Nábřeží Graslei: chlouba belgického města Gent láká k návštěvě turisty i místní

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 12. 2019 • Přečteno 3186x

Jedná se o pravé nábřeží řeky Leie, které je středobodem celého města.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do GentuZobrazit zájezdy

Kdysi rušné místo středověkých obchodníků, dnes oáza klidu. Centrální dopravní uzel se dnes proměnil v klidnou oázu nicnedělání a odpočinku. Místní se zde scházejí k dobré kávě, turisté si užívají ohromující výhledy z výletních lodí. Zkrátka centrum města, jak má být.

Město Gent

GentGent

Belgické město leží pouhých 50 km od Bruselu, a co do velikosti předčí dokonce i Londýn. Leží na soutoku řek Šelda a Leie. Ve středověku byl Gent jedním z nejdůležitějších měst celé země. Hospodářsky významným se v té době stal především díky produkci sukna.

Později čerpal především ze svého umístění, perfektní síť silniční i železniční dopravy z Gentu udělala důležitý dopravní uzel. Navíc gentský přístav je třetí největší v zemi a díky tunelu má také spojení s mořem. Dnes je Gent známý především jako univerzitní a přístavní město.

V současnosti je městský turistický ruch mírně zastíněn nedalekými Bruggami, nicméně stále více cestovatelů se nechá zlákat na původní středověké stavby, muzea nebo vodní kanály.

Promenáda u řeky, kulturní i turistické centrum

Užijte si projížďku lodíUžijte si projížďku lodí

Pomineme-li radnici a Tři gentské věže, je bezpochyby největší lákadlem města nábřeží Graslei. Jedná se o pravé nábřeží řeky Leie, které je středobodem celého města. Schází se zde jak místní, tak i turisté, kteří chtějí poznat místní atmosféru. Nábřeží naproti se jmenuje Korenlei, někdy se oba názvy spojují. Těžko říct, čím to je, že v turistických průvodcích se většinou zmiňuje pouze pravý břeh řeky, když se vlastně jedná o to stejné místo.

Charakteristické panorama nad řekou je tvořeno převážně středověkými domy tehdejších obchodníků, kteří tak měli co nejblíže k připlouvajícím lodím. Vřele doporučujeme vyplout některou z výletních lodí a vyfotit si celé nábřeží právě z lodi, tak také vznikají typické fotografie, které pak často vidíme na předních stranách pohlednic nebo map.

Ačkoli je panorama chráněné a veškeré stavební úpravy musí projít přísným schvalovacím řízením, byly budovy v průběhu 18. a 19. století restaurovány k příležitosti světové výstavy, která se v Gentu konala v roce 1913.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Relax, take it easy

Ochutnejte místní kávu nebo pivoOchutnejte místní kávu nebo pivo

Ačkoli je místo poměrně rušné, má jakési kouzlo, které vás přinutí zpomalit. Rozhodně nesmíte jen tak proběhnout, místní by vám neodpustili, kdybyste nenavštívili alespoň jednu z kaváren a neužili si silnou kávu nebo ještě silnější pivo.

Je jedno, jestli si sednete na nábřeží nebo užijete pohodlí terasy některého z místních lokálů. Pohoda u vody, to je oč tu běží. A místní jsou na ni právem hrdí, aby ne, vždyť mají proč.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Belgie (Gent)

Půvab Belgie, šarm Francie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Gentu

Zájezdy do Gentu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nabrezi-graslei/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024