Královská hrobka ve Windsoru: místo posledního odpočinku nejdéle vládnoucí královny Alžběty II.

Eva Staňková Eva Staňková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 10. 2022 • Přečteno 8406x

Alžběta II. hrad Windsor zbožňovala. Trávila v něm každou volnou chvíli. Není proto divu, že si jej vybrala i jako místo svého posledního odpočinku.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Kde jsou pohřbíváni britští panovníci a příslušníci jejich rodin? Historicky bylo hlavním pohřebním místem Westminsterské opatství a královské pohřby tu probíhají dodnes. Konají se zde rovněž svatby a v příštím roce (2023) tu proběhne událost číslo jedna: korunovace krále Karla III. Nicméně od 19. století jsou panovníci pohřbíváni v kapli sv. Jiří na Windsorském zámku, který Alžběta II. tak ráda navštěvovala. A právě toto místo sledovaly desítky tisíc Angličanů po smrti jejich milované královny. 

Kaple sv. Jiří nicméně tradičně hostí i další významné události královské rodiny. Z těch posledních nejde nezmínit pohřeb prince Philipa v dubnu 2021 nebo ostře sledovanou svatbu prince Harryho s Meghan Markle v roce 2018 a křest jejich syna Archieho. 

Výstavba této kaple trvala přes 50 let. Stavbu započal král Edward III. v roce 1475 a dokončena byla až za vlády krále Jindřicha VIII. v roce 1528.

V kryptě pod místem, jemuž říkáme kůr (místo, kde před varhany stává kostelní sbor), je pohřben král Jindřich VIII. spolu se svou třetí ženou, královnou Jane (Jane Seymourovou), matkou jediného jeho mužského potomka, která však zemřela při porodu.

Kousek od těchto hrobů je pohřben i král Karel I., který byl popraven a po jehož smrti se Anglie na krátkou dobu stala republikou.

Poblíž oltáře jsou mimo jiné pochováni třeba Jindřich V. nebo Edward IV.

Královská krypta v kapli sv. Jiří

Interiéry kaple zdobí rodové znaky.Interiéry kaple zdobí rodové znaky.

V královské kryptě, která byla vytvořena na počátku 19. století, společně odpočívají králové Jiří III., Jiří IV. nebo král Vilém IV.

Právě tam byl také umístěn k odpočinku princ Philip po jeho smrti v dubnu roku 2021, aby zde jeho rakev setrvala, než se bude moci připojit ke královně po její smrti.

Že už teď v těch panovnících plavete? Pojďme si připomenout historii rodu Windsorů alespoň sto let nazpět. Tehdy se totiž stala nebývalá událost. Dědeček Alžběty II., vládnoucí král Jiří V. a člen sasko-kobursko-gothajsko-hannoverské dynastie, svůj rod přejmenoval.

Co ho k tomu vedlo? V době války s Německem nebylo vhodné, aby rod nosil německé příjmení. A tak tehdy vznikl rod Windsorů. Vládu po Jiřího smrti převzal Eduard VIII., ovšem ten po necelém roce abdikoval, aby se mohl oženit s rozvedenou američankou Wallis Simpsonovou. Poté přišel na trůn otec Alžběty II., král Jiří VI., který vládl v letech 1936–1952.

Tatínek, manžel i ona sama

Windsor se těší velkému zájmu návštěvníků.Windsor se těší velkému zájmu návštěvníků.

A kam se tedy tělo prince Philipa přesunulo po smrti královny Alžběty II.? Do krypty, která se nachází pod pamětní kaplí krále Jiřího VI., kterou nechala zřídit právě zesnulá královna Alžběta II. jako místo odpočinku svého otce krále Jiřího VI.

S pracemi se započalo roku 1962 a výstavba kaple byla dokončena v roce 1969. V této kamenné kryptě našli místo posledního odpočinku rodiče královny Alžběty II. a rovněž je v ní umístěn popel princezny Margaret, Alžbětiny sestry.

Letos 19. září se ke své rodině připojila i nejdéle vládnoucí britská panovnice, královna Alžběta II., aby zde spočinula po boku svého manžela, prince Philipa.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Co možná nevíte...

Poslední cesta královny vedla ulicemi Londýna než dorazila do Windsoru.Poslední cesta královny vedla ulicemi Londýna než dorazila do Windsoru.

Nejdéle vládnoucí královna, která podle oficiálních zpráv z Buckinghamského paláce zemřela na zdravotní komplikace spojené s vysokým věkem (bylo jí 96 let), je pohřbena ve vzduchotěsné rakvi vyplněné olovem, aby se oddálil rozklad těla.

Protože královna milovala jednoduché věci, jedinými cennostmi, které má, jsou perlové náušnice a snubní prsten a pár víceméně nehodnotných drobností.

Kaple sv. Jiří je tedy bezesporu velmi významným svatostánkem, ve kterém najdete několik krypt s hroby více než 60 příslušníků královské rodiny datující se zpět až do 16. století.

Jak se do kaple dostat? 

Malebné zahrady hradu.Malebné zahrady hradu.

Kaple svatého Jiří je otevřena každý týden v pondělí, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. Neplatíte žádný zvláštní vstup, připravte se ale na to, že o návštěvu bude zvýšený zájem, a tak si možná chvíli postojíte ve frontě.

Kaple je součástí hradu Windsor, a tedy i vstupného, které při vstupu na královnino oblíbené sídlo zaplatíte v pokladně, případně na webových stránkách, což vřele doporučujeme. 

Dospělého vyjde vstup na 26,50 £, dítě na 14,50 £. O sobotách, které jsou turisticky nejvytíženější, si připlatíte ještě o dvě libry navíc. 

Pro návštěvu si vyhraďte přinejmenším dvě hodiny svého času, a pokud to jen trochu půjde, využijte hezké počasí také k procházkám v parku hradu, kde s oblibou relaxovala i (zatím) nejdéle vládnoucí panovnice. 

Eva Staňková

Eva StaňkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovska-hrobka-ve-windsoru-misto-posledniho-odpocinku/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024