Průvodce Central Parkem: Kam za zábavou, na piknik, do ZOO či na koncert? Poradíme!

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 13783x

Průvodce Central Parkem

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Zatouláte-li se v Central Parku tak, že nebudete vědět, kde se právě nacházíte, není nic snazšího, než najít nejbližší lampu: první dvě číslice na sloupu označují číslo nejbližší křižující ulice.

Central Park – to je ohromný kus zeleně v centru New Yorku, který nabízí nejen odpočinek od ruchu velkoměsta, ale také spoustu zajímavých míst k vidění. Jak nepřijít o to nejlepší? Přečtěte si našeho průvodce Central Parkem a buďte v obraze!

Naše procházka povede od jihu parku až do jeho severní části a seznámíte se při ní s tím nejzajímavějším, co Central Park svým návštěvníkům nabízí. Nemáte-li dostatek času nebo odvahy, vydat se na toulky Central Parkem sami a vládnete-li angličtinou, můžete využít komentovaných prohlídek s průvodcem, které se dají objednat v jednom z návštěvnických center přímo v parku.

S bezpečností si nemusíte dělat starosti – Central Park je v současnosti ve dne zcela bezpečným místem. Pro případy ohrožení jsou po celé jeho ploše rozmístěny tzv. emergency call boxes, tedy nouzové telefonní budky, ze kterých se můžete dovolat pomoci (na plánku označeny červenou tečkou). Ve dne by však vaše procházka měla být zcela bezproblémová.

Před vaší procházkou se vyplatí navštívit jedno z návštěvnických center a vzít si zdarma plánek parku, případně přehled kulturních akcí, které se tady v dané době konají.

Přehledný plánek Central Parku:

         

1. Bruslení v parku – kluziště Wollman Rink

Ideální možností je vejít do parku Šestou Avenue. Hned na začátku parku uvidíte po pravé straně vodní nádrž The Pond a za ní kluziště Wollman Rink (č. 25), které se často objevuje v amerických filmech.

Zatímco v zimě se tu prohánějí bruslaři, v létě se z něj stává malý dětský zábavní park. Kluziště nechal v 80. letech zrenovovat Donald Trump a brusle (ať již klasické nebo kolečkové) si tu můžete za poplatek zapůjčit.

2. Informační centrum v budově bývalé mlékárny

Šachy jsou jedním ze symbolů Central ParkuŠachy jsou jedním ze symbolů Central Parku

Projdete-li po hlavní cestě kolem kluziště, narazíte na jedno z místních informačních center – The Dairy (č. 26). Nachází se v okouzlující budově postavené ve stylu viktoriánské gotiky, která dříve sloužila jako mlékárna a byla součástí „dětského koutku“. Byly v ní ustájeny krávy a městské děti tady mohly dostat čerstvé mléko a mléčné výrobky a také pochopit, odkud vlastně mléko pochází.

Dnes si tu za vratnou zálohu můžete půjčit šachové figurky a zahrát si šachy nebo dámu na nádherných šachovnicích ve vedlejším Domě šachu a dámy (Chess and Checkers House).

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. ZOO v Central Parku a oblíbené veverky

I pro děti má park lákadlaI pro děti má park lákadla

Východně od kluziště Wollman Rink najdete ZOO (č. 24), která sice oproti hlavní newyorské zoologické zahradě v Bronxu není nijak rozlehlá, o to je však nápaditější a je dnes domovem více než 150 druhů živočichů. Vznikla vlastně náhodou, když zaměstnanci parku začali pečovat o zatoulaná zvířata a přemýšleli, kam je umístit.

Dnes je ZOO rozdělena do tří klimatických pásem (tropické, polární, kalifornské pobřežní) a podmínky, ve kterých zvířata žijí, se mají co nejvíce blížit prostředí, ve kterém je najdete ve volné přírodě. K místním vrcholným atrakcím patří bazén s lachtany, výběh ledních medvědů nebo pravidelné krmení lvounů hřívnatých.

A když už jsme u zvířátek – některé druhy najdete pobíhat nebo poletovat v parku volně. K největším atrakcím patří šedé (a díky turistům pořádně vypasené) veverky, které dokonce u 30 % obyvatel města zvítězily v anketě o to, co Newyorčané považují na Central Parku za nejzajímavější.

4. Pes Balto – nesmrtelný hrdina

Za ZOO narazíte na jednu z vůbec nejoblíbenějších parkových soch. Znázorňuje psa Balta (č. 21) – eskymáckého psa, který jako vůdčí pes spřežení dovezl roku 1925 v silné sněhové bouři naléhavě nutné sérum proti epidemii záškrtu na Aljašku a stal se tak skutečným hrdinou. A je jím dodnes, soudě především podle nadšených dětí, které mu rády šplhají na hřbet.

