Průvodce Golden Gate Parkem: Kam vyrazit v San Franciscu za zábavou, na piknik, do muzea či akvária?

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 7. 2018 • Přečteno 4490x

Golden Gate Park je plný míst, která stojí za vidění, a nabízí zábavu na nejedno odpoledne. Co byste rozhodně neměli minout? Víme!

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Je to obrovská zelená oáza San Francisca, která vyrostla na místě bývalých písečných dun. Golden Gate Park, který svým vzhledem nápadně připomíná newyorský Central Park, je jedním z pěti nejnavštěvovanějších parků Spojených států. Jeho rozloha je celých 412 hektarů! Jak se v něm neztratit a co nevynechat? Přečtěte si našeho průvodce Golden Gate Parkem, jenž vás provede od západu k východu a seznámí vás s třináctkou nejzajímavějších míst, která park nabízí!

1. Dutch Windmill (č.1)

Větrný mlýnVětrný mlýn

Pod číslem jedna objevíte stavbu patřící k těm nejdůležitějším v Golden Gate Parku. Jedná se o dva mlýny, které byly vybudovány proto, aby čerpaly vodu. Voda se posléze používala k zavlažování parku a zahrad. V historii budování parku měly mlýny nepostradatelnou funkci – pomohly k přeměně parku z písku na zelenou oázu města.

Dutch Windmill byl postaven v roce 1902 a jeho stavba se setkala s takovým úspěchem, že o pár let později bylo rozhodnuto o stavbě druhého mlýna, který byl pojmenován po místním bankéři – Murphy Windmill. Ačkoliv se tu voda už dávno nečerpá, pořád stojí za to mlýny vidět.

2. Beach Chalet (č.2)

Kousek od mlýnů stojí budova z roku 1925, která byla navržena architektem Willisem Polkem a po mnohaleté rekonstrukci byla opět otevřena veřejnosti.

Návštěvníci využívají především zdejší restauraci, za vidění stojí i krásné fresky, které znázorňují život v San Franciscu. Oblíbené zábavní centrum s restaurací navíc leží v blízkosti oceánu.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Buffalo Paddock (č.5)

Buffalo PaddockBuffalo Paddock

Chcete-li se na chvíli přenést do dob Divokého západu, zajděte si k Buffalo Paddock, místu navrženému ve stylu správného westernu. Pokochat se tady můžete živými bizony.

U ohrady ale uvidíte hlavně kupu dětí, jak tato zvířata s nadšením pozorují. 

4. Anglers Lodge (č.6)

Jakmile dojdete na toto místo z roku 1938, uvidíte u jezírek postávat rybáře, kteří s pruty čekají na nějaký ten úlovek.

Jezírka byla vytvořena speciálně pro rybáře, kteří tu mají svůj klub. Pořádají tady různá setkání, workshopy a soutěže místních rybářských nadšenců.

5. Picnic Area (č.13)

Picnic AreaPicnic Area

Jedna z nejoblíbenějších aktivit obyvatel San Francisca je nabalit piknikový koš nejrůznějšími lahůdkami a vyrazit na prostranství parku, které je jako stvořené pro pikniky.

Buďte jako místní, nakupte si čerstvé potraviny a vychutnejte si oběd uprostřed zeleně.

Mapka parkuMapka parku

6. Stow Lake (č.17)

Stow Lake je největší jezírko Golden Gate Parku. Svým tvarem připomíná americkou koblihu.

Uprostřed je ostrůvek, který se jmenuje Strawberry Fields (č.15). V překladu to znamená Jahodová pole a svůj název získal ostrůvek podle divokých jahod, které tu rostly.

Jezero bylo vytvořeno v roce 1893, a to především jako nádrž pro zadržování vody a místo pro rekreační plavby.

Neméně důležitá byla také výstavba promenády, která je dnes oblíbená především maminkami s kočárky. V místní loděnici je možné si půjčit lodičku a užít si krás jezírka.

