Ouranoupoli: svou polohou se město stalo důležitým výchozím přístavem

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 2. 2018 • Přečteno 4368x

Dnešní městečko založili v letech 1922–1923 přistěhovalci z Turecka po tzv. maloasijské katastrofě.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Na nejvýchodnějším „prstu“ poloostrova Chalkidiki leží městečko, které je posledním místem, kam smí vstoupit noha obyčejného smrtelníka. Kousek za městem již začíná území Svaté hory Athos, kam mohou vkročit jen mniši obývající některý ze zdejších klášterů nebo lidé (v tomto případě pouze muži), kteří si předem složitě vyjednali speciální vstupní povolení.

Poslední turistům přístupné městečko leží 150 km od Soluně a má dnes přibližně 1 000 obyvatel. Díky své poloze se stalo důležitým výchozím přístavem, odkud denně vyjíždějí výletní lodě podél poloostrova Athos i přívozy přímo k některým klášterům.

Město s věží

Městská věžMěstská věž

Dnešní městečko založili v letech 1922–1923 přistěhovalci z Turecka po tzv. maloasijské katastrofě (Řecko a Turecko podepsalo po válečném konfliktu konvenci o vzájemné výměně obyvatel dle náboženské příslušnosti a do Řecka během krátkého období přišel z turecké Anatolie více než milion etnických Řeků).

Nejstarší a dnes také nejvýraznější stavba města, věž Prosphorion, pochází ovšem již ze 14. století – byla postavena, aby chránila rozhlehlé okolní pozemky jednoho blízkého kláštera.

Turistický ruch versus asketický život

Turisté si oblíbili místní plážeTuristé si oblíbili místní pláže

Ouranoupoli je samozřejmě oblíbeným cílem turistů z Řecka i jiných zemí a podle toho také vypadá – v centru najdeme spoustu taveren zaměřených často na to, aby zvládly rychle obsloužit neutuchající přílivy návštěvníků, stánků a malých krámků se suvenýry, a pokud chceme najít něco útulného a klidnějšího, musíme zejména během hlavní sezóny hledat mimo nejužší okolí přístavu.

Městečko je obklopeno dlouhými písečnými a oblázkovými plážemi, turistického ruchu využívají mnohé hotely, které zejména v posledních pár desítkách let vyrostly při pobřeží jako houby po dešti. Především mimo hlavní sezónu má však i toto městečko své kouzlo.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ouranoupoli/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024