Zajímavosti na La Gomera: ochutnejte palmový med a olej

Zuzana Lazecká Zuzana Lazecká, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7358x

La Gomera je ostrov, který je díky své nedotčené přírodě velmi oblíbený zejména u turistů. Podívat se na zajímavá místa či nasát místní atmosféru, může každý běžný návštěvník.

Vyberte si z našich zájezdů na La GomeraZobrazit zájezdy

Víte, že…

Na La Gomeře používali původní obyvatelé "hvízdací jazyk" zvaný El Silbo? 

La Gomera je ostrov, který je díky své nedotčené přírodě velmi oblíbený zejména u turistů. Podívat se na zajímavá místa či nasát místní atmosféru může každý běžný návštěvník. Přinášíme vám pár zajímavých tipů, co byste si neměli nechat ujít.

Za „pralese“ do La Gomery

Nejstarší přírodní les na světě o ploše 3 984 hektarů nabízí jedinečnou atmosféru a přitahuje tak velké množství pěších turistů. Nejvyšší horou La Gomery je El Alto de Garajonay s 1 487 metry, na její vrchol vede značená stezka. Zajímavostí parku je bezpochyby i Los Roques. Tyto sopečné útvary se rozléhají v blízkosti hranic národního parku Garajonay. 

Nedaleko hranic parku se nezapomeňte zastavit na nádhernou vyhlídku Mirador de Vallehermoso. Před vámi se otevře okouzlující panoráma národního parku. Na protější straně parku se na jeho okraji nacházejí malebné vesničky Chipude a El Cercado, které jsou také ideálním výchozím bodem pro pěší výlety.

V samotném srdci parku se nachází vavřínový háj. Zelené vavříny dorůstají do dvaceti metrů a v parku vytvářejí hustý, zelený strop. Kromě vavřínů se park pyšní také vřesovcem stromovým
a jalovcem. Zalesněné rokle v parku jsou útočištěm pro četné druhy vzácných ptáků. Při procházkách parkem se nezapomeňte zastavit v La Lagun Grande, zahalené v mlžném oparu. Toto místo je výborné pro piknik, nabízí také možnost občerstvení v restauraci a dětské hřiště pro malé turisty.

Speciální domluva? Stačí zahvízdat!

Členitý terén La Gomery a neznalost telefonu přiměl ostrovany vymyslet speciální dorozumívací jazyk. Hvízdací jazyk zvaný El Silbo používali původní obyvatelé Guančové pro předávání zpráv
o hrozícím nebezpečí a také jim pomáhal při lovu.

Tato forma komunikace má sice omezený slovník, ale pomocí správné polohy prstů vytváří tóny nesoucí se až čtyři kilometry daleko. Dnes se již jazyk nepoužívá a předvádí se pouze turistům. Hvízdání uslyšíte například v restauraci Las Rosas, která je vzdálená 11 kilometrů od městečka Vallehermosa

Rýžová pole jako na Bali

Z přístavu přímořské vesničky Vueltas můžete vyplout křídlovým člunem na Tenerife do Los Cristianos a také na krátké výletní plavby podél pobřeží La Gomery. Spatříte jachty a také rybářské čluny, budete moci ochutnat pokrmy přímo z čerstvých úlovků. Projíždět budete také kolem masivních skal a úrodného údolí. Datlím, banánům, papáje, avokádu, mangu, ale také rajčatům se zde dobře daří. Chvílemi si můžete připadat jako byste si právě odskočili na Bali. Terasovitá políčka zařezávající se do úbočí připomínají rýžová pole právě na Bali. 

Varhany k vidění pouze z moře

Na severozápadě ostrova poblíž hustě zastavěného městečka Vallehermoso (což v překladu znamená krásné údolí) objevíte pláž Playa de Vallehermoso, která je známá svými dobrými podmínkami k windsurfingu. 

Asi po čtyřech kilometrech narazíte na úsek strmých útesů, ke kterým se dostanete pouze na člunech. Vyhlídkové čluny vyplouvají z Valle Gran Rey, Playa de Santiago a San Sebastiánu. K nejpodivuhodnější atrakcím La Gomery patří 80 metrů vysoká a 200 metrů dlouhá, čedičová stěna připomínající píšťaly varhan.

Křest Ameriky vodou z La Gomery

Za zmínku stojí také stará celnice Casa de Audana v hlavním městě San Sebastian. Pověst praví, že si Kolumbus nabral vodu ze zdejší studny Pozo de Colón a tou pokřtil americký kontinent. 

Místní specialita: Palmový med

Na ostrově se vyskytuje více jak tisíc palem, ze kterých se vyrábí palmový olej a místní specialita – palmový med (miel de palma). Na západě ostrova, poblíž turistického střediska Valle Gran Rey, narazíte na vesnici Arure. Ačkoli vesnička vypadá opuštěně, proslavila se především vynikajícím palmovým medem. Palmy, ze kterých se med získává, mají kolem kmenů připevněné obruby. Ty slouží jako ochrana před hladovými mravenci. 

Zuzana Lazecká

Zuzana LazeckáExpert Radynacestu.cz

Cestování je pro mne svobodou, radostí i odpočinkem.

Kanárské ostrovy (La Gomera)

Poznejte kanárský ráj

Vyberte si jeden z našich zájezdů na La Gomera

Zájezdy na La Gomera

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zajimavosti-na-la-gomera/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024