7. Japanese Tea Garden (č.18)

Japanese Tea GardenJapanese Tea Garden

Jednu z nejkrásnějších ukázek zahrad v japonského stylu na americkém kontinentě najdete právě tady. Místní Japonská čajová zahrada byla vytvořena pro mezinárodní expozici v roce 1894 (California Midwinter International Exposition).

Okouzlí vás především její pestrost, japonské mosty přes jezírka, brány, lampy a jedinečná čajovna, která je vsazena do japonské přírody.

Po skončení mezinárodní expozice si vzal správu zahrady pod svá křídla japonský designér Makoto Hagiwara, který zde žil i se svojí rodinou.

8. M. H. de Young Memorial Museum (č.20)

Jedná se o nejstarší muzeum města San Francisca, které nabízí kolekce umění a malířství od 17. století až po současnost. Jádro muzea tvoří sbírky, jež se objevily na mezinárodní expozici v roce 1894 (California Midwinter International Exposition).

Obdivovat tu můžete umění Mexika, maorské rukodělné výrobky, umění Indonésie či španělské koloniální éry.

Muzeum se nachází v budově, která byla otevřena veřejnosti v roce 2005 poté, co stará budova zničená zemětřesením nedostačovala rozsáhlým sbírkám muzea.

9. Strybing Arboretum (č.21)

Strybing ArboretumStrybing Arboretum

Jednou z nejkrásnějších částí parku je botanická zahrada, která se nachází na místě zvaném Strybing Arboretum. Rostou tu rostliny z celého světa, obdivovat můžete více než 7 500 druhů rostlin na 55 akrech půdy.

Pro všechny milovníky botaniky se zde nachází i knihovna, která je zaměřená právě na rostlinnou říši.

10. Music Concourse (č.22)

Centrum kulturního dění parku najdete na místě označeném číslem 22. Právě zde se konají koncerty, které jsou v letní sezóně každou neděli zdarma.

Nápaditá stavba pro pořádání koncertů byla postavena roku 1900 a je zasazena do krásné krajiny plné stromů a fontán.

11. California Academy of Sciences (č.23)

California Academy of SciencesCalifornia Academy of Sciences

Kalifornská akademie věd je vzdělávací a výzkumná instituce, jejíž poslání je především zkoumat, vysvětlovat a chránit vědu. Je vůbec nejstarší institucí západu Spojených států. 

Byla založena v roce 1853 skupinou vědců a přírodovědců. Ti se zaměřili hlavně na zkoumání a mapování přírodních zdrojů Kalifornie a okolí.

Budova, která se nachází v Golden Gate Parku, byla otevřena roku 2008 a jde o největší zelené muzeum světa. V komplexu můžete navštívit akvárium, planetárium, 3D kino či Přírodovědecké muzeum.

12. Conservatory of Flowers (č.34)

V této krásné stavbě viktoriánského typu naleznete nádhernou kolekci exotických rostlin.

Budova byla otevřena roku 1879 a je tak vůbec nejstarší budovou v parku a zároveň jednou z nejnavštěvovanějších památek San Francisca.

Nachází se zde více než 1 700 rostlinných druhů hlavně tropických a vodních rostlin. Některé patří mezi chráněné druhy.

V pěti galeriích můžete obdivovat orchideje, vodní lekníny či masožravé rostliny.

13. Carousel (č.32)

Kolotoč v parkuKolotoč v parku

Kolotoč, který se v parku nachází, byl vyroben roku 1914 společností Herschell-Spillman. Sloužil svému účelu hlavně v zábavních parcích v Los Angeles a Portlandu. 

V roce 1940 byl přemístěn do parku a rychle se stal oblíbenou atrakcí pro děti. Pyšní se celkem 62 malovanými zvířaty a tak je jen na dětech, zda se chtějí svézt na velbloudovi nebo třeba na koze.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pruvodce-golden-gate-park/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024