5. The Mall – hlavní promenáda

The Mall - jediná rovná cesta v Central ParkuThe Mall - jediná rovná cesta v Central Parku

The Mall (č. 20) je nejen jedinou rovnou cestou v parku, ale také jeho nejrušnější částí. Je lemována četnými sochami, převážně spisovatelů, proto se jí někdy přezdívá „literární procházka“ (Literary Walk). Právě tady narazíte na největší koncentraci pouličních umělců – muzikanty, tanečníky, zpěváky, ale třeba i na Asiaty, kteří vám nabídnou relaxační masáž.

Podíváte-li se při vaší procházce po The Mall vlevo, spatříte rozsáhlou zelenou plochu, tzv. Ovčí louku (Sheep Meadow), jejíž název je odvozen od toho, že se zde až do roku 1934 pásly ovce, které bývaly ustájeny v budově na západní straně louky, v tzv. Tavern on the Green. Dnes je Ovčí louka poseta dekami a Newyorčané si zde vychutnávají svůj piknik nebo prostě jen tak relaxují. Toto místo pojme až 30 tisíc osob a ještě více se jich sem vměstnalo na konci 60. let při demonstracích proti válce ve Vietnamu.

Čtení na podobné témaCentral Park: zelená oáza uprostřed tepající metropolePřečíst

6. Fontána a terasa Bethesda – biblicky krásné místo

Terasa Bethesda s fontánami je ve večerních hodinách osvětlenaTerasa Bethesda s fontánami je ve večerních hodinách osvětlena

Jedním z nejlepších míst k pozorování okolního dění je terasa Bethesda s překrásnou fontánou (č. 17), nad kterou se vznáší socha Anděla vod připomínající otevření Crotonova vodovodu v roce 1842, který jako vůbec první začal zásobovat město čistou vodou.

Název kašny je pak odvozen od biblického příběhu o andělovi u nádrže Bethesdy v Jeruzalémě. Za fontánou se rozkládá vodní plocha zvaná prostě a jednoduše Jezero (The Lake), na kterém se můžete projet na lodičkách.

7. Jahodová pole v obležení fanoušků Beatles

Mozaika Imagine na památku Johna Lennona ve Strawberry FieldsMozaika Imagine na památku Johna Lennona ve Strawberry Fields

Vydáte-li se od fontány Bethesda směrem doleva, narazíte na jednu z nejnavštěvovanějších oblastí parku, asi hektarovou zahradu ve tvaru slzy, která nese název Strawberry fields, tedy Jahodová pole.

Naproti této části Central Parku se nachází dům Dakota, kde bydlel zpěvák skupiny Beatles John Lennon s Yoko Ono a před nímž byl také zavražděn. Vdova po slavném hudebníkovi nechala později tuto část parku restaurovat a dnes tu najdete kruhovou mozaiku s nápisem Imagine, u které vždy narazíte na nějakého pouličního písničkáře zpívajícího beatlesácké hitovky.

Každoročně osmého prosince, v den výročí Lennonovy smrti, je toto místo v obležení fanoušků a mozaika Imagine pod záplavou květin není ani vidět. Nad to v této oblasti najdete tzv. Zahradu celosvětového míru, ve které je prý tolik rostlin, kolik je na světě států.

8. Ráj pro lodní modeláře a Alenka v říši divů

Alenka v říši divů a její kamarádiAlenka v říši divů a její kamarádi

Východně od fontány Bethesda se můžete vypravit k další vodní nádrži s názvem Conservatory Water, na níž bývají od března do listopadu každý víkend pořádány závody modelů lodí.

V severní části vodní plochy se pak nachází další z oblíbených soch představující Alenku v říši divů s jejími přáteli (č. 15), kterou obzvlášť milují děti, stejně jako nedalekou sochu Hanse Christiana Andersena (č. 13), který je tu zpodobněn při četbě příběhu Ošklivého káčátka a jemuž se děti rády tulí na klíně.

9. The Ramble – ta pravá divočina

Severně od Jezera (The Lake) se rozkládá ta nejdivočejší část parku: pás lesa se změtí cestiček o rozloze asi 15 hektarů nazývaný The Ramble, který je domovem mnoha živočišných druhů. Tato oblast je rájem pro ornitology – Central Park totiž leží v atlantickém letovém koridoru stěhovavých ptáků a bylo jich zde napočítáno přes 270 druhů.

