Doprava v New Yorku: Jak proplout důmyslným mraveništěm a vidět co nejvíc?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 25659x

Doprava v New Yorku

Vyberte si z našich 10 zájezdů do New YorkuZobrazit zájezdy

Víte, že...

New York je jediné město v USA, kde většina domácností nevlastní auto? K dopravě totiž využívají hlavně metro.

New York je pulzující metropolí, městem, které nikdy nespí. Abyste jej v krátkém čase stihli poznat co nejlépe, využijte jeho městskou dopravu. Americká metropole disponuje dobře vybudovanou sítí veřejně dopravních prostředků, která sice na první pohled působí zmateně a složitě, na druhý pohled však zjistíte, že se jedná o jednoduchý logický systém. Jak se v něm zorientovat? Poradíme! 

Tak jako nikdy nespí New York, nespí ani jeho podzemka. Páteř newyorské městské dopravy, které místní říkají Subway, je údajně jediná na světě, která funguje nonstop – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Zároveň se také jedná o nejrozsáhlejší systém podzemní dopravy vůbec – více než šest tisíc vozů denně přepraví přes pět miliónů cestujících na 26 linkách, 468 stanicích a více než 1300 km tratí.

Metro staví ve čtyřech z pěti newyorských čtvrtí (boroughs) – na Manhattanu, v Brooklynu, v Queensu a Bronxu. Pátou čtvrť, Staten Island, sice na pláncích metra také objevíte, nicméně je s ostatními částmi města propojena železnicí.

Mapy newyorského metra najdete na každé stanici, leckdy je možné vzít si na stanicích u informačního okénka také plánek, který zároveň seženete i v turistických informačních centrech. Velmi praktické je stáhnout si před cestou do New Yorku plánek metra do vašeho telefonu, abyste ho mohli mít stále při ruce.

Vyznejte se v metro-labyrintu snadno a rychle

Vstupy do metra jsou přehledně značenéVstupy do metra jsou přehledně značené

Jednotlivé linky metra jsou označeny barvou a písmenem či číslicí. Po kolejích na jedné stanici často projíždějí různé linky metra, je proto třeba pozorně sledovat označení na bocích konkrétního vlaku.

V New Yorku zároveň existují dva typy vlaků – tzv. local trains a express trains, tedy zastávkové vlaky a rychlíky. Pomalejší local trains zastavují na všech stanicích, zatímco rychlejší express trains pak jen na těch významnějších, většinou každou třetí až pátou stanici.

Pro snadnou orientaci si v newyorském metru vystačíte s jednoduchou pomůckou: Downtown Brooklyn – Uptown Bronx. To znamená, že pokud se chystáte jet na jih, hledáte v metru označení „Dolní město Brooklyn“, pokud se vydáváte na sever, sledujete nápis „Horní město Bronx“. Leckdy je potřeba uvědomit si už nad zemí, kterým směrem jedete a poté hledat ten správný vchod do metra.

Podrobnou mapku metra a informace o jízdních řádech najdete například na stránkách dopravce MTA.

Jízdenka na elektronické peněžence

Takto vypadá vaše vstupenka do veřejné hromadné dopravy v NYTakto vypadá vaše vstupenka do veřejné hromadné dopravy v NY

Pokud vstupujete na nástupiště metra, je třeba mít u sebe platnou MetroCard. Tu pořídíte na stanicích metra, v novinových stáncích či některých turistických informačních centrech.

Pokud kupujete jízdenku na stanicích, často se vám stane, že ke koupi jsou k dispozici pouze automaty. Ty často přijímají jen bankovky v hodnotě do dvaceti dolarů, je proto třeba mít u sebe drobnější hotovost. Jedna jízda newyorskou podzemkou vás přijde na 2,75 dolarů.

MetroCard funguje jako elektronická peněženka, to znamená, že si na ni nabíjíte určitou částku a při jednotlivých jízdách se vám z karty odečítá příslušná cena. Za pořízení nové MetroCard platíte manipulační poplatek v hodnotě jednoho dolaru a na jednu jízdenku můžete cestovat po dobu dvou hodin a libovolně přestupovat.

