Národní divadlo Ivana Vazova: největší divadlo v Bulharsku a majestátnost sama

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2017 • Přečteno 3368x

Bulharské Národní divadlo Ivana Vazova v Sofii je největším divadlem v zemi. Jeho majestátní budova si právem zaslouží obdiv.

Víte, že... 

Budova Národního divadla je zobrazena i na bulharských bankovkáchb Konkrétně na těch v hodnotě 50 leva, vydávaných do roku 2006.

Nejvýznamnějším divadlem v Bulharsku je bezpochyby Národní divadlo Ivana Vazova, které stojí v samém srdci Sofie. Pojmenováno bylo podle bulharského básníka, spisovatele a národního buditele a na jeho prknech účinkovaly největší osobnosti bulharského divadelního světa. Stavěl ho stejný ateliér, jaký je podepsán například pod pražskou Státní operou, a jeho prvním ředitelem byl pražský rodák Josef Šmaha. 

Pěkná neoklasicistní budova bulharského Národního divadla byla dostavěna roku 1906, a nahradila tak původní skromné dřevěné divadlo Osnova, které stávalo na stejném místě.

Práce svěřeny do nejlepších rukou

Fronton je zdoben Apollónem a múzami umění Fronton je zdoben Apollónem a múzami umění

Autorsky je pod stavbou podepsán vídeňský ateliér Helmer a Fellner, jeden z nejznámějších svého druhu v Rakousku-Uhersku ve 2. polovině 19. století. Věhlasný ateliér byl pověřen návrhem a realizací takřka padesáti divadelních budov, mimo jiné ve Vídni, Salcburku, Berlíně, Bratislavě či Budapešti. Stojí také za pražskou Státní operou či brněnským Mahenovým divadlem.

Národní divadlo Ivana Vazova je největším divadlem v zemi a je také jedním z architektonických symbolů Sofie. Jeho portál je zdoben kontrastními bílými sloupy, které podpírají trojúhelníkový fronton s bohem Apollónen a múzami umění. Majestátní vzezření budovy je umocněno jejím zlatým zdobením a také podlouhlou fontánou v parku přímo před hlavním portálem.

Do baru? Do parku před divadlem…

Na prostranství před divadlem v létě stojí stánky s občerstvenímNa prostranství před divadlem v létě stojí stánky s občerstvením

Městské zahrady Gradska Gravina, které se před divadlem jako jedny z mnoha sofijských zahrad rozkládají, jsou oblíbeným místem k setkávání a odpočinku. Velké množství laviček a travnatých ploch láká k posezení hlavně v letních měsících, kdy se prostranství před budovou Národního divadla mění v jeden velký, ale přesto příjemně klidný bar. Park vyrostl na místě zbořeného mauzolea komunistického politika Georgiho Dimitrova.

První divadelní představení se v honosné budově Národního divadla Ivana Vazova konalo 3. ledna 1907. Prvním ředitelem a také zakladatelem divadelní školy byl pražský rodák Josef Šmaha.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/narodni-divadlo-ivana-vazova/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024