Nejslavnější pařížský kanál Saint-Martin odhalil svá tajemství ukrytá až na samém dně

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5656x

Po dlouhých 15 letech nastal nejvyšší čas důkladně vyčistit a zrenovovat pařížský kanál Saint-Martin. Práce byly naplánovány na začátek roku 2016.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Zatímco pařížský kanál Saint-Martin slouží jako trasa vyhlídkových plaveb, do jeho blízkého okolí se Pařížané i turisté vypravují na procházky, na piknik či si třeba zajezdit na kole. Po dlouhých 15 letech nastal nejvyšší čas kanál důkladně vyčistit a zrenovovat. Práce potrvají až do letošního dubna. Zkusíte si tipnout, nebo snad přesně víte, co všechno se našlo na jeho obnaženém říčním dně?

První, co vás napadne, budou pravděpodobně ryby a máte naprostou pravdu. Když se kanál Saint-Martin v severovýchodní části Paříže čistil v roce 2001, úklidoví pracovníci před jeho vypuštěním vylovili okolo 18 tun těchto vodních obratlovců, od candátů přes štiky až po kapry. Letošním unikátním kouskem byl kapr vážící 16 kilogramů. Všechny ryby byly puštěny dále po proudu řeky.

Kromě ryb se na dně kanálu našly také lednice, pneumatiky či nejrůznější části a komponenty osobních automobilů. Před 15 lety pracovníci nashromáždili a roztřídili 40 tun odpadu.

Obnažené dno kanálu už od začátku letošního roku vydalo asi stovku jízdních kol z oblíbené půjčovny městských kol Vélib, dále pár motorek, fotoaparátů, kancelářských židlí, nákupních vozíků, kufrů na kolečkách aj. Nalezena byla dokonce i střelná zbraň, jež obratem skončila v rukách policie.

Vyčištění a renovaci nejprve podstoupí severní strana kanálu na náměstí Place de la Bataille de Stalingrad. Dále budou práce pokračovat až k ulici Rue du Faubourg du Temple, kde se vodní kanál vynořuje z podzemí.   

Okolí kanálu Saint-Martin je považováno za jedno z nejromantičtějších míst v Paříži. Od nepaměti lákalo umělce, designéry i studenty nejrůznějších oborů. Pařížskou bohému toto působivé místo přitahuje koneckonců i dnes.

Zajděte sem příjemně posedět v některé z mnoha kaváren a barů, které připomínají slávu starých časů, a ochutnejte něco z výtečné francouzské kuchyně, nebo jen tak pozorujte dění na kanále z železných lávek pro pěší, které kanál překlenují.    

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/poklady-na-dne-vypusteneho-vodniho-kanalu-aneb-co-ukryva-parizsky-saint-martin/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024