Správa parku pořádá pravidelná pozorování ptáků a můžete tu spatřit i takové opeřence, jako jsou orli, káňata lesní nebo sovy. Nutno dodat, že tato oblast bývala dříve také tou nejnebezpečnější v Central Parku a nechvalně proslula především drogovými dealery, prostitutkami a dostaveníčky homosexuálů.

10. Belvedere Castle – nejlepší vyhlídka 

Zámeček Belvedere je napodobeninou skotského hraduZámeček Belvedere je napodobeninou skotského hradu

Projdete-li oblastí The Ramble, dojdete až k zámečku Belvedere (č. 7), napodobenině skotského hradu a zároveň nejvyššímu bodu celého parku. Nachází se v něm další z návštěvnických středisek a z vrcholu věže se vám nabídne ta nejlepší vyhlídka na celý park i panorama mrakodrapů.

Hned pod zámečkem spatříte vodní plochu nazývanou Želví tůň (Turtle Pond), kde můžete pozorovat želvy, kachny, žáby nebo četné druhy ryb.

11. Dvě divadla v Central Parku

Ze zámečku Belvedere uvidíte také dvě z místních divadel. Větší z nich, divadlo Delacorte (č. 8), je divadlo pod širým nebem, ve kterém probíhají oblíbené festivaly, především letní sezóna Shakespearovských her (vstup zdarma).  S divadlem pak sousedí Shakespearova zahrada (č. 9), založená k uctění 300.letého výročí od úmrtí slavného literáta, ve které údajně rostou všechny druhy rostlin, které kdy Shakespeare zmínil ve svých hrách.

Vedle divadla Delacorte je tady k vidění tzv. Švédská chata (Swedish Cottage - č. 6), model typické švédské školní budovy, ve které dnes hraje loutkové divadlo.

12. Velký trávník – slavné koncerty a pikniky

Obrovská zelená plocha zve Newyorčany k piknikům Obrovská zelená plocha zve Newyorčany k piknikům

Velký trávník (Great Lawn) je největší loukou v Central Parku a předvedla se na ní nejedna stálice hudebního nebe: umělci jako Simon a Garfunkel nebo Diana Ross sem často přilákali i více než půl milionu diváků. V současnosti na tomto místě každé léto pořádá koncerty zdarma Metropolitní opera a Newyorská filharmonie.

Pokud se zrovna nekoncertuje, představuje Velký trávník pro Newyorčany ideální místo k piknikování nebo pořádání barbecue. Vydáte-li se směrem doprava, narazíte na ohromnou budovu Metropolitního muzea umění, před kterou se tyčí Obelisk z roku 1500 př. n. l. Říká se mu také Kleopatřina jehla (č. 10) a jedná se o dar egyptského místokrále jako poděkování Američanům za pomoc při výstavbě Suezu.

13. Jacqueline Kennedy a Harlemské moře

Rezervoár Jacqueliny Kennedyové-Onassisové Rezervoár Jacqueliny Kennedyové-Onassisové

Oblast za Velkým trávníkem sice již není tak turisticky atraktivní jako jižní část parku, o to více však může být autentická. Rozlehlá vodní plocha za Velkým trávníkem se správně jmenuje Rezervoár, ale v New Yorku jí nikdo neřekne jinak než Rezerovár Jacqueliny Kennedyové-Onassisové (č. 3). Manželka amerického prezidenta J. F. Kennedyho strávila velkou část svého života v apartmánu na Páté Avenue s výhledem právě na tuto vodní plochu a často sem chodila na procházky.

Kolem Rezervoáru vede oblíbená běžecká trať, po které běhal třeba Dustin Hofmann ve filmu Maratónec.

Vydáte-li se od Rezervoáru na sever, minete četná sportoviště a narazíte na další vodní plochu zvanou Harlemské moře (Harlem Meer – č. 1). Je to místo, kde si Newyorčané můžou zapůjčit rybářské pruty a chytat ryby, kterých je tu nasazeno více než padesát tisíc. Rybařit ovšem můžete pouze za podmínky, že svoje úlovky opět vypustíte na svobodu.

Před Harlemským mořem najdete také zahradu Conservatory Garden – jedná se vlastně o tři spojené francouzské zahrady plné kvetoucích stromů, záhonů s květinami, nádherných fontán a skrytých laviček. Sem se chodí na romantické schůzky a nezřídka tu potkáte také pouliční malíře.

Zažijte Central Park pěkně „po newyorsku“ a po vyčerpávající procházce si dopřejte třeba piknik v trávě.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pruvodce-central-parkem/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024