Vía se rozhodně vyplatí zavítat na bleší trh, který se koná každou neděli dopoledne, nebo během svátků. Najdete ho ve čtvrti Lavapiés na ulici Ribera de Curtidores a jeho návštěva se vyplatí už jen kvůli tamní atmosféře. Počátky trhu se datují až do poloviny 18. století. Najdete tady vše, od oblečení po různé sběratelské rarity.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Slavná trojúhleník umění

Milovníci umění si přijdou na své v muzeu PradoMilovníci umění si přijdou na své v muzeu Prado

Svou pozornost Madridu neodepřou ani milovníci umění a architektury. Ti jsou postaveni před složitou volbu, do kterých skvostných sbírek umění zavítat.

Madrid jich totiž nabízí nepřeberné množství – kromě slavného trojúhelníku umění kolem promenády Paseo del Prado, který tvoří stálé sbírky v muzeu Prado (klasické umění s obrazy například od Goyi nebo Velázqueze), Reina Sofia (současné umění, reprezentované mimo jiné Dalím, Miróem, Gargallem a Picassem) a Thyssen Bornemisza (soukromé sbírky impresionismu a postimpresionismu, reprezentované Manetem, Renoirem, Monetem, Degasem, Van Goghem, Cézzanem, …), existuje mnoho dalších muzeí, kulturních center, galerií, divadel, kin, koncertní sálů a flamenco festivalů.

Centrum města i samotný střed Španělska

Hlavním náměstím je Plaza MayorHlavním náměstím je Plaza Mayor

Během objevování Madridu zavítejte také na Plaza Mayor, hlavní náměstí, postavené v roce 1619. Náměstí je kompletně obestavěno komplexem třípatrových budov s 237 balkony. V samotném středu náměstí je postavena jezdecká socha krále Felipa II.

Toto krásné náměstí je jako stvořené pro to, abyste si ho vychutnali nad šálkem kávy, nebo v poněkud dražších restauracích. Můžete navštívit třeba restauraci Casa Botín, která byla založena roku 1725 a je nejstarší na světě.

Ještě jedno náměstí by nemělo uniknout vaší pozornosti, a to náměstí Puerta del Sol. Na rozdíl od Plaza Mayor není tak poklidné. Právě naopak. Je místem, kde si lidé domlouvají sraz, většinou pod sochou Oso y madrono. Socha medvěda pojídajícího plody stromu planiky odkazuje na heraldický znak města.

Na náměstí je také plaketa označující nultý kilometr, střed Španělska, a s oblibou je toto místo využíváno pro pořádání demonstrací. Každoročně se za zvuku hodin na budově poštovního úřadu (Casa de Correos) Madriďané loučí se starým rokem.

Palacio Real de Madrid je oficiální sídlo krále, ale využívá se pouze pro reprezentační účely, nebo při důležitých ceremoniálech. S rozlohou 135 000 m2 a 3418 místnostmi je největším palácem v Západní Evropě. Perla barokní architektury, kterou začal budovat Felipe V., vás překvapí nejen velikostí, ale také přepychovou výzdobou, která nemá obdoby.

Pro fanoušky Realu a ty ostatní taky

Stadion Realu MadridStadion Realu Madrid

Sportovní fanoušky nadchne fotbalový stadion Santiago Bernabéu z roku 1947, který byl svědkem mnoha vítězství domácího klubu Real Madrid. Staňte se součástí davu čítajícího až 81 000 fanoušků během zápasu, nebo navštivte stadion mimo zápas, abyste se mohli podívat do útrob budovy.

Startegická poloha a bohatá nabídka okolních krás

El EscorialEl Escorial

Pověstnou třešničkou na dortu je strategické umístění Madridu. Toto město vybral Felipe II. jako centrum království pro jeho polohu v samotném srdci Pyrenejského poloostrova. Můžete tak vyrazit na jednodenní výlety do krásných historických měst Toledo, Salamanca, Segovia, nebo El Escorial, případně se vydat za nádhernou přírodou do pohoří Sierra de Guadarrama.

Ani cestování do vzdálenějších měst není žádným problémem. Madrid má výborné vlakové, letecké i autobusové spojení se zbytkem země. Cesta vám nebude trvat déle než 5 hodin. V případě, že budete cestovat rychlovlakem AVE, nebo poletíte s některou nízkonákladovou společností z letiště Barajas, které jsou teď hodně žádané, cestu zvládnete o to rychleji.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Španělsko (Madrid)

Do srdce Španělska

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Madridu

Zájezdy do Madridu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/madrid/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024