Poznejte krále, jenž poněkud vybočuje z řady. Ten nizozemský více než 20 let tajně létá jako kopilot

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 6. 2017 • Přečteno 4211x

Znáte to klišé, že životní styl a osudy aristokratů se zásadně liší od života běžných lidí? Nizozemský král Vilém Alexandr však dokazuje pravý opak. Už 21 let pravidelně létá jako kopilot Nizozemských královských aerolinií (KLM).

Vyberte si z našich 14 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nizozemský král rozhodně není jediným monarchou, který vlastní pilotní průkaz. Po schůdcích do kokpitu vrtulníku mnohokrát vylézali třeba členové britské královské rodiny, princ Charles, jeho synové Harry a William i jejich strýc, princ Andrew.    

V jedné populární dětské písničce se zpívá: „Tenhle strejda, co tu stál, byl to, nebo nebyl král. […] Správný vladař, jak má být, korunu by musel mít, taky sluhy, lokaje, tady něco nehraje.“ Ani nizozemský král nemá na hlavě žádnou korunu, kterou by musel opatrovat jako oko v hlavě – za ten vůbec největší klenot totiž považuje cestující, které chce za všech okolností bezpečně dopravit do cílové destinace. Dvakrát měsíčně, již po dobu 21 let totiž létá jako kopilot u letecké společnosti KLM.

Záliba v létání není u Viléma Alexandra Nizozemského žádnou novinkou. S létáním na komerčních linkách začínal už jako korunní princ a jednu dobu létal také jako dobrovolník pro neziskové organizace v africké Keni. A své vášně se nevzdal ani poté, co usedl na nizozemský trůn.

Jak s oblibou říkává, je rád za zálibu, která mu umožní kompletně vypnout, velmi rychle hodit všechny problémy za hlavu a věnovat se pouze a jenom pilotování.  

Cestující většinou nemají ani tušení, že je z kokpitu vítá monarcha 17milionové evropské země, který se ve svých 46 letech stal nejmladším králem v Evropě. Vlastním jménem se jim zásadně nepředstavuje – na palubě je vítá jménem kapitána a posádky. Ale jak sám dodává, většina pasažérů tomuto hlášení stejně nevěnuje vůbec žádnou pozornost.

Doposud létal nizozemský král jen na menším stroji, Fokker 70, provozovaném dceřinou společností KLM, KLM Cityhopper. V blízké době ale ukončí výcvik na Boeing 737 a s pasažéry se rozletí i do vzdálenějších destinací mimo Evropu.    

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/poznejte-krale-jenz-ponekud-vybocuje-z-rady-ten-nizozemsky-vice-nez-20-let-tajne-leta-jako-kopilot/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024