Vergina: první hlavní město starověké Makedonie

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2018 • Přečteno 4990x

Ve čtyřech hrobkách zde bylo během vykopávek nalezeno obrovské množství předmětů nevyčíslitelné ceny.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Víte, že...

V okolí Verginy se nachází několik odkrytých makedonských hrobek, často nehlídaných a volně přístupných? Nejde samozřejmě o žádné cenné vykopávky (tyto hrobky byly většinou vykradeny již ve starověku), přesto stojí za „nakouknutí“.

V roce 1977 se zraky všech klasických archeologů obrátily do městečka Vergina, vzdáleného cca 70 km od Soluně. Řecký archeolog Manolis Andronikos zde totiž podle všeho odkryl hrobky makedonského krále Filipa II., otce proslulého Alexandra Velikého, a dalších členů královské rodiny.

Právě zde se tedy nejspíš nacházelo první hlavní město makedonské říše, starověké Aigai, než ho (asi v roce 410 př. Kr.) vystřídala známější Pella. Aigai však zůstaly (spolu s nedalekým Dionem, kde se dnes rovněž nachází rozlehlá archeologická lokalita) jedním ze dvou významných makedonských náboženských středisek s několika chrámy a hrobkami mnoha urozených rodin. Právě zde byl Alexandrův otec Filip II. zavražděn a pohřben.

Archeologické nálezy a muzeum

Hrobka ve VerginěHrobka ve Vergině

Ve čtyřech hrobkách zde bylo během vykopávek nalezeno obrovské množství předmětů nevyčíslitelné ceny, které spolu se zlatými poklady z Mykén patří k nejúžasnějším archeologickým nálezům na půdě Řecka.

Co je ovšem na Vergině fascinující a co řadí návštěvu tohoto místa k nepřekonatelným zážitkům při cestách Řeckem, je způsob, jakým jsou hrobky a zlatý poklad zpřístupněny veřejnosti – hrobky ponechali archeologové na místě, kde byly nalezeny, a světoznámé verginské muzeum nechali vystavět nad nimi jako mohylu navršenou nad královskými hroby.

Zvenčí je tak vidět pouze nízké návrší s dlouhými mírně se svažujícími rampami vedoucími do útrob muzea, kde se teprve před užaslými zraky návštěvníků odhalí jeho neuvěřitelný obsah. Mezi čtyřmi odkrytými hrobkami jsou perfektně nasvícené vitríny se všemi nalezenými exponáty.

Kromě těchto čtyř nejvýznamnějších hrobek členů královské rodiny, ukrytých v hojně navštěvovaném muzeu, můžete najít ve Vergině ještě další hrobky méně urozených rodin. Přímo do nich však vstoupit nelze, pouze můžete při troše štěstí (natrefíte-li na hlídače, který vás pustí dovnitř) sestoupit před jejich hlavní vchod.

Kromě hrobek je pak ve Vergině možné navštívit archeologický areál s vykopávkami bývalého královského paláce, který byl zřejmě letním sídlem posledního makedonského krále, několika domů z helénistického období a divadla.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd již 31. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vergina/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024