Sedm neopakovatelných zážitků z Azurového pobřeží: ochutnat, přičichnout si, zaplavat si... prožít!

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 5. 2017 • Přečteno 9297x

Zážitky – to jsou jediné suvenýry, které časem nevyblednou. A na Azurovém pobřeží jsme jich měli možnost nasbírat plnou náruč.

Vyberte si z našich zájezdů na Azurové pobřežíZobrazit zájezdy

Překrásné, azurově čisté moře, luxusní jachty, červené koberce, poklidná atmosféra, čerstvé ryby, vůně levandule... Ano, poznali jste to, mluvíme o Azurovém pobřeží. Jeden z nejzářivějších regionů Francie vás nadchne typickou středomořskou atmosférou a přívětivostí místních. Na co se můžete těšit a co se vám vryje do paměti tak, že nezapomenete? Sepsali jsme pro vás sedm neopakovatelných zážitků, jak jsme je měli možnost okusit i my – tady jsou!

1. Kasino v Monte Carlu: nákladný adrenalin

Kasíno v Monte CarluKasíno v Monte Carlu

Chcete si připadat jako James Bond nebo americká filmová hvězda? Pronajměte si luxusní automobil, vyfikněte se a vyrazte si trošku zariskovat do kasina v Monte Carlu. Před vchodem na vás budou čekat poslíčci, bodyguardi a červený koberec, vevnitř pak neuvěřitelný luxus ze zlata a mramoru.

V kasinu jsou dva druhy salónů – Salon Ordinaire (vstupné 10 eur) a Salons Privés (vstupné 20 eur). Ano, přesně tak, za to, abyste vůbec mohli dovnitř a zahrát si, musíte zaplatit. Vstup je povolen pouze osobám starším 18 let po předložení průkazu totožnosti, je vyžadován slušný oděv, a večer dokonce společenský oděv.

Víte, že…

Omezení ohledně oblékání platí v celém Monaku. Podle zákona je zakázáno chodit (nebo bruslit) po městě do půl těla nahý, procházet se nesmíte ani bez bot nebo v bikinách, a večer velká část restaurací dokonce vyžaduje společenský oděv (tedy u pánů sako a vázanka, u dam šaty či kostým).

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

2. Trh Cours Saleya: jako praví Francouzi

Tržnice v NiceTržnice v Nice

Snad nejslavnější a nejtypičtější trh najdete ve čtvrti Vieux Nice (Staré Nice). Zdejší barevné domečky a křivolaké uličky se od 18. století téměř nezměnily a dodnes to tady žije po celý týden.

Na tržnici koupíte čerstvé lokální potraviny a výrobky, květiny od místních zahradníků, domácí směsi koření a v pondělí také starožitnosti. Tržnice je lemována množstvím barů, restaurací a kaváren. Vlastně je celá čtvrť přeplněna místními, kteří buď nakupují, nebo posedávají v podnicích a užívají si života.

Čtení na podobné témaNice: Chicago Středozemí i sen francouzských penzistůPřečíst

3. Království vůní v Grasse: pro nos i oči

Parfumérie Fragonard v GrasseParfumérie Fragonard v Grasse

Grasse je považováno za světové město parfémů, nikde jinde nenajdete takovou koncentraci parfumérského průmyslu jako právě na jihu Francie. Voňavkářství jako samostatný byznys tady vzniklo v 16. století, kdy se oddělilo od výroby rukavic.

Díky velkému množství vody v okolních kopcích se tady daří pěstovat květiny, ze kterých se vyrábí vonné esence do parfémů. V okolí městečka tak najdete rozlehlá voňavá pole jasmínů, růží, fialek, mimózy nebo pomerančovníků.

Ve městě ještě stále sídlí několik původních francouzských firem, které tam mají své základny – například Fragonard, Galimard nebo Molinard. Všechny výrobny nabízejí možnost exkurze, v některých si dokonce můžete zkusit vyrobit svůj vlastní parfém nebo pozorovat slavné „nosy“ při práci.

Náš tip:

První víkend v srpnu probíhá v Grasse festival jasmínu. Na tři dny se město promění v barevný a voňavý ráj na zemi. Buďte u toho!

