National Mall: to nejlepší z Washingtonu D.C. na dlouhé promenádě plné památníků a muzeí

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2018 • Přečteno 7127x

National Mall je jádrem hlavního města, promenádou kolem fontán plné zeleně lze obejít ty nejznámější památky takřka během jednoho dne.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do WashingtonuZobrazit zájezdy

Při návštěvě hlavního města Spojených států amerických, Washingtonu D.C., vás mile překvapí, jak je toto město uspořádané a na orientaci jednoduché. Oproti jiným metropolím, například New Yorku, si odpočinete od ruchu velkoměsta v podobě troubení aut, výškových mrakodrapů a plných ulic. To nejdůležitější z hlavního města najdete na National Mall, která potažmo spojuje Kapitol a Washingtonův památník.

Velkolepý plán lʼEnfanta

Obrovská zelená plochaObrovská zelená plocha

Když první americký prezident George Washington určil přesnou lokaci nového hlavního města a byl položen v roce 1791 základní kámen, architekt Pierre Charles lʼEnfant mohl začít s výstavbou města, které bylo navrženo podle přesných geometrických zásad. Také bylo určeno, že žádné budovy nesmí převyšovat sídlo amerického Kongresu na kopci Kapitol, a tak vlastně bylo městu předurčeno, jak bude v budoucnu vypadat.

Architekt lʼEnfant počítal také s centrálním parkem a promenádou, která by byla středobodem města. Místo, kde se nachází dneska National Mall, bylo dříve pouhou bažinou plnou dotěrného hmyzu a ne příliš lákavého prostředí.

Proměna Mall do dnešní podoby

Od smrti architekta uběhlo již několik let a v 70. letech 19. století nevypadala Mall nijak lákavě. Křižovaly se zde železniční tratě, byl zde ruch, plno skladišť a stánků. Na počátku 20. století bylo rozhodnuto o přestavbě celého areálu Mall za pomocí týmu architektů, zahradníků a umělců.

Drželi se vlastně původního lʼEnfantova plánu a vytvořili Mall takovou, jakou ji známe dnes. Velkým projektem bylo přemístění železnice a posunutí uzlu dopravy do nově vybudované stanice Union.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Velkolepá muzea a příjemná promenáda s těmi nejkrásnějšími památníky

Příjemná promenáda, kde místní tráví časPříjemná promenáda, kde místní tráví čas

Od Kapitolu se můžete vydat na pohodovou procházku kolem těch nejznámějších památníků. Mezi těch top osm patří památníky prezidentů Franklina D. Roosevelta, Abrahama Lincolna, Thomase Jeffersona a nejznámější George Washingtona, památníků válek jako korejské, vietnamské a druhé světové anebo památník Martina Luthera Kinga Jr., bojovníka za černošská práva.

Jedinečná a stejně fascinující jsou i muzea, která se nacházejí po obvodu Mall, jako Národní muzeum letectví a kosmonautiky, Národní muzeum přírodní historie anebo Muzeum americké historie. National Mall je jádrem hlavního města, promenádou kolem fontán plné zeleně lze obejít ty nejznámější památky takřka během jednoho dne.

Park byl vždy spojován se vším kulturním a politickým děním, konaly se zde protesty, oslavy i víkendové soutěže. Užijte si den v hlavním městě i vy!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Washington)

Americká ikona Washington

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Washingtonu

Zájezdy do Washingtonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/national-mall/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024