5 tipů, rad a zajímavostí z Miami: překvapí, pobaví, zmate, ale i potěší každého cestovatele

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 26498x

Miami je druhým největším městem na Floridě a jako takové má své zajímavosti, které mohou leckterého cestovatele překvapit. Jaké to jsou?

Vyberte si z našich zájezdů do MiamiZobrazit zájezdy

Slunečný stát Florida je oblíbenou turistickou destinací všech Američanů, ale také splněným snem cizinců. Miami je pak druhým největším městem tohoto státu, ale rozhodně tím nejslavnějším. Co vás může příjemně překvapit, a s jakými komplikacemi naopak počítat? Připravili jsme pro vás seznam pěti zajímavostí a rad, díky kterým už pro vás Miami nebude jen neznámým městem kdesi na Floridě…

1. Metromover a Miami Trolley jezdí opravdu zdarma!

Miami TrolleyMiami Trolley

Příjemnou zprávou pro turisty v centru Miami a jeho vybraných částech je, že se můžete svézt „Metromoverem“ a „Miami Trolley“ zcela zdarma. Je to zážitek na celý život! 

„Metromover“ neboli „Lidohyb“ jezdí pouze kolem centra, není tak rozšířen (trať je dlouhá jen 7 km), ale rychlá nadzemní jednokolejnicová dráha přesune poměrně rychle cestující na všechna známá místa.

Na třech linkách (Inner Loop, Omni Loop a Brickell Loop) si můžete na vlastní kůži vyzkoušet elektricky poháněnou jízdu bez řidiče mezi výškovými budovami v centru Miami. Budete si bez nadsázky připadat jako ve sci-fi filmu. První linka „Inner Loop“ byla otevřena v roce 1986 a zbývající dvě linky o osm let později.

Linky jsou napojeny i na přestupní stanice na metro. Soupravy jezdí v pravidelných intervalech od ranních hodin až zhruba do půlnoci.

„Miami Trolley“ je vlastně takovým „netradičním“ autobusem, který jezdí v některých částech Miami. Jedná se o staromódní typ dopravy, který je ale stále velice oblíben.

Ostatní části Miami spojuje metro a systém autobusových linek. Na ty už potřebujete platnou jízdenku, kterou zakoupíte na jednotlivých stanicích metra.

Jelikož každý obyvatel Floridy jezdí osobním automobilem, systém MHD není tak rozšířen jako u nás. Zastávky autobusů jsou rozmístěny všude možně, na autobus si někdy počkáte i hodinu, a do vzdálenějších částí Miami doporučujeme spíše pronájem auta.

2. Ocean Drive  nejrušnější ulice ve městě

Ocean DriveOcean Drive

Kubánské rytmy, nejlepší koktejly, spousta zábavy a dobrého jídla, to je ulice Ocean Drive, kterou najdete přímo na Miami Beach. Je jedno, kdy sem přijedete, vždy je tady živo. Obdivovat můžete nádherné budovy ve stylu „art deco“, odpočívat na nekonečně dlouhých písčitých plážích, koupat se v moři a nasávat atmosféru této nejproslulejší ulice v Miami.

Najdete tady také informační centrum, suvenýry, a pokud budete mít čas, nechte se vtáhnout do historie barevných budov, jejichž koncentrace je na slavné Miami Beach největší na světě. Litrové koktejly, čerstvé ovoce, exotické rytmy  to vše vás přesvědčí, že na pláži stojí za to strávit třeba celý den.

Čtení na podobné témaTOP 10 floridských zážitků: Miami Beach, Disney World, aligátoři, Hemingway a něco na zubPřečíst

3. Jsem vůbec v USA? Španělština na každém kroku

Kuba je nedaleko FloridyKuba je nedaleko Floridy

Přes 60 % obyvatel mluví španělským jazykem. Nijak Vás tedy nesmí překvapit, že v některých obchodech s angličtinou nepořídíte, a když se budete chtít zeptat na cestu, uslyšíte jen španělštinu. Budete si zkrátka připadat jako v Mexiku a ne v USA. Čím to? 

Většina obyvatel totiž pochází z karibských ostrovů. Když na Kubě vládl v diktátorském režimu Batista a posléze se moci ujal Fidel Castro, spousta obyvatel emigrovala na Floridu. Nejjižnější město USA, Key West, se nachází jen 90 km od Havany. Jih Floridy je proto ve znamení obyvatel převážně karibských ostrovů.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

4. Mávej, naskoč, zatáhni, vyskoč, dveře se zavírají... 

Autobus v MiamiAutobus v Miami

Pokud se rozhodnete pro jízdu autobusem či známým „Miami Trolley“, potřebujete praktickou informaci, jak vystupovat a nastupovat. Dá se říci, že všechny zastávky v Miami jsou na znamení. Musíte zkrátka viditelně mávat, aby vám řidič vůbec zastavil. 

V autobuse pak na výstupu musíte zatáhnout za šňůru, která lemuje zdi. Zatáhnutím dáte povel řidiči, že si přejete vystoupit, a ten zastaví na nejbližší možné zastávce. 

5. Systém spletitých ulic, jak se v nich vyznat?

Vyznejte se v systému Miamských ulicVyznejte se v systému Miamských ulic

Pro turisty řídící v Miami poprvé a navíc a bez GPS navigace nastává obvykle problém s porozuměním složitého systému řazení ulic. Ve skutečnosti to ale není vůbec tak komplikované, jak se na první pohled může zdát.  

Pevninské Miami se dělí do čtyř světových stran neboli kvadrantů: severovýchodní, severozápadní, jihovýchodní a jihozápadníDvě hlavní ulice tzv. Flagler Street a Miami Avenue tvoří pomyslné centrum všech ulic. Čísla ulic se od těchto dvou zvyšují, čím více jedete z Miami na sever, jih nebo západ.

Ulice jsou označeny číslem a mohou se ještě dál dělit na Road, Street nebo Avenue. Pro názvy ulic se používá jejich značek, například SW 38 St. (SW je Southwest).

Pokud pojedete do jiných měst na Floridě, budete využívat pravděpodobně dálnice, které jsou zpoplatněny. Ne všechny dálnice umožňují zaplacení hotovostí na místě. Nejlepší je, když poplatek za dálnici zaplatíte přímo v autopůjčovně a už se dál o nic nemusíte starat.

Tak šťastnou cestu a na viděnou v Miami!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Miami)

Magické Miami na dosah

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Miami

Zájezdy do Miami

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-tipu-a-rad-v-miami/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024