Cannes: filmová perla Azurového pobřeží

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 14506x

První filmový festival se měl v Cannes konat již v roce 1939.

Vyberte si z našich zájezdů do CannesZobrazit zájezdy

Vyšňořené hvězdy stříbrného plátna vystupují z limuzín a kráčejí po schodišti pokrytém červeným kobercem… Fotoaparáty cvakají, slunce svítí, moře a palmy na obzoru. Ostatně, ti nejlepší si Zlatou palmu odnesou s sebou domů. Slavný filmový festival udělal z malého města Cannes na jihu Francie Mekku filmového průmyslu.

První filmový festival se měl v Cannes konat již v roce 1939. Jeho prvotním cílem bylo vytvořit protipól k filmovému festivalu v Benátkách, jehož program začal být v té době silně ovlivňován fašistickou ideologií. Plánovaný první ročník festivalu v Cannes však překazila druhá světová válka, a tak se jeho premiéra odehrála až v roce 1946.

V té době ještě neexistoval Festivalový palác, proto byly filmy promítány v budově starého kasina. Festival ihned zaznamenal obrovský úspěch a od té doby se, s výjimkou období ekonomické krize v letech 1948–1950, koná každoročně.

Festivalový palác s červeným schodištěm: Tady se vyfotit prostě musíte!

Na začátku osmdesátých let byla postavena nová budova Festivalového paláce. Architektura filmového svatostánku, ke kterému se dnes vydávají davy turistů, však není nijak oslnivá. Moderní neforemná budova ze skla a betonu si dokonce vysloužila nelichotivou přezdívku „bunkr“.

Nicméně každý návštěvník Cannes se touží vyfotit na proslulém červeném schodišti a pak palác obchází, aby si prohlédl otisky dlaní a podpisy hvězd filmového plátna na tzv. Allée des Stars. Málokdo odolá pokušení poměřit si s dlaní svého oblíbence svoji ruku. Palác s výstavní plochou 30 000 m2, kasinem, kinosály a konferenčními místnostmi je využíván celoročně – pořádají se zde festivaly, výstavy a mezinárodní kongresy.

Kolem Festivalového paláce se táhne hlavní tepna města, bulvár La Croisette. Tato pobřežní promenáda dlouhá přes dva kilometry a lemovaná palmami, luxusními hotely, butiky, nočními kluby a restauracemi je tím pravým místem, kde můžete ulovit svého milionáře.

Její název pochází od francouzského slova „croix“, které znamená „kříž“. Na konci dnešní promenády, v místech, kde dnes najdeme kasino Palm Beach, totiž dříve stával dřevěný kříž sloužící coby orientační bod pro poutníky, kteří putovali na ostrov Saint Honorat, ležící půlhodinky cesty lodí od Cannes.

Hotel vystavěný podle ňader kurtizány

Podél promenády si můžete prohlédnout velkolepé hotely, v nichž se během konání filmového festivalu ubytovávají celebrity, a také restaurace, do nichž pak chodí na skleničku či něco k snědku. Skoro v každém podniku tu visí fotky herců a hereček, kteří jej navštívili.

Všimněte si především Hotelu Carlton postaveného ve stylu belle époque. Pokud máte naditou peněženku, můžete se tu ubytovat třeba v apartmá o dvanácti pokojích a podle libosti využívat soukromé mramorové fitness centrum. Povídá se, že kupole hotelu, ve kterém bývají ubytovány ty největší filmové hvězdy, byly vybudovány podle poprsí slavné španělské kurtizány La Belle Otero.

Ta měla údajně kdysi poměr třeba s monackým princem Albertem I., anglickým králem Edwardem VII. nebo ruskými velkovévody Petrem a Mikulášem.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

Evropská smetánka dobývá Cannes

Ostatně, s korunovanými hlavami je nerozlučně spjata i historie Cannes. Dnešní druhé největší město Azurového pobřeží (po nedalekém Nice) bylo kdysi pouze malou rybářskou vískou, kterou obklopovaly bažiny a rákosí. Z francouzského výrazu pro rákosí, „canne“ ostatně zřejmě pochází také název dnešního města.

Hybatelem canneské historie se stal bohatý britský politik lord Brougham, jehož sochu dnes najdeme poblíž promenády. Ten v roce 1834 plánoval strávit zimní měsíce v Nice, kam stejně jako mnoho dalších Britů v té době utíkal před nepříjemnou anglickou zimou. Jeho plány nicméně tenkrát zhatilo uzavření města Nice kvůli epidemii cholery. Lord tedy zakotvil v dnešním Cannes a rozhodl se tu vyčkat, než epidemie pomine.

