Postbridge: zapadlá vesnička v srdci Dartmooru s historickým mostem a zajímavou současností

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 5. 2021 • Přečteno 3646x

Jmenuje se Clapper Bridge a dal jméno osadě, která je jedním z nejzářivějších bodů národního parku Dartmoor. Nevěříte? Stavte se!

Vyberte si z našich zájezdů do Jihozápadní AnglieZobrazit zájezdy

V Dartmoorském národním parku najdete mnoho malebných míst, která jakoby vypadla z anglických románů. Je však jen málo míst, která by byla tak proslulá a známá jako právě Postbridge. Jinak zapadlá vesnička v srdci Dartmooru nedaleko známějšího Princetownu nebo Widecombe in the Moor je pojmenovaná podle ikonického mostu přes říčku Dart, který pochází ze 13. století.

I když počet stálých obyvatel nedosahuje ani 300, ve vesnici najdeme také poštu, obchod, dobrou hospůdku a turistické centrum, které se věnuje historii a archeologickým vykopávkám v této oblasti. Postbridge je oblíbeným startovacím bodem pro výletníky a turisty, kteří chtějí Dartmoorský park prozkoumat.

To je on – Clapper Bridge

Clapper BridgeClapper Bridge

Symbolem města je krásný kamenný most ze 13. století. Není to jediný takový most v této oblasti, ale je jedním z nejlépe dochovaných a také dobře dostupných. Proto jeho návštěva nesmí chybět na žádném výletu do Dartmoorského parku.

Most byl pravděpodobně postaven už v průběhu 12. století, i když první písemná zmínka pochází z poloviny 17. století, kdy byl také poprvé zakreslen do mapy. Most se pyšní délkou téměř 13 metrů a je tvořen třemi masivními žulovými pilíři, které podpírají čtyři horizontálně položené žulové desky.

Každá z desek je 4 metry dlouhá, 2 metry široká a váží 8 tun. Termín pro typ mostu pochází ze staré anglosaštiny a znamená něco jako „překlenutý kameny“. Žula patrně pocházela z nedaleké kamenné skalní formace Lower White Tor.

Přechod pro koně nebo kačení rybníček?

Východní přítok řeky DartVýchodní přítok řeky Dart

Most překlenuje East Dart, východní přítok řeky Dart protékající Dartmoorem. Sloužil především jako přechod pro koně a vozy převážející kámen a rašelinu, ale zejména vytěžený cín. Původně se zde nacházely nášlapné kameny, které však pro koňskou dopravu nebyly použitelné.

V průběhu staletí bylo občas nutné některé kameny nahradit a opravit, aby most zůstal funkční. V polovině 19. století se stalo, že jeden bohatý farmář si na říčce chtěl vytvořit rybníček a chovat tam kačeny a husy. A tak nechal jednu ze žulových desek uvolnit a shodit do řeky, aby přehradu vytvořila.

Zajímavostí je, že i když je tento typ mostu typický právě pro Devon, podobné mosty bychom našli i jinde na světě. Příkladem může být most Anping v provincii Fu-ťien v Číně.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Tajuplné legendy o smečce psů

Dartmoorský park je přímo stvořený pro různé nadpřirozené, až strašidelné příběhyDartmoorský park je přímo stvořený pro různé nadpřirozené, až strašidelné příběhy

Místo jako Dartmoorský park je přímo stvořené pro různé nadpřirozené, až strašidelné příběhy. Místní krajina je jako stvořená k tomu, aby podněcovala naši fantazii a představivost. Když vás na vašich toulkách vřesovišti najednou přepadne mlha, můžete si připadat jako slavná detektivní dvojice v příběhu od Arthura Conana Doylea. A to téměř doslova, krajina se od jejich dob naštěstí prakticky nezměnila.

Kdo byl předlohou pro krvelačného Huga Baskervilla? Jak se tedy spisovatel inspiroval? Arthur Conan Doyle byl jednou ubytován v hotelu v nedalekém Princetownu, kde zaslechl příběh o venkovském šlechtici Richardu Cabellovi, který žil v 17. století na svém sídle na okraji Dartmooru. Měl pověst krutého a zlého muže, který snad musel zaprodat svoji duši ďáblu, dokonce kolovaly zvěsti, že zavraždil svoji ženu.

Nade vše miloval lov a svoji smečku loveckých psů. Když zemřel, ještě v noc pohřbu prý očití svědci viděli (a slyšeli) zjevovat se smečku přízračných divokých psů u jeho hrobu. Někdy i jeho samého, jak jede na obrovském ohnivém psu. A tak vesničané obestavěli jeho hrob kamennými zdmi se střechou a nepokojného ducha tak odeslali na věčný odpočinek.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Anglie / Velká Británie (Jihozápadní Anglie)

Magický jihozápad Anglie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Jihozápadní Anglie

Zájezdy do Jihozápadní Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/postbridge/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024