10 důvodů, proč navštívit Kanárské ostrovy: úžasná příroda, pohoda a příjemné počasí po celý rok

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 53153x

Každý z Kanárských ostrovů je specifický a láká k návštěvě. Představujeme vám 10 důvodů, proč se sem vydat.

Vyberte si z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovůZobrazit zájezdy

Kanárské ostrovy - španělské sopečné souostroví sedmi obydlených a šesti neobydlených ostrovů ve vlnách Atlantského oceánu, kterým se někdy přezdívá „ostrovy věčného jara”, protože slunce je tu po celý rok stejně příjemné, lákají k návštěvě. Každý z roztodivných ostrovů je něčím specifický a svým způsobem záhadný. Odhalte s námi deset důvodů, proč se na Kanárské ostrovy vydat.

1. Stabilní počasí

Na Kanárských ostrovech si užijete příjemné a stabilní počasí po celý rokNa Kanárských ostrovech si užijete příjemné a stabilní počasí po celý rok

Chcete jet někam, kde vás počasí nevyvede z míry? Pak jsou pro vás Kanárské ostrovy jako dělané. Leží v subtropickém pásu a místní počasí je charakteristické tím, že na ostrovech jsou jen nepatrné výkyvy teplot.

Čtení na podobné témaPočasí na Kanárských ostrovech: Příjemné v jakémkoli ročním období. Co si přibalit a co vynechat?Přečíst

I v zimě se tu průměrná teplota vzduchu pohybuje kolem 21 °C, v létě je ještě tepleji a slunce má obrovskou sílu. Nesnesitelné horko tady ale není, vzduch je totiž ochlazován studenějším větrem.

2. Vesmírná krajina

Teide je nejvyšší horou nejen Kanárských ostrovů, ale i celého ŠpanělskaTeide je nejvyšší horou nejen Kanárských ostrovů, ale i celého Španělska

V některých částech Kanárských ostrovů si možná budete připadat exoticky a tak trochu jako na Marsu. Ostatně na ostrově Tenerife se zkoušejí i některá technická zařízení, která se pak používají ve výzkumu kosmu a posílají se třeba na Mars.

Kanárské ostrovy jsou vulkanického původu, mají zvláštní charakter z hlediska jejich fauny a flóry a pyšní se ojedinělou krásou místních geologických útvarů a místy až „vesmírných” scenérií s písečnými dunami.

Nejvyšší hora nejen Kanárských ostrovů, ale i celého Španělska, je Teide. Nachází se na Tenerife, je vysoká téměř 4000 metrů a občas se na jejím vrcholku drží i sníh.

Čtení: Zájezdy na Kanárské ostrovy - srovnání a doporučení

3. Fauna a flóra jako nikde jinde

Kanárské ostrovy se pyšní pestrou a bohatou flórou Kanárské ostrovy se pyšní pestrou a bohatou flórou

Kanárské ostrovy jsou sopečného původu, z geologického hlediska nebyly nikdy spojeny s pevninou a nikdy tu nedošlo k žádné klimatické katastrofě, která by například vymýtila řadu druhů rostlin, jako tomu bylo jinde ve Středomoří. To jsou zásadní důvody toho, proč na ostrovech najdete i druhy rostlin, které jinde na světě nejsou, a proč jisté druhy živočichů žijí pouze tady.

Na Tenerife například trvale žijí delfíni a jiní kytovci. Pouze na nejvyšší hoře Teide roste borovice Pinus Canariensis. Nejvyšší část zeleného ostrova La Gomera je porostlá pozoruhodným vavřínovým pralesem.

Na ostrovech rostou také výborné banány, které ochutnáte jen tady, protože vyvážet se nesmějí - jejich velikost totiž nesplňuje evropské normy.

4. Dlouhé černé i žluté „saharské” pláže

Na pláž Playa de las Teresitas byl dovezen žlutý písek ze Sahary Na pláž Playa de las Teresitas byl dovezen žlutý písek ze Sahary

I když moře kolem Kanárských ostrovů není zrovna nejteplejší, koupání tady je celoročně příjemné a osvěžující. Na místních dlouhých čistých plážích si budete připadat jako v ráji. A ta pestrost a rozmanitost! Třeba pláže na Tenerife jsou z černého lávového písku.

Podmanivá je uměle vytvořená pláž Playa de las Teresitas severně od tenerifského města Santa Cruz, na kterou byl jemně žlutý písek dovezen z africké Sahary.

Pláž na ostrově Fuerteventura zase patří k nejdelším a nejhezčím plážím v Evropě.

5. Pohodička musí být

Lidé na Kanárských ostrovech vyznávají filozofii, že život je třeba si náležitě užít Lidé na Kanárských ostrovech vyznávají filozofii, že život je třeba si náležitě užít

Lidé z Kanárských ostrovů mají pořád čas a vyznávají filozofii, že život je třeba si náležitě užít. Na kávu s přáteli si rádi najdou čas i několikrát za den, často jedí venku v dobré společnosti, ničím se nestresují.

