Valle d’Aosta: nejmenší italský region a údolí vklíněné mezi horskými velikány

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 1. 2020 • Přečteno 4286x
TémataItálie

Valle d’Aosta neboli Údolí Aosty je nejmenší italský region, na jehož území a zároveň na hranici se Švýcarskem a Francií se tyčí horští velikáni.

Vyberte si z našich 58 zájezdů do ItálieZobrazit zájezdy

Víte, že…

Z hor Valle d’Aosta pochází výborné šumivé víno? Nižší tlak ve vyšších polohách má blahodárný vliv na jeho kvašení v lahvi.

Je sice nejmenším italským regionem co do rozlohy i počtu obyvatel, pyšní se ale nejvyšším vrcholem Evropy, který se na jeho území rozkládá. A přitom jméno regionu - Valle d’Aosta - lze přeložit jako Údolí Aosty. Šarmantní údolí takřka na pomezí tří států: Itálie, Francie a Švýcarska. Ostatně samotný Mont Blanc, nejvyšší hora Alp i Evropy, se nachází na pomezí dvou států. Lidé tu žijí takřka vklíněni mezi horskými masivy Walliských a Grajských Alp, hovoří italsky, francouzsky i místním dialektem patois a jedí zdejší specialitu: lahodný sýr fontinu. 

Valle d’Aosta je malý region, kde se hodně dodržují tradice. Vrcholky hor se tyčí nad zelenými lesy a loukami. Krajinu obohacují někdejší opevněné hrady a jejich zříceniny, které dávají tušit, že tudy – díky strategické poloze celé oblasti – kdysi procházely i římské cesty. A také Hannibal a zástupy poutníků. 

Hlavní zdejší poklad: příroda a vrcholy 

Výhled z vrcholu Mont Blanc Výhled z vrcholu Mont Blanc

Okouzlující krajina, ve které najdete od všeho něco, byla a je hlavní atrakcí pro návštěvníky. Kdo by odolal kombinaci hory–údolí–zeleň–jezera? A kdo by odolal zdejším vrcholům, ať už viděným zdola, či výhledu svrchu při jejich zdolávání?

Mont Blanc, italsky Monte Bianco – Bílá hora, je „střechou Evropy“. Skoro 50 km dlouhý masiv je pokrytý ledovcem a celoroční bílou sněhovou čepicí. Ledová vrstva ovšem taje, proto nelze spoléhat na to, že výška, do které se Mont Blanc momentálně vypíná, zůstane vždy stejná. Ta aktuální je přibližně 4807 m n. m. 

Na úpatí Mont Blancu se rozkládá Courmayeur, hlavní turistické centrum oblasti a také prestižní skiresort, kde se v minulosti pravidelně pořádal Světový pohár ve sjezdovém lyžování. V 18. století byl oblíbeným výletním místem bohatých aristokratů, kteří do Courmayeuru jezdili mimo jiné do klimatických lázní. 

Zajímavá italsko-švýcarská hranice 

Fontina - tradiční sýr z oblasti Valle d’Aosta Fontina - tradiční sýr z oblasti Valle d’Aosta

Na hranici mezi Itálií a Švýcarskem se tyčí Matterhorn (italsky Monte Cervino) do výšky úctyhodných 4476 m n. m. a také Monte Rosa, horský masiv, který je co do nadmořské výšky jen o něco málo nižší. Další slavnou čtyřtisícovkou v obalsti je Gran Paradiso, horský masiv nesoucí stejné jméno jako nejstarší národní park na území Itálie s panenskou přírodou. 

Na pomezí Itálie a Švýcarska se rovněž rozkládá Svatobernardský průsmyk. Horskou silnici, která jím vede (a je přístupná pouze v letním období), využívali již staří Římané. Právě tudy údajně v roce 218 př. n. l. prošel vojevůdce Hannibal se svým vojskem. A právě odsud pocházejí psi bernardýni

Jako záchranářské a lavinové psy je tu začali chovat mniši z hospicu pro poutníky a návštěvníky hor, a to již ke konci 17. století. Vycvičení psi s lékárničkou na těle a soudkem pod krkem jim pomohli zachránit stovky lidí uvízlých v horách. Jako průvodci v mlze a sněhu jsou bernardýni nepřekonatelní. Hospic leží na území dnešního Švýcarska, co by kamenem dohodil od italských hranic. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Neapole + POMPEJE + CAPRI
30. 10. – 3. 11. 2023
To nejlepší z Říma + FLORENCIE
16. – 20. 11. 2023

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 58 zájezdů do Itálie

Zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/valle-d-aosta/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023