14 zvířecích bizarností v Dubaji: nejdražší koně na světě, mramorové stáje nebo robotický velbloud

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 5. 2023 • Přečteno 2667x

S čím vším se můžete potkat na ulici ve městě neomezených možností? Na procházku tady berou velbloudy, uctívají sokoly a obdivují křehké motýly.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do Spojených arabských emirátůZobrazit zájezdy

Nejdražší velbloud na světě, mramorové stáje, to vše k Dubaji patří. Jak moc si cení domácích mazlíčků? Nenechte se mýlit, že v Dubaji, ve městě postaveném na písku, nejsou domácí mazlíčci v oblibě, právě naopak. Místní jsou za ně ochotni zaplatit miliony. Najdeme tu „neobvyklé domácí druhy“ a majitelé o ně pečují tím nejlepším způsobem. O psech ale řeč nebude...

1. Robotičtí velbloudí závodníci

Robotičtí žokejové na hrbech velbloudůRobotičtí žokejové na hrbech velbloudů 

Před rokem 2004 měly velbloudí dostihy ve Spojených arabských emirátech klasické žokeje, kteří velbloudy popoháněli k nejlepším výsledkům. Bohužel ale na závody byly používány malé děti, a tak se Spojené arabské emiráty dostaly do problémů s lidskými právy. Proto v Dubaji vydali zákon o zákazu všech lidských žokejů a nahradili je roboty.

Roboti mají schopnost přenášet srdeční frekvenci a rychlost běhu velblouda závodnímu týmu, který je pozoruje z bezpečné vzdálenosti. Týmy pak manipulují se zařízeními dálkového ovládání. Použitím těchto robotů se tak zabránilo ošklivým zraněním, porušování lidských práv a smrti dětí při závodech.

2. Sokol na palubě letadla

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený (@daiana.ek)

Jedním z hlavních symbolů Dubaje je sokol. Sokol je totiž národním ptákem Spojených arabských emirátů a je také zobrazen ve státním erbu. Proto je sokolovi věnována maximální úcta a je s ním zacházeno lépe než s lidmi. Pokud dojde na nutnost letecké přepravy, ptáci nejsou drženi v klecích v oddělené části letadla!

Sokoli jsou ve Spojených arabských emirátech velmi ceněni, a tak cestují v letadle se svými majiteli. Mohou zůstat bez klece v prostoru pro cestující a mají také vlastní sedadlo. Sokol je opravdu zajímavý pták, díky svým zúženým křídlům může létat rychlostí až 300 km za hodinu a měnit směr během mrknutí oka. Tito pozoruhodní tvorové jsou také velmi inteligentní a jejich schopnosti jsou srovnatelné s vránou nebo havranem.

3. Domácí gepardi, tygři a lvi

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený M.Hassni (@bloushi3000)

Černý trh se zvířaty v Dubaji kvetl jako jarní zahrada. Divoké kočky se považovaly za symbol bohatství a postavení a proto ti nejbohatší vlastnili jako domácího mazlíčka například geparda. I když jsou kočky většinou plaché, bývaly vídány na procházce se svým majitelem nebo jak na střeše luxusního vozu hlídají majitelovo pojízdného miláčka.

Tak jako v Indii můžete vidět někoho, jak jede na slonu, v Americe osobu venčící aligátora, v Dubaji nebylo nic neobvyklého vidět někoho, jak venčí tygra nebo lva. Vše se ale v průběhu let změnilo a vlastnit takovou šelmu bylo v Dubaji a ve zbytku Spojených arabských emirátů zakázáno. Jedinci, kteří by nectí zákon, mohou riskovat pokutu ve výši přibližně 136 000 dolarů.

4. Mramorové stáje pro koně

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Around The Globe (@aroundtheglobe001)

Jedním ze způsobů, jak se chlubit svým bohatstvím v Dubaji, je obklopit své zvířecí kamarády veškerým dostupným luxusem. Takovým příkladem nám budiž stáje Godolphin, kde jsou mramorové podlahy a malované stěny.

Není ale divu, vždyť tu žijí nejdražší koně, kteří závodí na nejbohatších dostizích světa. Tyto stáje, kde je regulována teplota, vlastní šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, panovník emirátu Dubaj.

5. Parkování pro velbloudy

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tammy Jones (@tammyj2233)

V Dubaji může být dosti obtížné najít vhodné místo k zaparkování. Někdy je proto výhodnější nechat auto doma a dopravit se na místo velbloudem. Pokud má velbloud dobrou náladu, je spolehlivým dopravním prostředkem a můžete ho zaparkovat téměř kdekoli.

Pokud tedy uvidíte zaparkovaného velblouda vedle Range Rovera, nebojte se, nemáte halucinace.

6. Zákaz převozu ryb v dubajském metru

Ryby do dubajského metra nesmíRyby do dubajského metra nesmí  

Dubajské metro je krásný, čistý a voňavý dopravní prostředek. Liší se tak od mnoha dalších, třeba i starších sourozenců na světě. V metru platí přísný zákaz cokoliv pít nebo žvýkat, ať už je to kus ovoce, žvýkačka, nebo hamburger pod pokutou 1300 Kč.

Další způsob, jak udržet čistotu a vůni, je zákaz přepravy čerstvých ryb. Ten, kdo si zakoupí rybu na oběd, by měl hledat alternativní způsoby dopravy, jak se dostat domů.

7. Velbloud na procházce

Velbloud s páníčkem na procházceVelbloud s páníčkem na procházce  

Ve Spojených arabských emirátech je velbloud stejným domácím mazlíčkem jako třeba pes nebo kočka v Evropě. Proto není neobvyklé vidět někoho, jak bere svého velblouda na procházku.