4. Ostrůvky na pobřeží: malé ráje s příběhem

Ostrov sv. HonorátaOstrov sv. Honoráta

Klidné pláže, tajemné stavby a kotvící loďky si užijete zejména na ostrůvcích na pobřeží. Lérinské ostrovyostrov sv. Markéty a ostrov sv. Honoráta – se nacházejí jen dvacet minut lodí od Cannes, ale nabízejí naprostý klid a únik od lidí a všedních starostí.

Na ostrovech se můžete pohybovat pouze pěšky, nejsou tady ani obchody, ani jakékoliv podniky. Doporučujeme proto nakoupit si v Cannes a na ostrovech si udělat piknik nebo se vydat za zajímavostmi. Na ostrově sv. Markéty je to pevnost, kde byl údajně vězněn Muž se železnou maskou, a na ostrově sv. Honoráta zase navštivte cisterciácký klášter z 5. století, kde si od místních mnichů kupte jejich vlastnoručně vyrobené víno.

Zlaté ostrovy neboli Îles d'Hyères se pak nacházejí u břehů městečka Toulon, které najdeme asi 80 kilometrů na západ od Saint-Tropez. Na těchto ostrovech najdete množství zřícenin a opuštěných vojenských pevností, kouzelných pláží, parků a přírodních rezervací, borových hájů, fíkovníků a místních stánků nebo restaurací s dobrotami.

5. Četnická stanice v Saint-Tropez: ta jediná

Četnická staniceČetnická stanice

Toto poklidné městečko se změnilo v turistický ráj v 50. letech minulého století – to tady natáčela sexbomba a snad nejslavnější francouzská herečka Brigitte Bardotová film A Bůh stvořil ženu. V sezoně je i dnes všude plno, uličky jsou plné turistů, přístav zase plný luxusních velkých jachet.

Našinci však spíše než přístav a Bardotku znají četníka Louise de Funèse a jeho četnickou stanici. Budova je malá a nenápadná, ale fotku si musí pořídit každý, bez toho přece nemůžete ze Saint-Tropez odjet!

Víte, že…

Francouzi tento film nemají moc v oblibě, proto většinou před budovou četnické stanice potkáte jen Čechy.

6. Červený koberec v Cannes: jako celebrita

Červený koberec v CannesČervený koberec v Cannes

Jedno z nejskloňovanějších měst Francouzské riviéry se proslavilo zejména svým filmovým festivalem, který se koná každoročně v květnu již od roku 1946. Pro obyvatele města a turisty však festival představuje spíš více problémů než radosti z okukování celebrit.

Ubytovací kapacity bývají vyprodané rok dopředu, ceny veškerých služeb se pohybují v částkách několikanásobně vyšších než je zvykem, celé město je plné uzavírek a omezení a většina vstupenek je vyhrazena pro významné osobnosti filmového průmyslu – herce, režiséry, producenty, sponzory a podobně.

Každopádně chodník slávy a fotku na červeném koberci před festivalovým palácem si můžete udělat během celého roku. Zaplatit si ale můžete také organizovanou prohlídku paláce s průvodcem, který vás seznámí s historií festivalu i budovy samé.

7. Městské pláže: koupání přímo v centru

Oblázková pláž v NiceOblázková pláž v Nice

Jednou z velkých výhod měst na Azurovém pobřeží je výborná dostupnost pláží. Kde jinde se můžete přímo z centra města vydat na krásně čisté písečné nebo oblázkové pláže, jež omývají azurové vody Středozemního moře? 

Například v Cannes i v Nice si tak můžete odpočinout od poznávání a objevování tajů jihofrancouzských měst na proslulých městských plážích. Takže až vyrazíte do těchto letovisek, nezapomeňte s sebou přibalit plavky a ručník. Rozhodně neprohloupíte. 

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Nice a Azurové pobřeží

Zahrajte si hlavní roli

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Azurové pobřeží

Zájezdy na Azurové pobřeží

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sedm-neopakovatelnych-zazitku-z-azuroveho-pobrezi/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024