Muzeum Louvre: Největší muzeum umění na světě

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29860x

Bývalá pevnost a královské sídlo, dnes muzeum v Paříži, které se zároveň řadí k největším muzeím na světě.

Vyberte si z našich 37 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

Kdybyste se u každého exponátu zastavili na 10 sekund, strávili byste v muzeu celé tři měsíce?!

Musée du Louvre je největší centrální muzeum umění na světě. Vedle Eiffelovky bývá jedním ze symbolů na pařížských pohlednicích a k metropoli Francie už neodmyslitelně patří. Navštívit Paříž a nevidět Louvre, je hřích.

Muzeum sídlí v paláci Louvre, který je nejhonosnější stavbou Paříže. Zdi paláce se táhnou podél pravého břehu řeky Seiny. V interiérech bývalého hradu se nacházejí památky od antiky až po 19. století.

Pevnost obehnanou hradbami, kterou nechal ve 13. století postavit Filip II. August, se postupem času změnila na královské sídlo, a nakonec byla roku 1793 přetvořena na národní a centrální muzeum umění.

Prohlídka muzea

Při orientaci v muzeu vám pomůže plánek, který naleznete u vchodu. Nelze přehlédnout skleněnou pyramidu, kterou budete vcházet. Tato pyramida byla postavena na pokyn tehdejšího prezidenta F. Mitteranda, který tak poskytl oficiální vchod do muzea. Je dílem čínského-amerického architekta Ieoh Ming Peie a odpovídá rozměry cheopsově pyramidě v Gize.

Pokud se chcete vyhnout frontám, nechoďte hlavním vchodem, nýbrž přes Porte des Lions na straně Seiny u křídla Denon. Není opravdu ve vašich silách shlédnout a projít všech vystavených 350 tisíc exponátů.

Nejšetrnější cesta celým muzeem je dlouhá opravdu 5 kilometrů. Vystavené umění je rozděleno do 3 křídel komplexu budov – Denon, Sully a Richelieu.

Zároveň je také celé muzem rozděleno do 7 oborů:

1. oddělení Starověký východ tedy Asýrie, Persie, Sumerové, Mezopotámie, Babylonská říše,

2. oddělení Starověký Egypt – hlavně tedy Stará, Střední + Nová říše, zde vás jistě zaujme egyptský Sedící písař a dvě nejproslulejší řecké sochy, Nike Samothrácká a Venuše z Melu,

3. oddělení Starověké Řecko,

4. oddělení Starověký Řím,

5. oddělení Plastiky, které obsahují především díla z  období francouzské gotiky a renesance. Dále pak italská díla 13.–18. století společně s francouzskými špičkami 17.–19. století. Nejznámější jsou Michelangelovi otroci pro hrobku papeže Julia,

6. oddělení Obrazy vrcholné gotiky a renesance do 19. st. Gioconde – křídlo Denon,

7. oddělení umělecké předměty: různé šperky tapiséry, sošky, bronzy, porcelán nábytek + Napoleonova pracovna + trůn – to vše v křídle Rielieu.

Pokud na vás přijde únava, doporučujeme prohlídku muzea na chvíli přerušit a navštívit podzemní nákupní pasáž Carrousel du Louvre, která má otevřeno i v neděli, a odpočinout si u šálku kávy v jedné z mnoha restaurací.

V případě, že se do muzea nebudete chtít podívat, vyplatí se alespoň si prohlédnout komplex budov Louvre. Můžete vidět odkryté středověké základové zdi, malý Vítězný oblouk a skleněnou pyramidu.

Jsme zkušení profesionálové. Nic nás při zájezdu nevyvede z míry a to ani v případě mimořádných událostí.

Mona Lisa

Jeden obraz budete chtít vidět určitě, tím je Mona Lisa. Skvost od Leonarda da Vinciho je schován za neprůstřelným sklem. Mnoho návštěvníků Mona Lisa překvapí svými malými rozměry. Sál s obrazem Mony Lisy je přeplněn turisty, kteří cvakají fotoaparáty tak urputně, až máte pocit, že jste na nějaké tiskové konferenci.

Vstupné a otevírací doba

Návštěvníci do 26 let mají prohlídku muzea zdarma. Louvre je otevřený kromě úterý a třech francouzských svátků (25. prosince, 1. ledna a 1. května) denně. V pondělí, čtvrtek, v sobotu a v neděli je otevřeno od 9:00 do 18:00. Ve středu a v pátek muzeum můžete navštívit od 9:00 do 21:45.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 37 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-louvre/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZážitkovník pro rodiče a děti

Výběr zážitků, tipy, omalovánky, rébusy a spousta zábavy.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!