Lérinské ostrovy skrývají významný klášter a tajemství muže se železnou maskou

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10682x

Ostrov Svaté Markéty je větší z obou Lérinských ostrovů, dlouhý tři kilometry a široký jeden kilometr.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Azurové pobřežíZobrazit zájezdy

Nedaleko od města Cannes vystupuje z moře dvojice Lerinských ostrovů s pohádkově krásnou krajinou. Na ostrově Svatého Honoratia stojí starobylý klášter, ve středověku jeden z nejdůležitějších v Evropě. Ostrovu Svaté Markéty pak dominuje mohutná pevnost s celou, ve které strávil dlouhá léta tajemný muž se železnou maskou, jehož identita je dodnes opředena mnoha mýty…

Muž se železnou maskou patří k nejznámějším vězňům francouzské historie. Tajemství, která obestírají jeho totožnost, navíc dostatečně podpořená mnoha filmy a romány, nepřestávají budit lidskou zvědavost. Jedna z prvních dochovaných veřejných zmínek o tajemném vězni pochází z pera osvícenského filozofa a spisovatele Voltaira.

Ten ve své práci o době Ludvíka XIV. píše o neznámém vězni obzvláště ušlechtilého a krásného vzhledu, který byl převezen do vězení v pevnosti Fort Royal na ostrově Svaté Markéty, kde strávil dlouhých jedenáct let. Musel prý nosit masku, a pokud by někdo náhodou poznal jeho pravou tvář, bylo přikázáno vězně ihned zabít.

Byl tajemný vězeň dvojčetem Ludvíka XIV.? Nebo snad D’Artagnan či Molière?

Podle některých zdrojů byl tento muž pouhým výplodem Voltairovy fantazie, kterým se spisovatel snažil diskreditovat francouzskou absolutistickou monarchii. Většina historiků se však shoduje na tom, že muž se železnou maskou skutečně existoval a po svém věznění na ostrově byl převezen do pařížské Bastily, kde také zemřel.

Pochován pak byl na pařížském hřbitově u Kostela svatého Pavla pod jménem Marchiali. Jeho pravá identita nicméně stále zůstává záhadou.

Známý hollywoodský film s Leonardem di Capriem v hlavní roli podporuje jednu z nejrozšířenějších teorií, tedy že se jednalo o dvojče Ludvíka XIV., které francouzský dvůr nechal odstranit, aby král Slunce mohl nerušeně vládnout. Podle jiných názorů mohl být tajemný vězeň dokonce nevlastním starším bratrem krále.

Plejáda dalších možných osobností je rovněž zajímavá. Podle některých historiků byl snad muž s maskou Nicolas Fouquet, králův ministr financí. Další verze hovoří o mušketýru D’Artagnanovi nebo dokonce o dramatiku Molièrovi, který prý nezemřel bezprostředně po představení hry Zdravý nemocný, jak uvádějí oficiální prameny, ale byl zadržen a uvězněn jezuity, které rozhněval svojí hrou Tartuffe.

Muž se železnou maskou mohl být i předkem samotného Napoleona!

Jedna z teorií se dokonce nezabývá identitou vězně, ale hovoří o jeho potomkovi. Muž se železnou maskou podle ní ve své cele zplodil dítě, které bylo po svém narození odvezeno na Korsiku a pojmenováno „Buonaparte“ (dobrého původu). Pokud by tomu tak skutečně bylo, mohlo by se jednat o předka samotného Napoleona Bonaparte, pozdějšího francouzského císaře.

Identitu slavného vězně jen tak neodhalíme, jisté však je, že dnes je muž se železnou maskou hlavní atrakcí ostrova Sainte Marguerite. Jeho cela se nachází v pevnosti Fort Royal, která byla postavená za kardinála Richelieu a přestavěna v roce 1712 známým pevnostním architektem Vaubanem.

