Národní archeologické muzeum v Sofii: thrácké, řecké i římské nálezy v bývalé mešitě

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2017 • Přečteno 2995x

Národní archeologické muzeum v Sofii ukrývá expozici thráckých, řeckých i římských nálezů, zbraní a šperků. Je umístěno v bývalé mešitě.

Tip pro vás: 

Naproti muzeu je sídlo prezidenta. Nenechte si ujít střídání příslušníků stráže v každou celou hodinu.

Přímo naproti sídlu bulharského prezidenta v Sofii se nachází budova největší a nejstarší osmanské mešity ve městě. Ta už ovšem neslouží svému původnímu účelu. Je v ní umístěno Národní archeologické muzeum, které spravuje jednu z nejpočetnějších sbírek v celé zemi. Založil ho tu český rodák a významný vědec Václav Dobruský.

Dříve největší a nejstarší osmanská mešita v zemi byla postavena roku 1474. Na rozdíl od sofijské mešity Banja Baši ovšem není funkční. Sloužila jako Národní knihovna, ale dnes se už do ní nechodí ani za modlitbami, ani za knihami, ale do muzea. Své sídlo v ní totiž má Národní archeologické muzeum.

I přesto, že muzeum muselo dát mnohé exponáty ze svých sbírek jiným institucím a ty nejcennější bulharské poklady se jsou dnes v Národním historickém muzeu, stojí za návštěvu. Lze si v něm totiž prohlédnout expozici thráckých, řeckých i římských nálezů, mezi nimiž jsou kultovní předměty, zbraně, šperky a další výstavní kousky.

Česká stopa mezi „exponáty“

Archeologické muzeum sídlí v bývalé mešitě Archeologické muzeum sídlí v bývalé mešitě

Velmi ceněným exponátem je Anaxandrova stéla, náhrobní památník ze 6. století př. n. l. nalezený v řecké kolonii Apolonie. Ta se nacházela v oblasti dnešního města Sozopol na černomořském pobřeží. V horním patře muzea je k vidění široká kolekce fresek z drolících se kostelních zdí z celého Bulharska. Časté jsou i dočasné tematické výstavy.

Zakladatelem muzea byl český vědec a pedagog Václav Dobruský, někdejší člen mnoha vědeckých společností a archeologických ústavů. Část své vědecké práce věnoval zkoumání vývoje nejstaršího bulharského mincovnictví.

Přímo naproti muzeu se nachází současné sídlo bulharského prezidenta. Těsně k bývalé mešitě je takřka přilepena budova bulharské národní banky a nedaleko stojí Národní divadlo Ivana Vazova.

Z mnoha dalších sbírek lze v Sofii doporučit například Etnografické muzeum a Národní galerii umění, sídlící v budově někdejšího carského paláce, sídla vládního guvernéra a v době osmanské nadvlády i správního úřadu či policejního ředitelství.  

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-archeologicke-muzeum-v-sofii/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024