Zajímavosti na El Hierru: kanárská ještěrka, nejmenší hotel a zdravá voda

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 5316x

Někteří o něm mluví jako o místu, kde končí svět. V mnohých toto poklidné místo s nedotčenou přírodou vyvolává úžas.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovůZobrazit zájezdy

Až se vydáte na El Hierro, nejmenší ostrov z Kanárského souostroví, budete jej chtít prozkoumat skrz na skrz. Někteří o něm mluví jako o místu, kde končí svět. V mnohým toto poklidné místo s nedotčenou přírodou vyvolává úžas. Níže vám napovíme, co byste na El Hierru neměli minout. 

Nejmenší hotel na světě

Čtyři pokoje, bar a restaurace. Nevíte, co za tím vězí? Nejmenší hotel na světě v Las Puntas. Díky své jedinečnosti byl dokonce zapsán v Guinnessově knize rekordů! Původní přístavní budovu v roce 1884 upravili na hotel. Získat volný pokoj však není vůbec jednoduché, ale vyplatí se sem zajít kvůli nádhernému západu slunce. V Las Puntas narazíte také na malebné skalní útvary zvedající se přímo z moře Roques de Salmor. Domov zde našly jedny z nejvýznamnějších ptačích kolonií ostrova.

Pastýřské chýše na ostrově

Do jedné z nejstarších vesnic ostrova Casa de Guinea se vypravíte směrem na jih. Historická normanská osada byla založena na počátku 15. století. Návštěvníky láká na Ecomuseo, což je komplex bývalých pastýřských chýší. Ty byly renovovány a vybaveny dobovým nábytkem.

Čtení: Zájezdy na Kanárské ostrovy - srovnání a doporučení

Ještěrčí krasavice je unikátem

Kousek od muzea našla výborné přírodní rozmnožovací podmínky vzácná ještěrka kanárská, která je na El Hierru známá. Obří krasavice se pyšnila délkou jeden a půl metru. Ve 30. letech 20. století ještěrka vyhynula. A tak byl v roce 1975 zahájen projekt na opětovné vysazení ještěrky. Pozor! Bez povolení vydaném radnicí v Tigaday se na místo nedostanete. Kostry vyhynulého tvora vystavují londýnská a vídeňská přírodovědecká muzea. 

Zdravá voda jako všelék

Klid a vůni květin pocítíte v odlehlém místě s úzkými uličkami a pěšinami Sabinosa. Nachází se vysoko na strmém úbočí a výhled na celý záliv El Golfo vás dostane. Dole na pobřeží se vydejte ke „studni zdraví“. Vodu ze studny vytáhnete vědrem. Díky vysoké radioaktivitě je voda považována za všelék na různé nemoci. Ti, kteří touží po uzdravení, se mohou ubytovat v moderním uzdravovacím hotelu z roku 1996. Takový hotel jinde na Kanárech nenajdete.

Vyhlášené vinice na Kanárech

Za ochutnávkou vyhlášeného vína vycestujte do druhého největšího města Frontera. Místní se živí pěstováním vinné révy. Z hroznů se vyrábí víno Viňa Frontera, které je známé po celých Kanárských ostrovech. Asi kilometr západně od Frontery narazíte na velkou vesnici Tigaday, dalším významným vinařským centrem a také oblíbeným výchozím bodem cestování.

Bílý zakřivený jalovec

El Sabinar je území ošlehané větry z Atlantiku a původ jeho názvu pochází z místního slova sabina – jalovec. Na tomto místě roste přibližně 300 jalovců s bílými kmeny. Zkroucený tvar stromů má za následek vítr. Do El Sabinaru se vypravíte po asfaltce, která se postupně změní v polní cestu mezi pastvinami a křížícími brankami pro dobytek. Tři kilometry na sever se vám z Miradoru de Basco naskytne úžasná podívaná nejen na El Golfo, ale také na ostrovy La Palmu, La Gomeru a Tenerife. 

Madona přináší déšť

V 18. století během období sucha uspořádali vesničané procesí, v němž nesli Madonu ze svatyně Nuestra Seňora de los Reyes do Valverde. A z ničeho nic začalo pršet. Od té doby každé čtyři roky na začátku června organizují místní lidé slavnost. Sochu Panny Marie nesou na nosítkách původní trasou po polních cestách. Na cestu se vydávají v 5 hodin ráno a do cíle Valverde přicházejí v pozdních večerních hodinách. Celý týden probíhá veselice a mnohé vesničany můžete v tomto období spatřit v červenobílých krojích.

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy

Vzhůru na Kanáry

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovů

Zájezdy na Kanárských ostrovů

Nejbližší volný zájezd již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/el-hierro-zajimavosti/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024