Zajímavosti na Fuerteventuře: větrné mlýny, lov ryb na udičku a skanzen

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 10119x

K větrnému počasí na Fuerteventuře neodmyslitelně patří větrné mlýny.

Rádi objevujete málo prozkoumaná místa? Jste jako stvořeni pro pěší túry? Láká vás představa navštívit nejkrásnější pláže a projít se po saharském písku? Zaleťte si na dovolenou na Fuerteventuru! Právě tam totiž najdete kombinaci všech přání. Poradíme vám, co určitě stojí za to na Fuerteventuře navštívit.

S příchutí historie

Historických památek je na ostrově poskrovnu. Za jednu z nejhezčích vesnic Fuerteventury je považována Betancuria choulící se v sopečném kráteru ve střední části ostrova. Uprostřed vesnice stojí kostel Iglesia de Santa María s barokním oltářem, původní kamennou podlahou vsazenou do dřevěného rámu, vyřezávanými lavicemi a kazetovým stropem. Kostel je známý obrovskou malbou za chórem připodobňující kostel k lodi.

Ve vesnici najdete také nejstarší opatství na ostrově San Buenaventura. Zajímavostí je také sousední Ďáblova díra (Pozo del Diablo). Legenda praví, že byl ke skále řetězy připoután satan, který musel nosit kameny určené pro stavbu tohoto opatství. Výhled na měsíční krajinu Fuerteventury nabídne vyhlídka Mirador de Morro Velosa, která se nachází nedaleko Betancurie.

Nejstarší osada Fuerteventury Pájara, kterou založili rybáři a pastýři, pochází z 16. století. Za podívanou stojí kostel Nuestra Seňora de la Regla z roku 1684 s latinskoamerickými vlivy a inspirací aztéckého umění. Kostel se pyšní dvěma dřevěnými oltáři a také Pannou Marií Bolestnou – patronkou ostrova.

Asi 11 kilometrů severovýchodně od Pájary narazíte na Vega de Río Palmas. Dominantou je svatyně Nuestra Seňora de la Peňa s dalším zpodobněním Panny Marie Bolestné. Každý rok třetí květnovou neděli se zde na její počest koná slavnost.

Kouzlo rybářských vesnic

Vůni staré rybářské vesnice Corralejo si nesmíte nechat ujít. Druhá nejvýznamnější rekreační oblast nabízí kromě strhujících výhledů na ostrovy Lanzarote a Los Lobos také výborné podmínky pro surfaře a windsurfaře. Rybáři jistě ocení možnost ulovit si rybu na udičku. Kreativci se mohou vyřádit při tvorbě děl z písku, která je zdejší hlavní atrakcí. 

Rybářské městečko El Cotillo je spojené s minulostí Guančů. Nepřehlédnutelná opevněná věž s kruhovým půdorysem Fortaleza del Tostón pochází z 18. století a sloužila na obranu před britskými a arabskými piráty. Dochovaná dvoupodlažní stavba nabízela v prvním patře vodní nádrž a v přízemí bydlení pro vojáky. 

Vyplujte na ostrůvek tuleňů 

Výletním člunem či motorovou jachtou s proskleným dnem se vydejte na sopečný ostrůvek Isla de Los Lobos. Poměrně mladý ostrov vděčí za své jméno tuleňům (lobos marinos) kdysi žijících na písčitých březích. Celý ostrov o rozloze 4,4 kilometrů čtverečních je vyhlášen přírodní rezervací.

Na svazích hory Montaňa Lobos se nachází přírodní botanická zahrada sloužící jako zastávka pro stěhovavé ptáky. Ostrov nabízí ideální podmínky pro plavání a lov ryb na udici v písečných zátokách. Po ostrově vede dobře značená turistická stezka, která začíná a končí ve vesničce s přístavem Casas del Puertito. 

Nejkrásnější vesnice s okny na každý den

O zážitek vypravit se do nejkrásnější vesnice ostrova La Oliva byste se neměli ochudit. La Oliva se nachází na severním cípu Fuerteventury pod pahorkem Montaňa de Escantraga. Vesnice působí také jako vojenské centrum ostrova. Vojenské ústředí se dříve nacházelo v domě Casa de los Coroneles – Dům plukovníků. Budova pochází z 18. století a je výjimečná neuvěřitelným počtem oken. Dokonce se říká se, že má jedno okno na každý den v roce.

Dominantou města je trojlodní kostel s velkou zvonicí Iglesia de Nuestra Seňora de la Candelaria pocházející z roku 1711. Kontrast kostela tvoří bílé zdi s černým sopečným kamenem hranolové zvonice. Za díly místních umělců se vydejte do Centra de Arte Canario. O mletí obílí na počátku 19. století se dozvíte v Museu del Grano.

Za ochutnávku tradice do skanzenu

Na unikátní skanzen Ecomuseo de la Alcogida narazíte cestou z La Olivy do Betancurie. O typickou ukázku tradiční architektury na Fuerteventuře se postará 7 rekonstruovaných domů ilustrující dřívější hospodářský a řemeslný život ostrovanů a je také ukázkou procesu rekonstrukce domů. 

Asi 12 kilometrů severovýchodně od skanzenu se můžete kochat tradičními domy s balkony a kostelem Santo Domingo de Guzmán nacházející se v městečku Tetir. Významnou osobností městečka je takzvaný filosof ze Salamanky Miguel de Unamuno.

Univerzitní rektor a odpůrce diktatury Prima de Rivery byl vyhnán na několik měsíců na Kanárské ostrovy a za odpor vůči Frankovi byl potrestán domácím vězením. Na jeho počest na svazích Montaňa Quemady nedaleko Tetiru vytesal Juan Borges Lineres dvoumetrový pomník z pískovce

Zvířata z celého světa a kanárské rostliny

Vesnička La Lajita je lákadlem zejména pro nejmenší návštěvníky. Pochlubit se může totiž zooparkem Zoo Parque de los Camellos. Těšit se můžete na 200 druhů exotických ptáků a savců ze všech koutů světa. V místním zahradním centru si můžete zakoupit tropické i subtropické rostliny pocházející z Kanárských ostrovů. Nejen děti jistě ocení půlhodinovou projížďku na velbloudovi a představení cvičených papoušků.

Nahlédněte do tajů větrných mlýnů

K větrnému počasí na Fuerteventuře neodmyslitelně patří větrné mlýny, které jsou využívané po celých Kanárských ostrovech. Známé jsou také větrné farmy, které slouží k výrobě elektřiny.

Ukázku řemeslného střediska, větrného mlýna a galerie s výstavní síní najdete ve skanzenu Centro de Artesanía Molinos de Antigua v nejstarším městě ostrova Antiqua. Tato vesnice pochází z roku 1845 a větrné mlýny z té doby sloužily k zavlažování polí.

Bližší informace k větrným mlýnům ostrova se dozvíte v Centru de Interpretación de los Molinos ve vesničce Tiscamanita, která se nachází nedaleko Antiguy. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-na-fuerteventure/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024