Pokud v New Yorku trávíte více dní a pravidelně se pohybujete metrem, vyplatí se vám koupě týdenní jízdenky, tzv. Unlimited Ride MetroCard. Ta vás přijde na 30 dolarů + 1 dolar manipulační poplatek a můžete ji využívat jak v metru, tak v autobusech (v těch však pouze do půlnoci). Trávíte-li v New Yorku ještě delší dobu, je možné zakoupit také třicetidenní jízdenku za 112 dolarů.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Bezpečnost v metru: hlídejte si kapsy

Jízdu metrem vám osvěží "podzemkoví" umělciJízdu metrem vám osvěží "podzemkoví" umělci

Spousta lidí má utkvělou představu o tom, že metro v New Yorku není bezpečné. To už dávno není pravda, bezpečnost cestování podzemkou se v posledním desetiletí výrazně zlepšila a místní metro můžete srovnat s jinými systémy podzemní dopravy v metropolích.

S tím souvisí také to, že je třeba dát si pozor na kapsáře, nenosit cenné věci v zadních kapsách kalhot, batohy při cestě metrem držet tak, aby nebyly snadno přístupné atp. Ve dne se cesty metrem vůbec nemusíte obávat, pokud cestujete v noci do odlehlejších stanic, zdržujte se na zastávkách ve žlutě označeném prostranství s názvem Off-Hours-Waiting Areas. Tento prostor je monitorován bezpečnostními kamerami a vybaven telefonem či nouzovým tlačítkem.

Autobusy v New Yorku – vyhlídková jízda

Klasický newyorský autobusKlasický newyorský autobus

Cestování metrem je v Big Apple bezkonkurenčně nejrychlejší, nasednete-li však do toho správného autobusu, můžete si užít finančně nejlevnější vyhlídkovou jízdu Manhattanem. Cena za autobus je stejná jako za metro a můžete na ni využít vaši MetroCard. Pokud MetroCard nevlastníte, platíte jízdné vhozením mincím do pokladničky řidiče. V takovém případě u sebe vždy mějte drobné, řidiči nerozměňují.

Po New Yorku jezdí také tzv. Express Bus, expresní autobusy, ve kterých za jízdu zaplatíte dvojnásobek. Při cestování autobusem je třeba mít na paměti, že většina zastávek je z bezpečnostních důvodů na znamení, tj. stojíte-li na zastávce, musíte řidiči signalizovat, že chcete nastoupit. Pokud jste v autobuse a chcete vystupovat, musíte stlačit žlutý pás (tape strip).

Pokud čekáte na autobus společně s více cestujícími, je třeba se na zastávce zařadit do fronty.

Žluté taxi a Big Apple k sobě patří

Většina taxikářů využívá své auto i jako reklamní plochuVětšina taxikářů využívá své auto i jako reklamní plochu

Jízda typickým newyorským žlutým taxíkem je zážitkem sama o sobě. Newyorčané taxi využívají rádi a často. Cena jízdného je pro krátké vzdálenosti přijatelná – v hlavní špičce zaplatíte za 3 km zhruba 10 dolarů. Nejdražší jízda taxíkem vás čeká tehdy, pokud budete cestovat v době od 16 do 20 h, tedy ve špičce.

Taxikařina je, tak jak známe z amerických filmů, především doménou přistěhovalců. Proto se ujistěte, že řidič opravdu rozuměl cíli vaší cesty.

Nechcete ztrácet čas s orientací? Jeďte rikšou.

Na jízdu rikšou musíte mít v hustém provozu silné plíceNa jízdu rikšou musíte mít v hustém provozu silné plíce

Newyorskou specialitou jsou rikši, kterých je na Manhattanu v provozu několik stovek. Cena většinou záleží na domluvě a jízda po Manhattanu vás vyjde na zhruba 10–30 dolarů, podle vzdálenosti a šikovnosti řidiče, který zároveň často funguje jako originální průvodce městem.

Cestování rikšou je oblíbené hlavně po skončení divadelních představení na Broadwayi a umožní vám jednak vyhnout se přecpané podzemce, jednak ušetří starosti s orientací a jednak vám poskytne nový druh zážitku v New Yorku.

A právě takové zážitky dělají New York tím městem, které se vám navždy vryje pod kůži… Pojeďte nasbírat zážitky do města, které nikdy nespí, s námi!

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

 

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do New Yorku

Zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/new-york-a-doprava/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024