Podivná fauna na Sardinii: Sloni, medvědi a jiné zvířectvo? Krása tesaná do skály!

Petra Římská Petra Římská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 6. 2018 • Přečteno 8377x

Na Sardinii se nejdříve vyřádila příroda a pak lidé, kteří skalním útvarům dali zvířecí jména. Kam se za nádhernými skalami vydat?

Vyberte si z našich 44 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že...

Na celém ostrově Sardinie jsou desítky skalních útvarů, které se velice autenticky podobají různým živočichům, rostlinám, kouzelným bytostem a věcem? Skalnaté podloží a eroze zde v průběhu staletí vykouzlili doslova pohádkový svět!

Že si netroufáte mimo Evropu a přesto chcete vidět zvířata jako na safari? Žádný problém – na Sardinii je to možné! Pravda, jen ve skalních připodobněních, o to více je však zdejší krajina dechberoucí. Přesvědčte se sami. 

Smaragdový středomořský ostrov láká především svými překrásnými plážemi a nedotčenou přírodou. Také kultura je svébytná. Sardové se nikdy duševně nesmířili s tím, že přináleží k Apeninskému poloostrovu, a tak si po staletí zachovávají své zvyky, tradice i jazyk.

Nicméně turistům svůj svět otevřeli dokořán, a tak sem jezdíme za „karibskými“ plážemi, průhledným mořem a přírodními zajímavostmi. Stále zůstáváme s pusou otevřenou nad netušenými možnostmi relativně malého evropského poloostrova, jenž nám evokuje vzdálená středoamerická letoviska.

Oproti nim má ale ještě něco navíc. Své skalní útvary: slona, medvěda, a dokonce i chobotnici! 

1. Roztomilý slon

Skalní slonSkalní slon

Při cestě z Castelsarda do Sedini narazíme na mohutný lávový blok, jenž svým tvarem připomíná slona. Jedná se o nejfotografovanější skalní útvar na celém ostrově a je až neskutečné, jak je podoba těla autentická.

Také přemýšlíte, jak se to mohlo stát, když na Sardinii nikdy žádní sloni nebyli? Všechno je jen hříčka přírody. Skalní komplex, který tu v prehistorické době stával, se vlivem eroze po léta odlamoval a ztrácel.

Mnoho z jeho pozůstatků lze dodnes vidět v blízkém údolí zvaném Monte Casteddazzu. Zbytek přírodního masívu pak zanechal skálu, která se dnes jeví jako věrohodná podoba slona.

Už lidé doby bronzové v masívu vydlabali prohlubně a jakési místnůstky, které zevnitř ozdobili kresbami z rostlinné a živočišné říše. Dodnes jsou patrná zpodobnění býčích hlav a kravských rohů.

Uvnitř monumentu se také našla místnost, pravděpodobně pohřební komora, jež dnes nese název „Domus de Janas“.

2. Zlověstný medvěd

Skalní medvědSkalní medvěd

Když už jsme zvládli a přiznali si přítomnost „slona“ na Sardinii, objev medvěda už nám nebude činit žádný problém.

Přímo naproti nejvyhledávanější ostrovní turistické destinace, souostroví La Maddalena, objevíme jedinečný přírodní útvar, v němž nelze přehlédnout zpodobnění medvěda. Ve výšce 122 metrů nad mořem, s hlavou obrácenou k moři, stráží město Palau „Méďa Béďa“.

Kamenný erozní útvar, který dal jméno celému výběžku, byl přitom znám už ve starověku. Víme to ze zápisků řeckého zeměpisce Claudia Ptolemaiose, který se ve 2. století n. l. ve svém pojednání zmínil o „medvědí skále, jež děsila připluvší námořníky, protože jejich lodě přitahovala silou obrovského magnetu“.

Také pozdější návštěvníci ostrova tento bod popisovali jako dobře viditelný znak pevniny z moře a zaznačili jej ve svých námořních mapách.

Útvar ze žluto-růžové žuly přitahuje pozornost návštěvníků dodnes a je oblíbeným cílem výletníků. Společně s jedinečným souostrovím La Maddalena spadá pod dohled Národního mořského parku.

Přístupný je ze silnice. K místu se dá dojet vlastním automobilem na dosah 500 metrů, zbytek je nutný dojít pěšky.

Archeologové také nemeškali a při svém výzkumu zjistili, že lokalita je zajímá i z hlediska historického–obytného. O lidské přítomnosti svědčí nález mnoha hrobek z období neolitu.

Na pobřeží se pak také našly trosky starověkých nákladních lodí. V těsné blízkosti ostrova Spargi byla například nalezena loď ze starořímského období včetně celého nákladu. Po vyzdvižení byla umístěna v Námořním muzeu „Nino Lamboglia“ v La Maddaleně.

Čtení: Zájezdy do Itálie – srovnání a doporučení

3. Kamenná chobotnice

Skalní chobotniceSkalní chobotnice

Pláž, nazvaná podle kamenného útesu ve tvaru hlavy chobotnice, se nachází na jižním pobřeží souostroví La Maddalena, přesněji v lokalitě Isoleddu. S ostrůvkem Giardinelli je spojená mostem.

Pláž je typická svou čistou vodou a jemným bílým pískem. Mnohdy bývá místo nazýváno přírodním bazénem či koupalištěm.

V blízkosti je také mnoho panenských zátok, které z tohoto místa činí bájné sídlo bohů.

Za pláží je přírodní rezervace tvořena keřovitým porostem, která spolu se skalnatým ostrohem tvoří velmi sugestivní místo pro odpočinek.

Petra Římská

Petra ŘímskáExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější způsob vzdělávání. Udělejte to pro sebe.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 44 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/podivna-zvireci-fauna-na-sardinii/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024