Katedrála sv. Bavona v Gentu: zasažena bleskem, dvakrát vypleněna, přesto je dnes z kapličky dominantou města

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 11. 2019 • Přečteno 5100x

Osud si s ní nemile pohrával. Nejdříve se z malé kapličky stala dominantou města, pak o své bohatství musela několikrát zabojovat.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do GentuZobrazit zájezdy

Z malé kapličky se stala monumentální katedrálou, která je dnes symbolem celého města. Nechte se pozvat k prohlídce katedrály svatého Bavona v belgickém Gentu. Katedrály, která se pyšní nejkrásnějším oltářem, jaký jste kdy spatřili... Nevěříte? Tak vstupte! 

Belgické město Gent patří k nejnavštěvovanějším v zemi. Má toho hodně co nabídnout. Jedná se totiž o slavnou univerzitní metropoli, kam se sjíždějí studenti z celého světa.

Prestiž a respekt si Gent získal i díky místnímu přístavu. Známé jsou také tři zdejší věže, které vévodí pohlednicím, a patří Belfortu, kostelu sv. Mikuláše a katedrále sv. Bavona. A právě o poslední zmíněné dominantě si budeme vyprávět. 

Svatý Bavon

Katedrála má nádherný interiérKatedrála má nádherný interiér

Svatý Bavon je patronem města Gent. Žil na přelomu 6. a 7. století a ve svém mládí prý vedl velmi volnomyšlenkářský život. Jeho smýšlení se změnilo po smrti jeho manželky, kdy svůj majetek rozdal a začal se věnovat pomoci druhým.

Svatým se pak stal, když se jeho mrtvého těla dotkla žena posedlá ďáblem, která se poté náhle uzdravila. Traduje se, že sv. Bavon ochraňuje před černým kašlem a stal se také patronem sokolníků. 

Z malého kostelíku majestátní katedrála

Z malé kapličky se stala velká katedrálaZ malé kapličky se stala velká katedrála

Na místě, kde dnes katedrála stojí, byla původně dřevěná kaple zasvěcená Janu Křtiteli. Postupem času byl kostel přestavován, převážně v gotickém stylu. S rostoucím vlivem a potřebami místních se ke kapli dostavoval chór a další kaple.

Další fází expanze budovy byla výstavba západní věže. Nevydržela však ani sto let, nezvládla totiž nápor blesku, který do ní udeřil a nebyla již nikdy znovu postavena.

Nejvýznamnější přestavby probíhaly v 16. století, kdy byly budovány hlavní lodě katedrály a boční kaple. Na katedrálu byl kostel vysvěcen roku 1559, když zde bylo zřízeno biskupství.

Na konci 16. století byla katedrála dvakrát vypleněna a v 17. století musela odolat náhlému požáru. Následovala řada oprav, z nichž ta, zatím poslední, započala roku 2006. 

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Prohlídka interiéru

Oltář H. a J. van EyckaOltář H. a J. van Eycka

Pokud se chystáte do Gentu zajet, což byste určitě měli, udělejte si na prohlídku katedrály dostatečnou časovou rezervu. Pár minut vám totiž určitě stačit nebude.

Ihned po vstupu vzhlédněte ke stropu, obrovský zavěšený meč totiž budí pozornost, v některých až mírné obavy, zda jej závěsná lana opravdu udrží.

Budete-li mít štěstí, zasedne za místní varhany varhaník, který sem tam zpříjemňuje návštěvníkům jejich prohlídky o překrásný zvukový zážitek, jak jistě víte, mají totiž podobné stavby perfektní akustiku.

Co ale dělá celý interiér zcela výjimečným, je hlavní oltář. Ten stvořili Hubert a Jan van Eyck.

Čtení na podobné témaGentský oltář: poklad světového uměníPřečíst

Další díla známějšího Jana van Eycka jsou dodnes k vidění například i v Louvru. Tento oltář je považován za vůbec nejvýznamnější dílo raného holandského malířství.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Gent)

Půvab Belgie, šarm Francie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Gentu

Zájezdy do Gentu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/katedrala-sv.-bavona/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024