Latinská čtvrť: 6 důvodů, proč je pařížským NEJ

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 20617x

Tradiční studentská čtvrť, kde se nacházejí nejen školy, ale je tu největší koncentrace typických francouzských restaurací.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

Čtvrť dříve plná studentů má dnes tak vysoké nájmy, že si je už mladí většinou nemohou dovolit? Stále zde ale navštěvují levnější kavárny, hospody, bary a bistra a užívají si prostředí příjemných Lucemburských zahrad.

Za samotné centrum a střed města je sice považován ostrov Cité a St-Louis, Latinská čtvrť je však právem považována za srdce metropole. Centrum intelektuálů, vzdělanců a umělců je rozprostřeno na levém břehu řeky Seiny a táhne se od jejích břehů až ke kopci Montagne-Ste-Genevieve.

Říká se, že v době své největší slávy se v Latinské čtvrti vůbec nemluvilo francouzsky, vzdělanci z celé Evropy používali pouze latinu. Odtud také pochází název čtvrti. Tato část města se zároveň šikovně vyhnula zásahům barona Haussmanna, a ulice tak zůstaly úzké, hrbolaté, a především si zachovaly svého původního ducha. Jsou plné kaváren, barů a restaurací, kde se schází studenti a místní. A hlavně v ulicích najdete množství typických umělců bohémů, tzv. bukinistů.

1. Muzea

Muzeum přírodní historieMuzeum přírodní historie

Pařížská muzea jsou kapitola sama pro sebe, množství úžasných sbírek a koncentrace malých muzeí je tady neuvěřitelná. Co však v Paříži vyniká, je Národní muzeum středověku (Musée National du Moyen Age), sídlící v Clunyjském paláci (Hotel de Cluny). Obrovské množství unikátních středověkých děl, jakými jsou například hlavy jednadvaceti židovských králů ze 13. století, cenná série tapisérií Dáma s jednorožcem, oltářní desky a vizigótské votivní koruny nebo i samotné interiéry paláce s pozůstatky antických lázní rozhodně stojí za návštěvu.

Nevynechejte ani Muzeum přírodní historie, obzvlášť pokud mají vaše děti rády přírodu a zvířata. Mezi jednotlivé sekce muzea patří například paleontologie, mineralogie nebo anatomie, nejzajímavější částí je však Velká galerie evoluce. Velmi krásně a poutavě vypráví příběh evoluce nejen dětem, ale i dospělým a je doplněna velkým množstvím zvířat, z nichž některá působí více než živě.

Ve stejném domě, kde Marie Curie působila a kde také učinila své objevy na poli radioaktivity, se dnes nachází muzeum věnované právě této vědkyni. Marie Curie nejenže byla první ženou, která vyhrála Nobelovu cenu, byla také první ženskou profesorkou na nedaleké Sorbonně a také jednou ze dvou žen, které jsou pohřbeny v Panthéonu. Muzeum překypuje zajímavými dobovými vědeckými instrumenty a k nahlédnutí je otevřena i kancelář a chemická laboratoř vědkyně.

2. Kostely

Kostel Saint-Etienne-du-MontKostel Saint-Etienne-du-Mont

Dalším z pařížských nej jsou bezesporu kostely, chrámy a všelijaké církevní svatostánky. Nejznámější a nejviditelnější svatostánek Latinské čtvrti – Panthéon – byl postaven Ludvíkem XV. jako pocta a vděk Bohu. Stavba trvala přibližně 25 let a vzhledem k tomu, že byla dokončena až v roce 1789, kdy v Paříži propukla naplno revoluce, svému účelu nikdy nesloužila a z kostela se jako mávnutím kouzelného proutku stalo mauzoleum. Dnes je zde pohřbeno množství významných jmen, například Voltaire, Émile Zola, Victor Hugo nebo výše zmínění manželé Curie.

Latinská čtvrť se pyšní množstvím historicky významných kostelů. Saint-Etienne-du-Mont se nachází hned vedle Panthéonu a jsou zde uloženy ostatky patronky města sv. Jenovéfy. Prvotní kostel byl na tomto místě postaven už v 6. století, aktuální vzhled je ze století 16. a můžete jej spatřit například i ve filmu Woodyho Allena Půlnoc v Paříži.

Kostel sv. Medarda pochází ze 7. století a za návštěvu stojí především díky své umělecké hodnotě. Krom úžasných barevných středověkých vitráží jsou zde vystaveny gobelíny a plátna francouzských malířů té doby.

Nejstarším kostelem ve čtvrti je kostel Saint-Séverin. Během let byl přetransformován do stylu plaménkové gotiky a pyšní se zároveň i nejstaršími zvony v Paříži. A jen malý kousek od něj se na náměstí René-Viviani nachází i nejstarší strom v Paříži.

Čtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučení

3. Jardin des Plantes

Jardin des PlantesJardin des Plantes

Ráj pro děti i dospělé, zoofily i botaniky. V 17. století, kdy se Jardin des Plantes nazývala Královskou zahradou, se  zde pěstovaly převážně bylinky a všelijaké léčivé rostliny pro šlechtu. Dnes zde najdeme přes 4 500 různých druhů rostlin a květin a množství tematických zahrad – je tady například růžová zahrada, alpská zahrada nebo zimní zahrada ve stylu art deco.