Kromě cely je v pevnosti k vidění také Muzeum moře (Musée de la Mer), ve kterém si můžete prohlédnout archeologické nálezy vylovené z mořského dna v okolí ostrova.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

Na Lérinských ostrovech žil i svatý Patrik, patron Irska

Ostrov Svaté Markéty je větší z obou Lérinských ostrovů, dlouhý tři kilometry a široký jeden kilometr. Pěšky ho obejdete zhruba za dvě hodiny. A procházka tu rozhodně stojí za to – ostrov je pokrytý eukalypty a borovicemi, můžete se tu vydat po naučné botanické stezce (Sentier Botanique), objevovat romantická zákoutí nebo se vykoupat u skalnatého pobřeží v malých zátokách.

Ostrov je také ideálním místem na piknik, jídlo si s sebou přivezte buď z Cannes, nebo si kupte sendvič u stánků s občerstvením přímo na ostrově. K posezení se nabízí také dvě místní restaurace.

Druhým Lérinským ostrovem je pak menší Saint Honorat. Významné to místo, na kterém najdete jeden z nejslavnějších klášterů v dějinách západního křesťanstva. Jeho počátky sahají již do 5. století – tehdy klášter podle legendy založil světec Honoratius, po němž byl celý ostrov pojmenován.

Z kláštera vzešli slavní světci a misionáři, mimo jiné svatý Patrik, který později přinesl křesťanství do Irska. Zelené oslavy tohoto světce a patrona Irska probíhají v polovině března dodnes po celém světě.

Poklady ostrova St. Honorat: Středověká pevnost, kaple i vynikající klášterní víno

Ve středověku žily v klášteře stovky, v některých obdobích i tisíce mnichů. Mnišské společenství vlastnilo rozsáhlé pozemky jak v Provence, tak mimo její území. Faktem však je, že s postupujícími léty klášter začal ztrácet na významu. Roku 1791 byl během francouzské revoluce dokonce zrušen.

O pár desetiletí později se však cisterciáci na ostrov opět vrátili a žijí tu dodnes. Ostrov je soukromým majetkem kláštera. Pokud se sem vydáte, budete si moci prohlédnout starý mnišský hrad z 11. století, z jehož terasy se vám naskytne úchvatný výhled do okolí.

Navštívit můžete také novorománský kostel a muzeum, které návštěvníky seznamuje s dějinami kláštera a vystavuje archeologické nálezy. Na jihovýchodě ostrova pak najdete Kapli Nejsvětější trojice (Chapelle de la Trinité).

Než se z ostrova vydáte zpět na pevninu, nezapomeňte se zastavit v místním obchůdku provozovaném samotnými mnichy. Prodává se tu med, likéry a především vynikající bílé klášterní víno, které občas objevíte i na stolech vyhlášených provensálských restaurací.

Příroda je tu rovněž úchvatná – vinná réva, levandule, olivovníky, borovice a eukalypty… Pokud se vám tu zalíbí natolik, že nebudete chtít pryč, můžete si navíc předem domluvit přenocování v jednom z klášterních pokojů.

Ostrovy jako oáza klidu a výhled na ohňostroje

Lodě na oba ostrovy vyplouvají přímo z Cannes, z nábřeží Quai des Îles. Cesta na ostrov Svaté Markéty trvá asi patnáct minut, ostrov Svatého Honoratia je o něco vzdálenější, cesta na něj vám zabere necelou půlhodinku. Vypravit se na oba ostrovy rozhodně stojí za to – představují totiž úchvatnou oázu klidu a odpočinek od ruchu přeplněného Cannes.

Pokud se na Azurové pobřeží vydáte v létě, můžete plavbu na ostrovy spojit s pozorováním ohňostrojů. Každoročně v červenci a v srpnu totiž v Cannes několik dní probíhá Festival pyrotechnického umění (Festival d’Art Pyrotechnique) a lodní společnosti pořádají večerní plavby.

Užijete si při nich jak výhled na ohňostroje, tak návštěvu ostrova Svaté Markéty s osvětlenou majestátní pevností Fort Royal. A třeba právě tehdy v okně vězeňské cely spatříte na okamžik samotného muže se železnou maskou…

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Nice a Azurové pobřeží

Zahrajte si hlavní roli

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Azurové pobřeží

Zájezdy na Azurové pobřeží

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/lerinske-ostrovy/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024