Univerzita Sorbonna: prestižní vzdělávání

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21557x

Univerzita, jež je sídlem dnešní Pařížské univerzity se řadí mezi nejstarší univerzity ve Francii.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do PařížeZobrazit zájezdy

Víte, že...

V 15. století zde byla na této univerzitě zřízena první tiskárna ve Francii?

Univerzita Sorbonna, která byla původně postavena pouze jako kolej pro 16 studentů teologie, patří opravdu mezi nejstarší univerzity na území Francie. Byla postavena r. 1253 Robertem de Sorbonem a na konci 13. století se stala hlavním centrem církevního vzdělávání.

Sorbonnu ve 14. století navštěvovalo přes 15 000 studentů. Přestože je dnes sídlem Pařížské univerzity, nefunguje jako samostatná univerzita jako ve 14. století, jelikož v druhé polovině 20. století byla včleněna do Univerzity pařížské, která čítá 13 dalších sektorů.

Zajímavosti

Díky významným přednášejícím jako byl například sv. Bonaventura nebo Tomáš Akvinský se stala Sorbonna velice slavnou a rozšířila se do zbytku celé Evropy.

V roce 1355 se stal rektorem Vojtěch Ranků z Ježova, který pohřbil Karla IV. a také ho poprvé nazval otcem vlasti. Studenti zde nikdy neplatili školné, ale pouze zápisné, o to krutější zde vždy byly vstupní podmínky.

Kardinál Richelieu, jakožto rektor univerzity, zachránil celou budovu před zchátráním, dal zbourat staré budovy a nechal vystavit nový komplex budov s kaplí uprostřed, kde je taktéž pohřben. Hlavním architektem zde byl Lemercier.

V roce 1968 se stala celá Latinská čtvrť, kde hrála hlavní roli právě Sorbonna, centrem a ohniskem studentských nepokojů, které nakonec vyvrcholily v generální stávku. Studenti se začali bouřit proti byrokracii. Dva hlavní a zásadní spouštěče byly: 1. rozdělení chlapců a dívek 2. zákaz volnočasových aktivit.

Revolta studentů

Studenti, kteří vyvolali revoltu, zlanařili i dělníky, kteří se postavili na jejich stranu, ale ne na dlouho, jelikož jim vzápětí generál Charles de Gaule přidal na platech, tudíž se dělníci opět stáhli. Studenti již nebyli v převaze a stávka nebyla dotažena do, z jejich pohledu, vítězného konce.

Univerzitní budova má překrásné nádvoří, které však zůstává přístupné pouze členům akademické obce. Přístupná je pouze kaple, ve které se nachází hrobka kardinála Richelieu. Lze ji navštívit výjimečně během výstav a 4. prosince na výročí kardinálovy smrti.

Dodnes zůstává Univerzita Sorbonna jednou z nejprestižnějších sekcí Pařížské univerzity.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/univerzita-sorbonna/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024