Univerzita Sorbonna: Prestižní vzdělávání

Veronika Uhrová Veronika Uhrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6870x

Univerzita, jež je sídlem dnešní Pařížské univerzity se řadí mezi nejstarší univerzity ve Francii.

Vyberte si z našich 27 zájezdů do PařížeZobraz zájezdy

Víte, že...

V 15. století zde byla na této univerzitě zřízena první tiskárna ve Francii?

Univerzita Sorbonna, která byla původně postavena pouze jako kolej pro 16 studentů teologie, patří opravdu mezi nejstarší univerzity na území Francie. Byla postavena r. 1253 Robertem Sorbonem a na konci 13. století se stala hlavním centrem církevního vzdělávání.

Sorbonnu ve 14. století navštěvovalo přes 15 000 studentů. Přestože je dnes sídlem Pařížské univerzity, nefunguje jako samostatná univerzita jako ve 14. století, jelikož v druhé polovině 20. století byla včleněna do Univerzity pařížské, která čítá 13 dalších sektorů.

Zajímavosti

Díky významným přednášejícím jako byl například sv. Bonaventura nebo Tomáš Akvinský se stala Sorbonna velice slavnou a rozšířila se do zbytku celé Evropy.

V roce 1355 se stal rektorem Vojtěch Ranků z Ježova, který pohřbil Karla IV. a také ho poprvé nazval otcem vlasti. Studenti zde nikdy neplatili školné, ale pouze zápisné, o to krutější zde vždy byly vstupní podmínky.

Kardinál Richelieu, jakožto rektor univerzity, zachránil celou budovu před zchátráním, dal zbourat staré budovy a nechal vystavit nový komplex budov s kaplí uprostřed, kde je taktéž pohřben. Hlavním architektem zde byl Lemercier.

V roce 1968 se stala celá Latinská čtvrť, kde hrála hlavní roli právě Sorbonna, centrem a ohniskem studentských nepokojů, které nakonec vyvrcholily v generální stávku. Studenti se začali bouřit proti byrokracii. Dva hlavní a zásadní spouštěče byly: 1. rozdělení chlapců a dívek 2. zákaz volnočasových aktivit.

Průvodce je s vámi od odletu po návrat. O vše se postará. Vy si tak vychutnáte zážitky bez starostí.

Revolta studentů

Studenti, kteří vyvolali revoltu, zlanařili i dělníky, kteří se postavili na jejich stranu, ale ne na dlouho, jelikož jim vzápětí generál Charles de Gaule přidal na platech, tudíž se dělníci opět stáhli. Studenti již nebyli v převaze a stávka nebyla dotažena do, z jejich pohledu, vítězného konce.

Univerzitní budova má překrásné nádvoří, které však zůstává přístupné pouze členům akademické obce. Přístupná je pouze kaple, ve které se nachází hrobka kardinála Richelieu. Lze ji navštívit výjimečně během výstav a 4. prosince na výročí kardinálovy smrti.

Dodnes zůstává Univerzita Sorbonna jednou z nejprestižnějších sekcí Pařížské univerzity.

Veronika Uhrová

Veronika UhrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

I poznávací zájezd je dovolená, žádný maraton s deštníčky a vlaječkami.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 27 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/univerzita-sorbonna/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z Francie68 pečlivě vybraných cestovatelských zážitků
Osobně prověřeno průvodci!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK