Valle d’Aosta: nejmenší italský region a údolí vklíněné mezi horskými velikány

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 1. 2020 • Přečteno 5202x
TémataItálie

Valle d’Aosta neboli Údolí Aosty je nejmenší italský region, na jehož území a zároveň na hranici se Švýcarskem a Francií se tyčí horští velikáni.

Vyberte si z našich 40 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Z hor Valle d’Aosta pochází výborné šumivé víno? Nižší tlak ve vyšších polohách má blahodárný vliv na jeho kvašení v lahvi.

Je sice nejmenším italským regionem co do rozlohy i počtu obyvatel, pyšní se ale nejvyšším vrcholem Evropy, který se na jeho území rozkládá. A přitom jméno regionu - Valle d’Aosta - lze přeložit jako Údolí Aosty. Šarmantní údolí takřka na pomezí tří států: Itálie, Francie a Švýcarska. Ostatně samotný Mont Blanc, nejvyšší hora Alp i Evropy, se nachází na pomezí dvou států. Lidé tu žijí takřka vklíněni mezi horskými masivy Walliských a Grajských Alp, hovoří italsky, francouzsky i místním dialektem patois a jedí zdejší specialitu: lahodný sýr fontinu. 

Valle d’Aosta je malý region, kde se hodně dodržují tradice. Vrcholky hor se tyčí nad zelenými lesy a loukami. Krajinu obohacují někdejší opevněné hrady a jejich zříceniny, které dávají tušit, že tudy – díky strategické poloze celé oblasti – kdysi procházely i římské cesty. A také Hannibal a zástupy poutníků. 

Hlavní zdejší poklad: příroda a vrcholy 

Výhled z vrcholu Mont Blanc Výhled z vrcholu Mont Blanc

Okouzlující krajina, ve které najdete od všeho něco, byla a je hlavní atrakcí pro návštěvníky. Kdo by odolal kombinaci hory–údolí–zeleň–jezera? A kdo by odolal zdejším vrcholům, ať už viděným zdola, či výhledu svrchu při jejich zdolávání?

Mont Blanc, italsky Monte Bianco – Bílá hora, je „střechou Evropy“. Skoro 50 km dlouhý masiv je pokrytý ledovcem a celoroční bílou sněhovou čepicí. Ledová vrstva ovšem taje, proto nelze spoléhat na to, že výška, do které se Mont Blanc momentálně vypíná, zůstane vždy stejná. Ta aktuální je přibližně 4807 m n. m. 

Na úpatí Mont Blancu se rozkládá Courmayeur, hlavní turistické centrum oblasti a také prestižní skiresort, kde se v minulosti pravidelně pořádal Světový pohár ve sjezdovém lyžování. V 18. století byl oblíbeným výletním místem bohatých aristokratů, kteří do Courmayeuru jezdili mimo jiné do klimatických lázní. 

Zajímavá italsko-švýcarská hranice 

Fontina - tradiční sýr z oblasti Valle d’Aosta Fontina - tradiční sýr z oblasti Valle d’Aosta

Na hranici mezi Itálií a Švýcarskem se tyčí Matterhorn (italsky Monte Cervino) do výšky úctyhodných 4476 m n. m. a také Monte Rosa, horský masiv, který je co do nadmořské výšky jen o něco málo nižší. Další slavnou čtyřtisícovkou v obalsti je Gran Paradiso, horský masiv nesoucí stejné jméno jako nejstarší národní park na území Itálie s panenskou přírodou. 

Na pomezí Itálie a Švýcarska se rovněž rozkládá Svatobernardský průsmyk. Horskou silnici, která jím vede (a je přístupná pouze v letním období), využívali již staří Římané. Právě tudy údajně v roce 218 př. n. l. prošel vojevůdce Hannibal se svým vojskem. A právě odsud pocházejí psi bernardýni

Jako záchranářské a lavinové psy je tu začali chovat mniši z hospicu pro poutníky a návštěvníky hor, a to již ke konci 17. století. Vycvičení psi s lékárničkou na těle a soudkem pod krkem jim pomohli zachránit stovky lidí uvízlých v horách. Jako průvodci v mlze a sněhu jsou bernardýni nepřekonatelní. Hospic leží na území dnešního Švýcarska, co by kamenem dohodil od italských hranic. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 40 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/valle-d-aosta/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024