Mramorová jehla Washingtonova monumentu prošla nákladnou rekonstrukcí. Její výsledek se musí vidět

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 8. 2019 • Přečteno 2924x

Nejvyšší budova Washingtonu, D.C., Washingtonův monument, se pro veřejnost znovu otevře po třech letech stejně náročných jako zajímavých rekonstrukcí.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Washingtonův monument byl veřejnosti poprvé zpřístupněn 9. října 1888, tedy 105 let po tom, co Kongres odhlasoval postavení památníku na počest prvního prezidenta USA. Dodnes na ni však působí ohromujícím dojmem jako učiněný technický zázrak. Mezi masivní mramorové bloky pomníku se totiž nedávala žádná malta a ty tak drží pohromadě pouze přirozenou gravitací a třením.

Neoficiální heslo letošního podzimu? Více je více! A v případě cestování a prožívání neobvyklých zážitků to platí dvojnásob. Takže – pokud vám zůstalo ještě pár dní dovolené, vydejte se s námi do Washingtonu, D.C., hlavního města Spojených států amerických. Určitě vás totiž zavedeme také k slavnému Washingtonovu monumentu, jenž se po třech letech upgradů a oprav otevírá veřejnosti. 

Washingtonův obelisk vystavěný na počest George Washingtona, prvního prezidenta Spojených států amerických, kraluje západnímu konci národního parku National Mall.

Jako štíhlý prst ukazující k nebesům se tyčí do výše téměř 170 m a představuje tak jednu z nejvyšších kamenných staveb světa. Na jeho výstavbu byla použita žula spolu s bílým marylandským mramorem. Vnitřní prostory památníku ukrývají kupříkladu 190 kamenných desek pocházejících od význačných osobností, měst a státníků.     

V minulosti památník poškodilo zemětřesení, jež bylo příčinou vzniku řady nebezpečných prasklin. Pouhé dva roky po opravách se zase poškodil kabel ve výtahu, jímž se návštěvníci dostávali na vrchol. V nedávných letech proto obelisk prodělal obtížnou a rozsáhlou rekonstrukci, významně financovanou také filantropem Davidem M. Rubensteinem.

Aby se tu příchozí cítili bezpečně a klidně, přibylo nové centrum speciálně určené pro kontrolu všech návštěvníků. Nechybí ani zvláštní čekací prostor určený pro 18–20 osob. Památník přešel také na zbrusu nový systém řízení výtahu. Nahoru na vyhlídkovou plošinu vás tak může vyvézt již za 70 sekund. Cestou dolů se ale ve vybraných místech malinko zdržíte, to abyste mohli nahlédnout také do jeho interiéru.

Kdy?

Slavnostní otevření je plánováno na 19. září. Monument bude přístupný každý den od 9 do 17 hodin.         

Za kolik?

Až do 18. října můžete využít vstup zdarma, a to bez nutnosti předchozí rezervace. Platí zde přitom jednoduché pravidlo: Kdo dřív přijde, ten se dříve dostane dovnitř. Po tomto datu si ale lístek raději rezervujte online (lze provést až s tříměsíčním předstihem). Vstup sice zůstává i nadále bezplatný, je však nutné uhradit drobný rezervační poplatek.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mramorova-jehla-washingtonova-monumentu-prosla-nakladnou-rekonstrukci.-jeji-vysledek-se-musi-videt/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024