Chcete do Ameriky? Máme seznam 10 věcí, co je třeba zařídit před cestou do USA

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 70104x

Chcete do Ameriky? Máme seznam 10 věcí, co je třeba zařídit před cestou do USA.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Cestujete do USA a bojíte se, že jste zapomněli na něco důležitého? Jste nervózní, protože vás cesta přes Atlantik čeká poprvé a nevíte, co všechno je potřeba připravit? Díky našemu článku máte o starost méně – dozvíte se to opravdu nejdůležitější, na co před cestou za velkou louži nesmíte zapomenout. Have a good journey!

1. Vyřízení vstupu do USA

Od roku 2008 platí pro občany České republiky možnost cestovat do USA bez víza. Před vaší cestou do Spojených států amerických je však potřeba vyplnit na stránkách Amerického velvyslanectví elektronickou cestovní registraci ESTA a zaplatit za ni poplatek ve výši 14 dolarů. Pokud cestujete na některý z našich zájezdů, tato povinnost vám odpadá, ESTU totiž vyřídíme za vás.

Biometrický pas a americké dolaryBiometrický pas a americké dolary

2. Kontrola vašeho cestovního dokladu

Důležité je pamatovat na to, že do Spojených států lze cestovat pouze na platný cestovní pas, nikoliv na občanský průkaz. Tento pas navíc musí být opatřen biometrickými údaji. Pokud pas s biometrickými údaji nevlastníte, je třeba si ho co nejdříve vyřídit. Doba vyřízení žádosti může trvat až několik týdnů a vy tak můžete riskovat neuskutečnění vašeho amerického dobrodružství.

Čtení na podobné témaCo si můžu vzít do příručního zavazadla do letadla? Ušetřete si problémy a zabalte si s námi!Přečíst

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

3. Dobré vybavení na dlouhou cestu

Na dlouhou cestu si vezměte knihu nebo třeba průvodce po USANa dlouhou cestu si vezměte knihu nebo třeba průvodce po USA

Lety přes Atlantik jsou dlouhé a často ještě prodloužené tím, že neletíte přímým letem a přestupujete v některé z evropských metropolí. Letecké společnosti během dálkových letů poskytují občerstvení a většinou zapůjčují také deku a polštářek. Přesto je dobré vzít si s sebou něco dobrého na zub – například sušenky, bonbony, chipsy a vlastní pohodlný polštář či přikrývku. Pro dlouhé chvíle se můžete vybavit knížkou, časopisy, křížovkami či průvodcem lokality, kterou se chystáte navštívit.  

4. Objednaný transfer z/na letiště

Kolony žlutých taxíků patří ke koloritu města New York Kolony žlutých taxíků patří ke koloritu města New York

Letiště v amerických metropolích se často nacházejí i desítky kilometrů od centra měst a doprava do centra bývá na místě výrazně dražší než při objednání transferu/taxi předem, proto je dobré odvoz z/na letiště vyřešit ještě před cestou do Spojených států. Pokud se účastníte některého z našich zájezdů, opět si nemusíte dělat hlavu – transfer z/na letiště máte automaticky v ceně zájezdu!

5. Cestovní pojištění

Nemít cestovní pojištění v USA, by se vám mohlo prodražitNemít cestovní pojištění v USA, by se vám mohlo prodražit

Cestovní pojištění do USA je důležitou součástí vašich příprav před samotným pobytem na americké půdě. Zdravotní péče v USA patří k nejdražším na světě. Proto pokud byste potřebovali lékařské ošetření a neměli vyřízené cestovní pojištění, sáhnete si hluboko do kapsy. Při vyřizování pojištění je třeba dávat pozor na volbu cílové oblasti – Spojené státy americké jsou u mnoha pojišťoven chápány jako samostatná oblast. Cestujete-li na zájezd s Radynacestu, odpadá vám i starost s vyřizováním cestovního pojištění, vše vyřídíme za vás.

6. Elektrický adaptér

V New Yorku na elektřině rozhodně nešetříV New Yorku na elektřině rozhodně nešetří

Elektrické zásuvky v USA mají jiný tvar než ty v České republice. Zakoupíte-li si elektrický adaptér ještě u nás, ušetříte si tím mnoho strastí při pobytu v USA, pobíhání po obchodech místo návštěvy zajímavých míst a koupi předražených adaptérů. Máte více elektronických přístrojů, které budete v Americe potřebovat dobíjet? Nemusíte kupovat několik adaptérů, stačí obyčejná rozdvojka. :)

7. Drobné peníze vždy po ruce

Na Binoculary (dalekoholedy) se vám drobné budou hodit. Třeba při pohledu na Central Park. Na Binoculary (dalekoholedy) se vám drobné budou hodit. Třeba při pohledu na Central Park.

V Americe se často setkáte s tím, že vám v obchodech, ale třeba i při koupi jízdenek nebudou prodávající chtít přijmout bankovky vyšší hodnoty než 20 dolarů. Spojené státy jsou navíc zemí, ve které se očekává spropitné a zřejmě nebudete chtít taxikářům a číšníkům nechávat stodolarovky. Je proto vhodné si rovnou v České republice vyžádat ve směnárně bankovky s maximální hodnotou dvaceti dolarů. Ušetříte si tím mnoho nepříjemností.

8. Mezinárodní řidičský průkaz

Půjčit si v USA auto není s mezinárodním řidičákem problémPůjčit si v USA auto není s mezinárodním řidičákem problém

Amerika je pro cestování autem nesmírně lákavá, pokud se i vy plánujete prohánět po legendárních amerických dálnicích, nezapomeňte na to, že si ještě v České republice musíte vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.

9. Objednání vstupenek předem

Každý umělec v New Yorku touží vystupovat na BroadwayiKaždý umělec v New Yorku touží vystupovat na Broadwayi

Pokud se chystáte do amerických velkoměst, ušetříte si objednáním vstupenek na některé atrakce spoustu času v dlouhých frontách a leckdy také dost peněz. Navíc se často můžete dostat i na ta místa, na která se bez předem objednané vstupenky vůbec nepodíváte. Je však třeba počítat s tím, že i přes objednané vstupenky v ruce, si postojíte ve frontách na bezpečnostní kontroly. Pokud cestujete na některý z našich zájezdů do Spojených států, nemusíte shánět vstupenky předem, uděláme to totiž za vás.

10. Otevřenost novým zážitkům

Buďte otevřeni novým zážitkům!Buďte otevřeni novým zážitkům! 

Jiný kraj, jiný mrav. V Americe funguje spousta věcí jinak, než jsme zvyklí v Evropě. Nestresujte se neznalostí místních poměrů, berte místní zvyky jako zajímavou odlišnost a cestovatelskou zkušenost. Spojené státy americké jsou sice zemí Západu, přesto vás může potkat kulturní šok. Odhoďte stereotypy o fast foodech, americké politice i obézních Američanech, kteří si pletou Českou republiku s Čečenskem, a nechejte se Amerikou pohltit. Budete-li otevření novým zážitkům, budete se sem chtít znovu vracet a stále hlouběji poznávat tuto zemi nevyčerpatelných možností a zážitků.

A na závěr ještě dobrá rada. Nejjednodušší způsob, jak se do USA podívat a ušetřit si spoustu starostí, je koupě zájezdu přes cestovní kancelář.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-veci-pred-cestou-do-usa/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024