Nalaďte se na Kanárských ostrovech jako místní a uvidíte, že tahle atmosféra se vám bude líbit.

6. Chutě Kanárských ostrovů

Na Kanárských ostrovech se ve velkém jedí rybyNa Kanárských ostrovech se ve velkém jedí ryby

Cestování prochází žaludkem. Kozí sýry z ostrova La Gomera jsou lahůdkou, po které se budete ještě dlouho olizovat a místní palmový med jen těžko někde jinde ochutnáte.

Na Kanárských ostrovech se ve velkém jedí ryby včetně takzvané papouščí ryby vieja, zeleninové saláty a polévky, pikantní omáčky a na tak dobrém exotickém ovoci si taky pochutnáte jen málokde jinde.

Čtení na podobné témaKuchyně Kanárských ostrovů: ochutnejte místní lahůdkyPřečíst

Jídlo a požitkářství na Kanárských ostrovech patří k životnímu stylu a o to víc vám tu bude chutnat. Třešničkou na dortu je fakt, že místní strava je nejenom chutná, ale i velmi zdravá.

7. Unikátní květinové a písečné koberce

K městu La Orotava na Tenerife patří koberce tvořené tisíci kvítkůK městu La Orotava na Tenerife patří koberce tvořené tisíci kvítků

Na Kanárských ostrovech se pořád něco slaví a navštívíte-lì je v době, kdy se některá z tradičních slavností koná, budete mít skvělý zážitek. Většina slavností je náboženského původu. Nezapomenutelnou podívanou jsou květinové a písečné koberce, patřící k červnovému festivalu ve městě La Orotava na ostrově Tenerife.

Náměstí před radnicí i okolní ulice jsou vyzdobené obrazci z tisíců okvětních lístků, případně z barevného písku. Pár dnů jsou všem vystaveny na obdiv, poté po nich projde slavnostní procesí a následně jsou zlikvidovány. Nenechte si tuto unikátní podívanou ujít. Malou záplatou, pokud město La Orotava navštívíte v jiné než festivalové době, je místní muzeum těchto koberců.

8. Největší aquapark a papouščí park

Loro Parque na Tenerife se pyšní nejrozmanitější sbírkou papoušků na světěLoro Parque na Tenerife se pyšní nejrozmanitější sbírkou papoušků na světě

O zábavu a divočejší vyžití není na ostrovech nouze, a to i pokud hledáte něco specifického. Na Tenerife najdete největší aquapark v Evropě Siam Park, jehož rozloha je přibližně 185 000 m2. Mezi jeho nejlákavější atrakce patří například až třímetrové umělé vlny či skluzavka mezi aligátory.

Kdo zbožňuje papoušky, nechť na Tenerife navštíví Loro Parque - největší papouščí ráj na ostrově, který se pyšní nejrozmanitější sbírkou papoušků na světě. Papouščí park je zároveň působivou botanickou zahradou a domovem i pro jiná zvířata, například pro tučňáky.

9. Pěších turistů ráj

Rájem pro pěší turisty jsou zejména ostrovy La Gomera a La Palma Rájem pro pěší turisty jsou zejména ostrovy La Gomera a La Palma

Kanárské ostrovy, především La Gomera a La Palma, jsou zasvěcené pěší turistice. Úžasná příroda a stabilní klima, tedy dva základní předpoklady pro pěší turistiku, jsou samozřejmostí.

Ostrovy jsou vhodné jak pro vycházky podél moře, tak pro horské túry. Místní rozmanitosti je předností číslo jedna. Nechybí dobře značená síť stezek, veřejná odpočívadla i místa vhodná na posezení, grilování i připadne přespání, kempy a další zázemí.

10. Na skleničku dobrého vína…

Nejznámějším vínem z Kanárských ostrovů je MalvasiaNejznámějším vínem z Kanárských ostrovů je Malvasia

Víte, že i v dnešní době pořád existují vína, která se k nám takřka nedovážejí, a proto je lze ochutnávat a vychutnávat pouze v místě jejich původu? Na Kanárských ostrovech je takových celá řada. Silná intenzita slunečního záření, minimum srážek a sopečná půda jsou zásadními faktory ovlivňujícími kvalitu kanárských vín.

Nejznámějším vínem z Kanárských ostrovů je dnes Malvasia, sladké a tmavé bílé víno, které se pěstuje především na Tenerife a na Lanzarote. Kdysi bylo mimořádně vyhlášené po celé Evropě, pilo se na panovnických a šlechtických dvorech a jako hlavni vývozní komodita bylo dokonce jedním z předních ekonomických příjmů ostrova Tenerife.

Tak na zdraví a na viděnou na Kanárských ostrovech!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Kanárské ostrovy

Vzhůru na Kanáry

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na Kanárských ostrovů

Zájezdy na Kanárských ostrovů

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-kanarske-ostrovy/Doporučujeme z Kanárských ostrovů

Nejnovější z Kanárských ostrovůZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024