O něco zajímavější jsou placené části zahrady. Krom výše zmíněného Muzea přírodní historie je zcela jistě největším lákadlem místní zoo. Zoo byla založena hned po Velké francouzské revoluci (1789) a je tedy nejstarší ve Francii. Prostorné a krásné ohrady má především vysoká zvěř, tedy antilopy, bizoni nebo kozy, a za návštěvu rozhodně stojí i zdejší minizoo. Tady si může návštěvník zblízka prohlédnout všelijaké malé potvůrky, na ty nejmenší tu mají i mikroskopy. Třeba takové blechy a vši.

4. Trhy a gastronomie

Trhy na Rue MouffetardTrhy na Rue Mouffetard

Francouzi a jídlo, to je kapitola sama pro sebe. Základem francouzské kuchyně jsou čerstvé sezónní a lokální potraviny a kde jinde je nakoupit než na trhu? U nás už se trend farmářských a jiných trhů taky celkem rozšířil, nicméně od Francouzů se máme ještě hodně co učit. 

Nejslavnějším trhem v Paříži je snad ten na Rue Mouffetard, sem chodila velice ráda nakupovat ikona francouzské gastronomie Julia Child. Doražte sem mimo pondělí každý den ráno po deváté hodině s prázdným piknikovým košem, bude to stát za to. Nepřeberné množství čerstvého pečiva, ovoce a zeleniny, sýrů a uzenin, co se vám ani do toho piknikového koše nevejde, doplňují sem tam nějaké stánky s masem a rybami, čerstvými květinami, francouzským vínem nebo suvenýry.

Menší trhy pak najdete všude po okolí – na Place Maubert, Place Monge nebo u nemocnice Val-de-Grâce na bulváru Port Royal.

Na stejné ulici se také nachází jeden z nejlepších obchodů se sýry v Paříži. Fromagerie Androuet má po celém městě několik poboček, jedině tady na Rue Mouffetard mají však fantasticky malovanou fasádu.

Za zmínku stojí i množství skvělých a velmi kvalitních restaurací, kde si můžete dát za výhodnou cenu to pravé francouzské jídlo. Restaurace nabízejí několikachodová menu od 15 eur až do několika set eur za hlavní chod. Legendou je restaurace La Tour d’Argent na nábřeží, jejich slavná kachna s výhledem na katedrálu Notre Dame je určitě zážitkem na celý život.

5. Mešita a Institut arabského světa

Grande Mosquée de ParisGrande Mosquée de Paris

Latinská čtvrť není jen o intelektuálech, vzdělancích a učencích. Ve východní části čtvrti je několik míst, která nemají s francouzskými dějinami a francouzskou kulturou až tolik společného. To jim však v žádném případě neubírá na kráse a zajímavosti a při svých toulkách čtvrtí je rozhodně musíte navštívit.

Ve dvacátých letech minulého století se řemeslníci z Maroka rozhodli v blízkosti zeleně Jardin des Plantes postavit svůj svatostánek. Krom samotné mešity (Grande Mosquée de Paris), která je bohatě zdobena nádhernou dlažbou, fascinujícími arkádami a vším, co byť jen vzdáleně připomíná orient, doporučujeme prozkoumat celý areál. Najdete zde stylové turecké lázně, kde se zrelaxujete pomalu lépe než v samotném Maroku. Po zážitku z lázní doporučujeme navštívit přilehlou čajovnu na nádvoří, kde si můžete dát pro Maroko tak typický silně slazený mátový čaj. A možná i na chvilku zapomenete, že jste v Paříži.

U nábřeží na samém okraji čtvrti stojí úžasný příklad moderní architektury slavného francouzského mistra Jeana Nouvela, Institut arabského světa. Architektonicky velmi chytrá fasáda, na kterou byly instalovány malé okenice s čidly, která reagují na slunce a propouští tak dovnitř tak akorát správné množství světla. V institutu je umístěno několik zajímavých stálých expozic, koncertní sál, muzeum nebo například vzdělávací a studijní centrum pro odborníky z celého světa. Co však moc lidí neví, je to, že se v devátém patře nachází terasa, odkud je asi nejkrásnější pohled na katedrálu Notre Dame a ostrovy na Seině.

6. Školy a vzdělávací instituce

College de FranceCollege de France

Jak už bylo zmíněno, Latinská čtvrť je centrem intelektuálů a akademiků, a tak není divu, že i místní vzdělávací instituce mají nejen bohatou historii, ale především zvučné jméno. Nejznámější vzdělávací institucí Francie je bezesporu Sorbonna, dnes jedna ze třinácti škol souhrnně nazvaných Pařížská univerzita. Pokud nejste student a neovládáte bezvadnou francouzštinu, tak jediné, co můžete obdivovat na komplexu budov této univerzity, je z venku kaple sv. Uršuly. Ta se nachází na Sorbonnském náměstí a byla postavena v první polovině 17. století jako místo odpočinku kardinála Richelieu. Dodnes se na Sorbonně vyučuje především umění a společenské vědy.

Nejprestižnější vědecká vzdělávací instituce College de France se nachází hned vedle a slavné exkluzivní lyceum Ludvíka Velikého je hned za rohem. Kdo vystuduje toto lyceum, má víceméně jistotu velké kariéry a úspěchu.

Sorbonnou a okolními institucemi prošli například Tomáš Akvinský, 0, spisovatel Balzac a Sartre nebo například i Edvard Beneš. Takže není pochyb o kvalitách zdejšího vzdělávání.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/latinska-ctvrt/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024