Místo se mu však zalíbilo natolik, že si zde postavil sídlo a jezdil sem pak zimu co zimu více než třicet let. Na jeho sídlo se v Cannes můžete podívat dodnes, kousek od Starého města najdete vilu Château Eléonore pojmenovanou po lordově dceři.

Na slavnostní otevření svého letoviska Brougham pozval prominenty a aristokraty, čímž přispěl k rozvoji města, protože mnozí angličtí boháči jeho příkladu následovali a začali do Cannes na zimu jezdit také.

A nejen oni, Cannes si v minulosti oblíbila třeba také Marie Antoinetta, spisovatel Guy de Maupassant, Winston Churchill nebo manželka ruského cara Alexandra III. Marie Alexandrovna. Pro ni byl ve městě postaven ruský pravoslavný kostel vyzdobený vzácnými ikonami, na nějž se můžete ve čtvrti Quartier de la California také zajít podívat. V kryptě kostela jsou dokonce pohřbeni někteří členové carské rodiny, kteří zemřeli v exilu.

Objevte canneskou historii ve Starém městě

Ještě předtím, než bylo město objeveno smetánkou, vznikalo jeho historické jádro. Staré město v Cannes se rozkládá na kopci Mont-Chevalier a říká se mu Le Suquet. Návrší bylo osídleno již v dobách starověkého Říma a kdysi tu stával římský chrám. Ve středověku bylo na kopci vybudováno opevnění, z nějž se dodnes zachovaly části hradeb a také čtyřhranná strážní věž z 12. století.

V té je dnes umístěno muzeum Musée de la Castre, které kromě fotografií a obrazů starého Cannes vystavuje ojedinělou národopisnou a archeologickou sbírku s exponáty ze všech kontinentů. Uvidíte tu pohřební předměty, amfory, sarkofágy a v románské kapli svaté Anny pak hudební nástroje z celého světa.

Kromě muzea stojí na návrší také katedrála Notre Dame de L’Ésperance postavená v 17. století ve stylu pozdní provensálské gotiky. Všechny návštěvníky Starého města pak jistě okouzlí úzké uličky zaplněné obchůdky se suvenýry, malými restauracemi, pekárnami a kavárnami.

Dotek moře a oázy klidu poblíž Cannes

Sejdete-li z kopce opět dolů, zajděte se podívat ještě do canneského přístavu, rozkládajícím se na konci promenády Croisette. Tady budete moci obdivovat úchvatné jachty milionářů a vydáte-li se odtud na sever, dojdete až na canneskou nákupní zónu Rue d’Antibes.

Nedaleko stojí také krytá tržnice Forville, kde si můžete koupit něco dobrého k snědku nebo jen obdivovat vyskládané lesknoucí se ovoce a zeleninu a právě vylovené ryby a plody moře. Ostatně, moře si v Cannes můžete také užít na vlastní kůži. V centru města podél promenády patří pláže velkým hotelům a jsou většinou placené. Pokud se ale vydáte o kousek dál, západně od Starého města, narazíte také na několik bezplatných pláží.

A jestliže už toho všeho ruchu filmové Mekky budete mít dost, nabízí se také výlet lodí! Kousek od Cannes leží Lérinské ostrovy (Îles de Lérins), pokryté borovicemi a eukalypty, které vám nabídnou dokonalou oázu klidu. Menší z ostrovů, Saint Honorat, je v majetku místního kláštera a v minulosti byl významným poutním místem.

Druhý ostrov, Sainte Marguerite, pak nabízí k prozkoumání pevnost Fort Royal, která v minulosti sloužila coby francouzský státní žalář. Jejím nejslavnějším vězněm byl tajemný muž se železnou maskou, kterého určitě znáte přinejmenším z hollywoodského filmu s Leonardem di Capriem v hlavní roli.

Až si tedy prohlédnete celu mýty opředeného vězně, můžete se zase vrátit do Cannes na pobřežní promenádu. A třeba na ní zrovna narazíte na některou z hollywoodských hvězd.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Francie (Cannes)

Kde vycházejí hvězdy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Cannes

Zájezdy do Cannes

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cannes/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024