Tito mazlíčci se používají v poušti k závodění a přepravě. Takový domácí mazlíček vás ale může vyjít pěkně draho. Cena začíná na 15 000 Kč (za malého velblouda) a může stoupat s kvalitou a vyspělostí zvířete.

8. Nejdražší velbloud na světě

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílel uživatel @faz3_shinta_bella

Dubajský princ, šejk Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, je básník, princ, fotograf a vůbec zajímavý člověk. Miluje také velbloudy, a to natolik, že za jednoho byl ochoten zaplatit 2,7 milionů dolarů. Velblouda našel v jedné soutěži, kam bylo nejprve vybráno 17 000 kusů. Výběr byl poté zmenšen na pouhé tři a majitelé těchto tří vítězů si rozdělili cenu v hodnotě 2 milionů dolarů.

Plnokrevní velbloudi tak mohou stát mnoho peněz. V roce 2010 utratil jeden závodník ve Spojených arabských emirátech přes 7 milionů dolarů za tři čistokrevné velbloudy. Velbloud je v pouštních státech stále považován za rodinné bohatství.

9. Největší vnitřní akvárium na světě

Největší akvárium světaNejvětší akvárium světa  

Pokud dáváte přednost vodní říši, v nákupním centru The Dubaj Mall najdete největší vnitřní akvárium s podvodní zoo na světě. Má největší akrylový panel, a je dokonce držitelem rekordu v Guinnessově knize rekordů. Tento panel váží 245 614 kg!

Nákupní centrum, ve kterém se 51metrové akvárium nachází, je obrovský megakomplex a jeho výstavba stála 20 miliard dolarů. V akváriu si budete moci užít kolem tisíce ryb (140 druhů) včetně více než 300 žraloků a rejnoků.

10. Butiky pro domácí mazlíčky

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Coco Pets Fashion (@cocopetsfashion)

Co více dodat? Snad jen to, že v letech 2020–2025 se počítá odhadovaná útrata za krmivo a výstroje mazlíčků v hodnotě 55 milionů dolarů.

Někteří domácí mazlíčci jsou v Dubaji oblečeni lépe než většina občanů jinde na světě. Dokonce tu existují značkové butiky, které nabízejí luxusní oblečení, zlaté postroje, doplňky jako sluneční brýle a samozřejmě designové tašky na nošení menších plemen.

11. Potápění s velrybím žralokem

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílel uživatel @eat_and_travel_with_w_and_j

I když jsou žraloci velrybí velcí, s tlamou širokou až 1,5 metru a třemi řadami zubů nejsou nebezpeční a nikdy žádný na člověka nezaútočil.

Tito žraloci jedí povětšinou plankton a ryby, a tak není třeba se napadení bát. A protože jsou žraloci velrybí v SAE stále běžnější, nejedna hvězda sociálních sítí si nezapomene udělat se žralokem selfie.

12. Dubajská motýlí zahrada

Butterfly Garden neboli Zahrada motýlůButterfly Garden neboli Zahrada motýlů  

Pokud jste fanouškem motýlů, budete milovat dubajskou motýlí zahradu, protože je domovem více než 15 000 kusů. Butterfly Garden neboli Zahrada motýlů je první svého druhu v SAE a také největší na světě.

Od prvního otevření se stala oblíbeným místem pro turisty i místní obyvatele. Zahrada se skládá z 9 kupolí, z nichž všechny jsou vyrobeny na zakázku a mají klimatizaci. Celá zahrada má rozlohu téměř 2 600 m² a prohlídka vám vezme asi hodinu času.

13. Včelí botox obličeje

Med z balmínu košatéhoMed z balmínu košatého  

Pokud potřebujete trošku vylepšit svůj vzhled, zajděte do The Nail Spa. Tady vám nabídnou tzv. včelí botox. Nemusíte se bát, že zůstanete napospas roji bodavých včel. Produkt obsahuje jed, který pochází z hmyzích žihadel.

Takové ošetření obličeje působí proti stárnutí a je neinvazivní metodou botoxu. Jakmile vám aplikují „včelí masku“, pokožka si myslí, že vás skutečně píchla včela. Výsledkem je větší průtok krve a pružnost pokožky. Maska obsahuje také manukový med (z BALMÍNA KOŠŤATÉHO), který zklidňuje pokožku a zabraňuje nepříjemnému podráždění.

14. Nejdražší koně na světě

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Mohammed bin Rashid Al Maktoum (@hhshkmohd)

Koně za 4 miliony dolarů má ve své přepychové stáji šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum. Koně zakoupil v roce 2019. Pokud se bývalý žokej a vládce emirátu Dubaj zapojí do dražby nejlepších koní, většina ostatních kupců nemá velkou šanci. 

Šejkovo hříbě v hodnotě mnoha milionů dolarů je nevlastním bratrem dostihového šampióna Barneyho Roye a není jediným hřebcem ve Spojených arabských emirátech za miliony dolarů. Dubaj je totiž domovem několika nejdražších koní na světě.

Etický kodex

V CK Radynacestu.cz jsme milovníky zvířat, ale ne ve smyslu zábavy pro turisty. Proto se držíme etického kodexu, který jsme si stanovili a nenajdete tak na našich zájezdech praktiky, které by jakkoliv znepříjemňovaly nebo omezovaly život zvířat.  

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 24 zájezdů

Spojené arabské emiráty

Objevte město „superlativů“

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Spojených arabských emirátů

Zájezdy do Spojených arabských emirátů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zvireci-bizarnosti-v-dubaji/Doporučujeme z Emirátů

Nejnovější z EmirátůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024