Latinská čtvrť: mluvit francouzsky byla ostuda

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9657x

Tradiční studentská čtvrť, kde se nacházejí nejen školy, ale je tu největší koncentrace typických francouzských restaurací.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

Čtvrť dříve plná studentů má dnes tak vysoké nájmy, že si je už mladí většinou nemohou dovolit? Stále zde ale navštěvují levnější kavárny, hospody, bary a bistra a užívají si prostředí příjemných Lucemburských zahrad.

Quartier Latin, Latinská čtvrť, je živoucím srdcem Paříže, které se nachází mezi Seinou a kopcem Montagne-Ste-Geneviéve. Název čtvrti značil to, že zde žili a působili zejména duchovní a studenti, kteří se dorozumívali latinsky, proto vznikl právě název této čtvrti - Latinská.

Podle legend, studenti, kteří v době 15. století promluvili v této čtvrti francouzsky a ne latinsky, si museli při výuce nasadit na krk ceduli s názvem „Asinus“, což v překladu z latiny znamená osel. V té době totiž bylo ponižující mluvit právě francouzským jazykem, jelikož se tu naprosto běžně mluvilo latinsky.

Srdce Paříže

Říká se, že právě Latinská čtvrť je srdce Paříže. Nejen, že tu je obrovská koncentrace studentů a místních, kteří sem chodí nakupovat nebo se jen tak jdou projít a posedět na nábřeží podél Seiny, ale rovněž turisté tuto oblast vyhledávají právě proto, že tu dýchá opravdová atmosféra klasické Paříže.

Je to hlavně díky vysoké koncentraci tradičních francouzských restaurací a barů, brasserií, palačinkáren, ale hlavně tzv. bukinistů, kteří jsou typičtí právě pro Latinskou čtvrť a přispívají celkově k romantické atmosféře Paříže. Jsou to prodavači, bohémové,... Pracují na volné noze, netíží je čas a jejich práce je zároveň jejich koníčkem.

Zbožňují kontakt s lidmi a jsou velice milí. Jen tak se s Vámi zastaví a povídají si o čemkoliv. Nesnaží se Vás přinutit koupit si jejich knihu, časopis, mapku, plakáty, pohlednice či staré magnety, co prodávají. To, co bukinsté vyhledávají, je jen komunikace. Je to tak okouzlující, že Vám to nakonec nedá a stejně si malý upomínkový předmět, který je zároveň unikátním originálem, musíte koupit.

Historie bukinistů se datuje na konec 19. století a dnes si můžete prohlédnout stánky celkem 250 bukinistů, kteří Vám opravdu mají, co nabídnout.

Čtvrť vzdělání

Studenti tu působí dodnes, ale latinu již kromě odborného názvosloví téměř neznají. Čtvrť však stále zůstává zasvěcena vzdělání a nově i výzkumu.

Nejslavnější reprezentantkou vzdělávacích institucí, které se zde nacházejí, je univerzita Sorbonna (Sorbonne). Bohužel se na sorbonské hlavní nádvoří nedostanete, pokud nepředložíte nějaký studentský průkaz. Je to velká škoda, neboť je překrásné a historicky významné. Kopule, která stojí hned uprostřed nádvoří, je významná hrobkou kardinála Richelieu, který byl pravou rukou Ludvíka XIII.

V Latinské čtvrti najdete i univerzitní kampus Jussieu či další dvě elitní francouzská lycea.

Další významné budovy

Dalšími dominantami této čtvrti jsou Panthéon s mohutnou kupolí a Musée National du Moyen Age (Národní muzeum středověku). V Latinské čtvrti se nachází i pařížská mešita a nedaleko můžete navštívit i Institut du Monde Arabe (Institut arabského světa).

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/latinska-ctvrt/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieCestujte mazaně
rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!