Sofijská synagoga: největší sefardský svatostánek v Evropě

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2017 • Přečteno 3703x

Synagoga v Sofii je největší synagogou na Balkánském poloostrově a největší sefardskou synagogou v Evropě.

Víte, že... 

Sefardští Židé pocházejí z Pyrenejského poloostrova? Po vyhnání na konci 15. století našli útočiště mj. na Balkáně.

Sofijská synagoga je největší synagogou na Balkánském poloostrově a zároveň vůbec největší sefardskou synagogou v Evropě. Je jednou ze dvou funkčních synagog v zemi. V bulharském hlavním městě byla postavena na začátku 20. století nedaleko mešity Banja Baši, velké městské tržnice a příjemné pěší zóny Pirocka. Její součástí je i židovské historické muzeum.

Sofijská synagoga byla navržena roku 1909 maďarsko-německým architektem Friedrichem Grünangerem, který studoval ve Vídni a tvořil převážně v Bulharsku. Její stavba měla symbolizovat židovský přínos rychle se rozvíjejícímu městu.

Největší synagoga na Balkánském poloostrově pro váženou obec

Zvenčí je synagoga charakteristicky pruhovaná Zvenčí je synagoga charakteristicky pruhovaná

Velikost sofijské synagogy, ve které je kolem 1170 míst k sezení, vypovídá o někdejším velkém významu židovské obce v Bulharsku. V době otevření baziliky tvořili Židé přibližně jednu pětinu všech obyvatel Sofie. Žili tu převážně v oblasti kolem synagogy a směrem k tzv. Largu, kde dnes stojí socha patronky města, svaté Sofie. Právě tato oblast byla zničena bombardováním za druhé světové války.

O někdejším významném postavení židovské obce svědčí také fakt, že slavnostního otevření synagogy se 9. září 1909 zúčastnil i car Ferdinand.

Zdobena modrou oblohou…

Interiér synagogy zdobí příjemné barvy Interiér synagogy zdobí příjemné barvy

Interiéru synagogy s obdélníkovým půdorysem a osmibokou kaplí dominují pastelově zelená a modrá barva, sedadla a sloupy jsou naopak kontrastně červené. Ochoz je zkrášlen ornamenty inspirovanými secesním stylem. Vše doplňují zlaté detaily a mozaiková benátská podlaha. Část stropu je vymalována tak, aby připomínala modrou oblohu posetou hvězdami. Dominantní lustr váží dvě tuny, a je tak nejtěžším lustrem v Bulharsku.

Zvenčí je budova charakteristicky pruhovaná a zdobená světlými detaily. Jedná se o jednu ze dvou funkčních židovských synagog v Bulharsku a její součástí je rovněž muzeum věnované historii i současnosti bulharské židovské komunity.

Ulice vedle synagogy je pojmenována podle exarcha Josifa, který vedl bulharský exarchát v období od roku 1877 do roku 1915. Usiloval o sjednocení bulharského lidu, zasloužil se o stavbu mnohých kostelů, zakládal školy a šířil bulharského národního ducha.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sofijska-synagoga/Doporučujeme z Bulharska

Nejnovější z BulharskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024