Květinový koberec v Belgii: nejbarevnější událost v zemi každé dva roky promění náměstí v louku

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 8. 2017 • Přečteno 10487x

Malebné náměstí Grand Place v belgickém Bruselu by bylo krásné samo o sobě. Ale co když se navíc přidají floristé se statisíci květů? Přivoňte si!

1 zájezd na téma: Květiny – BelgieZobrazit zájezdy

Víte, kde na světě mají tolik květin, že si z nich mohou vysázet květinový koberec? Správná odpověď zní: v Belgii, konkrétně v Bruselu. Jednou za dva roky ozdobí jeho nejslavnější náměstí, Grand-Place, na šest set tisíc pestrobarevných begónií, které tak vytvoří impozantní pestrobarevnou podívanou nevídaných rozměrů. Stoprocentně přírodní koberec vykvete opět v srpnu 2018!

Nic není věčné, i tato krása trvá jen pár dní… A o to je květinový koberec vzácnější! Nenechte si jej tentokrát ujít a vycestujte za pomíjivou krásou květů do Belgie – země, která voní po begóniích, chutná po čokoládových pralinkách a v celém světě ji proslavil jeden malý čurající chlapeček…

Náměstí Grand-Place: nikde na světě by neměl hezčí kulisy

Květinový koberec na náměstíKvětinový koberec na náměstí

Srdcem a historickým jádrem belgického hlavního města Bruselu je impozantní náměstí Grand-Place neboli Velké náměstí, které pravidelně vítězí v anketách o nejkrásnější náměstí Evropy. Přestože jste už o něm určitě mnohé slyšeli, věřte, že když na ně poprvé vstoupíte, budete jeho krásou skutečně ohromeni.

Díky jedinečnému souboru bohatě zdobených cechovních domů s dominantní gotickou radnicí bylo v roce 1998 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Náměstí Grande Place je dokonalé samo o sobě, a teď si představte, že se každé dva roky promění v květinovou louku. To je pak teprve nádhera!

Čtení na podobné témaBudovy na Grande-Place: oblečky čůrajícího chlapečka, Muzeum piva a mocné cechyPřečíst

Květinová louka uprostřed náměstí: měsíce příprav, pár hodin krásy

Tvorba květinového koberceTvorba květinového koberce

Tradiční pestrobarevný koberec, který krášlí centrum belgické metropole, je velkou atrakcí. Její tradice sahá do roku 1971, kdy se slavná květinová tapisérie na náměstí objevila poprvé.

Od té doby vždy jednou za dva roky zdobí nejslavnější bruselské náměstí obří květinový koberec, který vytvářejí umělci ze statisíců květin, převážně begonií. Ty se poprvé objevily v okolí Gentu v roce 1860 a svou krásou a barevností se proslavily po celém světě.

Projekt, jehož příprava trvá několik měsíců, bývá k vidění pouhých pár dní. Poté květy begonií, ze kterých je zhotoven, začnou uvadat. Obyvatelům i návštěvníkům se tak na pouhých pár hodin naskytne jedinečný pohled na nevšední dílo.

Čtení: Zájezdy do Belgie – srovnání a doporučení

Náš tip:

Krásnou, ale pomíjivou květinovou tapiserii z okvětních plátků je nejlepší obdivovat z balkonu historické radnice, který bývá pro tuto příležitost dočasně zpřístupněn.

Květinové koberce ve světě: dostalo se i na Prahu

Květinové koberce se dělají i jinde po světěKvětinové koberce se dělají i jinde po světě

Květinové koberce lze vidět i v jiných belgických městech (Gent, Antverpy, Bruggy) a výjimečně i jinde ve světě (Izrael, Polsko, či Staroměstské náměstí v Praze v roce 2010). Nikde ovšem nemají takovou tradici, slávu ani atmosféru jako právě na bruselském historickém náměstí Grand-Place.

Nevšedním dílem se budete moci pokochat opět koncem srpna 2018. A my budeme u toho! 

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Belgie a květiny

Rozkvetlou Belgií

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Belgie na téma: Květiny

Zájezdy do Belgie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kvetinova-belgie/Doporučujeme z Belgie

Nejnovější z BelgieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024