Královská rodina: miluje je celá Velká Británie

Sabina Rodićová Sabina Rodićová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29906x

Hlavou nejen celé Velké Británie a Commonwealth Realmu, ale i královské rodiny je Její výsost královna Alžběta II.

5 zájezdů na téma: Královská rodina – Anglie / Velká BritánieZobrazit zájezdy

Miluje je celá Británie, jsou neustále v hledáčku novinářů a jejich obličeje zdobí upomínkové předměty. Už víte, o kom je řeč? Ano, jedná se o královskou rodinu! Seznamte se s jednotlivými členy trochu blíže!

Její výsost královna Alžběta

Královna Alžběta Královna Alžběta

Hlavou nejen celé Velké Británie a Commonwealth Realmu, ale i královské rodiny je Její výsost královna Alžběta II. narozena roku 1926 jako nejstarší dítě prince Alberta (později král Jiří VI.) a jeho manželky Alžběty. Po smrti krále Jiřího VI. roku 1952 se ujala vlády, bylo jí pouhých 25 let. Letos v září překonala délkou své vlády královnu Viktorii a stala se nejdéle vládnoucí panovnicí Velké Británie.

Dne 20. listopadu 1947 se mladá princezna provdala za nadporučíka Philipa Mountbattena. S princem Philipem královna vychovala čtyři potomky: prince Charlese, princeznu Annu, prince Andrewa a nejmladšího prince Eduarda. Alžběta se plně věnuje své reprezentativní funkci, ale ve svých volných chvílích nejraději tráví čas se svými zvířaty, zahradničením a procházkami. Její láskou jsou především koně a psi.

Jeho královská výsost vévoda z Edinburghu

Princ Phillip s královnou Alžbětou a jejich synem Charlesem a dcerou AnnePrinc Phillip s královnou Alžbětou a jejich synem Charlesem a dcerou Anne

Jeho královská výsost princ Philip, vévoda z Edinburghu se narodil na Korfu roku 1921 jako jediný syn Andrease, prince řeckého a dánského a princezny Alice z Battenbergu. Během druhé světové války působil v britském vojenském námořnictvu a roku 1947 přijal britské občanství a dále působil jako nadporučík Philip Mountbatten.

Po svatbě s Alžbětou ve Westminsterském opatství roku 1947 získal titul vévoda z Edinburghu, hrabě z Merioneth, baron Greenwich. Po nástupu Alžběty na trůn roku 1952 byl však nucen Philip ukončit své aktivity a smířit se s rolí prince, manžela královny.

Jako manžel královny přednesl více než 5 000 projevů a předsedal téměř 1 500 meetingům. Roku 1961 se stal prvním členem královské rodiny, který poskytl interview v televizi. Princ se také dostal do podvědomí lidí svými vtipnými bonmoty. Například Australanovi, který princi řekl: „Moje žena je doktorka filozofie a má mnohem významnější postavení než já.“ odvětil: „Jo jo, v naší rodině máme tenhle problém taky.“

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Charles, princ z Walesu a Camilla, vévodkyně z Cornwallu

Princ Charles a vévodkyně CamillaPrinc Charles a vévodkyně Camilla

Nejstarším synem královny Alžběty a prince Philipa je princ Charles z Walesu, narozený v Buckinghamském paláci roku 1948. Princ Charles je právoplatným následníkem anglického trůnu a v případě jeho korunování se stane dosud nejstarším korunovaným monarchou v celé anglické historii.

V životě prince Charlese sehrály důležitou roli dvě osudové ženy. První byla lady Diana Spencerová, která se za Charlese provdala v katedrále sv. Pavla roku 1981. Lady Diana se za svého života těšila mezi anglickým lidem obrovské oblibě, ačkoliv sama bojovala s bulimií a trpěla depresemi, vždy se aktivně zapojovala do charitativní činnosti a boje proti AIDS.

Spolu s princem Charlesem spolu měli dvě děti, prince Wiliama Arthura Philipa Luise a prince Henryho Charlese Alberta Davida. Kvůli neshodám se však toto manželství rozpadlo a roku 1996 byli princ Charles a princezna Diana oficiálně rozvedeni. O rok později zemřela princezna Diana při automobilové nehodě v Paříži.

Druhou osudovou ženou, která je mimo jiné považována také za jednu z příčin rozpadu prvního manželství prince Charlese, je Camilla Parker Bowlesová. Svatba se konala ve Windsoru roku 2005. Camilla neužívá titul princezna z Walesu, nýbrž je oslovována jako vévodkyně z Cornwallu.

