Kostelík sv. Jiří: malá rotunda vypovídající o dějinách města

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2017 • Přečteno 674x

Kostelík sv. Jiří (Sveti Georgi) je malá rotunda v centru Sofie vypovídající o jejích dějinách.

Vyberte si z našich zájezdů do SofieZobraz zájezdy

Víte, že... 

Kostel byl muslimy používán jako mešita. Díky tomu se dochoval do dnešních dnů.

Kostelík či rotunda sv. Jiří (Sveti Georgi) je nejlépe zachovanou památkou z římského období dějin Sofie a zároveň nejstarší archeologickou památkou bulharského hlavního města. Dochoval se z dob, kdy se na území současné Sofie nacházel římský tábor Serdika, jeden z nejvýznamnějších na Balkánském poloostrově. Vedle jsou k vidění i zbytky římského zdiva ze stejného období.

Kostel byl pravděpodobně postaven na místě někdejších římských lázní z 1. století př. n. l. a Římanům nejspíš sloužil jako obřadiště. Když císař Konstantin zakázal pronásledování křesťanů, sloužila budova jako baptisterium, aby splnila poptávku po masovém konvertování ke křesťanství.

Slované ji později používali jako křesťanský kostel a Turkům, pod jejichž nadvládou byla Sofie od 14. do 19. století, posloužil jako mešita. Od doby samostatné bulharské státnosti je z něj opět křesťanský kostel.

Perfektně zapadá do městského multikulturalismu

V noci to rotundě náramně sluší V noci to rotundě náramně sluší

Stavba je perfektním příkladem toho, jak se Sofie vyrovnávala se svým osudem. Zároveň pomáhá dotvářet multikulturního ducha bulharského hlavního města, ve kterém lze dnes obdivovat v těsném sousedství vykopávky z římského období a reprezentativní budovy z doby komunismu, ale hlavně muslimskou mešitu, židovskou synagogu, pravoslavné chrámy i katolický kostel – vše co by kamenem dohodil.

První výzdoba malého cihlového kostela sv. Jiří se datuje do 6. století. Většina dochovaných maleb však pochází z období od 10. do 14. století. Velmi ceněné je zobrazení anděla s mimořádně spirituálním výrazem z 9. století.

Najdete jej na prostranství za hotelem Sheraton, kde se stísněně krčí mezi okolní výstavbou. Na druhou stranu, možná právě díky tomuto sevření mezi budovami kolem něj panuje příjemný klid. V několika okolních lokálech lze posedět třeba u skleničky dobrého bulharského vína a náležitě si užít pohled na rotundu vypovídající o dějinách města.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 23 zájezdů

Bulharsko (Sofie)

Sólo pro Sofii

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Sofie

Zobrazit aktuální zájezdy do Sofie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. října


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostelik-sv-jiri/Cestujte chytře - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!