Mešita Banja Baši: ornamentálně zdobený muslimský svatostánek v Sofii

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2017 • Přečteno 4325x

Jakožto jediný funkční muslimský svatostánek v Sofii upoutá Mešita Banja Baši štíhlým minaretem a křehce působící vnitřní výzdobou.

Víte, že... 

Oficiálně není mešita turistům přístupná, mimo modlitební časy jsou ovšem uvnitř všichni vítáni. Nutností je vhodné oblečení.

Mešita Banja Baši, někdy označovaná jako Lázeňská mešita, je jednou z mála dochovaných památek dokládajících přítomnost Osmanů v Sofii, která zároveň slouží svému původnímu účelu. V minulosti tomu tak vždy nebylo. Je jednou z nejstarších mešit na celém Balkáně a také jedinou funkční mešitou v Sofii a významným duchovním centrem všech bulharských muslimů. Svůj název získala díky tomu, že byla původně součástí většího lázeňského komplexu.

Současná mešita Banja Baši má čtvercový půdorys s kupolí a byla postavena roku 1576 na místě starší mešity z 15. století podle projektu uznávaného tureckého architekta Mimara Sinana, který navrhoval mešity i pro sultány Sulejmana I., Selima II. a Murada III. Je i autorem legendami opředené Modré mešityIstanbulu. Neomítnutá budova vypadá zvenčí poměrně stroze, o to působivější je pak vchod do jejího interiéru, kde návštěvníky uchvátí její jemná barevná výzdoba.

Působivá ornamentální výzdoba

Kupole mešity je vyzdobena křehkými ornamentálními motivy Kupole mešity je vyzdobena křehkými ornamentálními motivy

V interiéru na vás ihned dýchne orientální atmosféra. Pod bosýma nohama ucítíte hebký tmavě červený koberec a nad hlavou budete mít kopuli s průměrem 15 metrů, jejíž jemná ornamentální výzdoba příjemně kontrastuje s masivním vzezřením budovy zvenčí. Dominuje bílá barva s tmavě modrými a červenými ornamenty. Interiér je rovněž zdoben umělecky zobrazenými citacemi z Koránu.

Křehce působí i úzký cihlový minaret s kontrastním bílým ochozem pro muezzina, svolávajícího kdysi k modlitbám. K těm mešita nesloužila během protitureckých kampaní v éře socialismu, svému původnímu účelu se ovšem a počátku 90. let 20. století vrátila.

Lázně, kterým mešita vděčí za svůj název, dnes již nefungují, zdravou vodu si lze ovšem stále načerpat v přilehlém parku.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mesita-banja-basi/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024