Camilla podporuje veškerou aktivitu svého manžela jako následníka trůnu. Doprovází ho téměř na všech jeho cestách. Sama se aktivně účastní charitativní činnosti stejně jako další členové královské rodiny.

Jeho královská výsost, princ Henry z Walesu

Princ HarryPrinc Harry

Jeden z nejžádanějších svobodných mladých mužů současnosti a mladší bratr prince Williama, princ Harry, byl dříve znám především díky svým skandálům. Narodil se v Londýně roku 1984 a stejně jako bratr i on prodělal armádní výcvik na Královské vojenské akademii Sandhurst. Momentálně používá hodnost kapitán a dále pracuje pro armádní složky.

Aktivně se také věnuje charitativní činnosti, především se zajímá o podporu znevýhodněných mladých lidí a také založil charitu na pomoc sirotkům a ohroženým dětem v Lesothu.

Princ William, vévoda z Cambridge a princezna Kate, vévodkyně z Cambridge

Princ William a princezna KatePrinc William a princezna Kate

Momentálně asi nejoblíbenějším párem v celé Velké Británii je princ William, vévoda z Cambridge s vévodkyní z Cambridge Kate. William, narozený roku 1982 jako nejstarší syn prince Charlese a lady Diany je po svém otci druhým dědicem anglického trůnu.

Dne 29. dubna 2011 se William oženil se svou dlouholetou přítelkyní ze studií, Catherine Middletonovou. O dva roky později se jim narodilo první dítě, všemi Angličany zbožňovaný princ George Alexander Luis. V květnu roku 2015 přibyla k malému Georgovi princezna Charlotte Elizabeth Diana.

Podporují nadace organizace na ochranu a zachování přírodních zdrojů pro budoucí generace. Po svatbě Williama a Kate došlo k přejmenování nadace na Královská nadace vévody a vévodkyně z Cambridge a prince Harryho.

Jeho královská Výsost vévoda z Yorku, princ Andrew

Andrew Albert Christian Edward, je třetím dítětem královny Alžběty a vévody z Edinburghu. Narodil se v Buckinghamském paláci roku 1960. Studia strávil na prestižních školách v Anglii, Skotsku a Kanadě. Titul vévoda z Yorku získal po sňatku se Sarah Margaret Fegusonovou, se kterou má dvě dcery, princeznu Beatrice Elizabeth Mary z Yorku a princeznu Eugenii Victorii Helenu.

Dnes se princ Andrew na plný úvazek věnuje práci pro královskou rodinu. Zaměřuje se především na vytvoření kvalifikovaných pracovních míst a podporu ekonomického růstu Velké Británie. Při různých příležitostech rovněž podporuje královnu či reprezentuje Spojené království při oficiálních ceremoniích v zahraničí.

Její královská Výsost Královská princezna Anne

Princezna AnnePrincezna Anne

Druhým dítětem a jedinou dcerou královny Alžběty a vévody Philipa je princezna Anne Elizabeth Alice Louise, narozena 21. října 1950. Malá Ann se nejdříve vzdělávala v Buckinghamském paláci, strávila jeden rok na vzdělávacím pobytu ve Francii a následně se vrátila do Velké Británie a svá studia ukončila na internátní škole v Kentu.

Roku 1973 se princezna vdala za Marka Phillipse, s nímž má dvě děti, Petera Marka Andrewa Phillipse a Zaru Anne Elizabeth Phillipsovou. Aby své děti princezna ochránila před nechtěnou publicitou, ani jedno z nich nenese na její přání žádný titul.

Jeho královská Výsost hrabě z Wessexu, princ Edward a Sophie, Její královská výsost hraběnka z Wessexu

Nejmladším dítětem královny Alžběty a vévody z Edinburghu je princ Edward Antony Richard Louis. Narodil se roku 1964 v Buckinghamském paláci. Roku 1999 se oženil Sophii Rhys-Joneosovou, po svatbě získali tituly Jeho královská Výsost hrabě z Wessexu a Její královská výsost hraběnka z Wessexu. Společně mají dvě děti, lady Louisu narozenou roku 2003 a syna Jamese, narozeného roku 2007, ten nese titul vikomt Severn.

Po studiích pracoval princ Edward v divadelních produkčních společnostech, asi nejvýznamnější byla práce pro společnost Andrewa Lloyda Webbera. Od roku 2002 se plně věnuje podpoře vlády královny Alžběty II. a aktivně se podílí na charitativní činnosti.

Sabina Rodićová

Sabina RodićováExpert Radynacestu.cz

Nejradostnější chvílí v mém životě je cesta do neznámých zemí.

Anglie a královská rodina

Za královnou Anglie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Anglie na téma: Královská rodina

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kralovska-rodina-velka-britanie/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024