Kijomizudera: nejslavnější chrám Japonska

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 7. 2018 • Přečteno 5255x
TémataJaponsko

Chrám je známý svou vysokou dřevěnou stavbou, která tvoří širokou terasu 13 metrů nad zemí.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Je jedním z nejslavnějších chrámů Japonska. Byl založen v roce 780 na místě vodopádu Otowa v zalesněných kopcích východně od Kjóta a odvozuje své jméno od místních čistých vod.

Chrám byl původně spojen se sektou Hosso, jednou z nejstarších škol japonského buddhismu, ale v roce 1965 vytvořil vlastní sektu Kita Hosso. V roce 1994 byl chrám zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.

Krásný výhled v jakékoliv sezoně

Nádherný pohled za každého počasíNádherný pohled za každého počasí

Chrám je známý svou vysokou dřevěnou stavbou, která tvoří širokou terasu 13 metrů nad zemí. Na podiu je návštěvníkům umožněno pozorovat panorama sakurových květů nebo zčervenalých japonských javorů, stejně tak jako vysoké věže moderního centra Kjóta v dálce. V zimě vás okouzlí výhled na krásnou sněhem pokrytou krajinu a v létě zase pohled na hustě zalesněné kopce.

Pro ty, kteří hledají lásku

Kámen láskyKámen lásky

Za hlavním sálem chrámu stojí svatyně Jishu, která je věnována božstvu lásky. Ve svatyni jsou umístěny dva kameny, které jsou 18 metrů od sebe, a pokud najdete úspěšně cestu k druhému kameni, budete mít štěstí i při hledání lásky. Ke kameni vás může i někdo dovést, ale i to se projeví ve vašem milostném životě tak, že budete potřebovat k navázání nového vztahu dohazovače.

Proto dávejte pozor při návštěvě svatyně na lidi, kteří se zavřenýma očima hledají druhý kámen, můžete se tak velice snadno srazit. Ve svatyni se prodávají i talismany pro štěstí a lásku, které si můžete koupit pro sebe nebo je někomu věnovat.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Vodopád s magickými účinky

Dalším oblíbeným místem v tomto komplexu je vodopád Otowa, nacházející se hned pod hlavní konstrukcí dřevěného chrámu. Vodopád je rozdělen do tří proudů a návštěvníci používají kovové poháry připevněné k tyčím, aby si posvátnou vodu nabrali.

Každý z proudů má jiný účinek, jeden má zajistit dlouhověkost, další úspěch ve škole či zaměstnání a poslední zase spokojený milostný život. Nicméně návštěvník by si měl vybrat jen jeden pramen vody, protože pití ze všech třech se považuje za chamtivé. Návštěvníci tomuto kouzelnému vodopádu opravdu věří a fronta na pití se někdy táhne i desítky metrů.

Co dalšího se ještě u chrámu nachází?

V tomto rozsáhlém areálu můžete navštívit i třípatrovou pagodu Koyasu, která je hned naproti hlavnímu chrámu. Její návštěva má zajistit snadný a bezpečný porod nenarozeného dítěte.

Kousek od pagody se nachází více jak 200 kamenných sošek Jizo. Ty můžete poznat podle červeného bryndáčku, jsou přítomné skoro všude po celém Japonsku. Bůh Jizo opatruje děti i jejich matky a také cestovatele.

Světelné festivaly

Cesta k chrámu plná obchodů se suvenýryCesta k chrámu plná obchodů se suvenýry

Součástí návštěvy chrámu je i výstup rušnou uličkou Higašijama, která je plná suvenýrů, tradičních restaurací a dílen. Tato ulice společně s chrámem Kyjomizudera se nádherně osvětluje více jak 2400 lampiony během festivalu Hanatoro v březnu a během podzimu, kdy japonské javory hýří těmi nejpestřejšími barvami.

Jak se do chrámu Kyjomizudera dostat?

Z kjótského hlavního nádraží se dostanete autobusem číslo 100 nebo 206 (15 minut, 230 jenů). Vystupte na autobusové zastávce Gojo-zaka nebo Kiyomizu-michi, odkud je to deset minut výstupu do kopce až k samotnému chrámu.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kijomizudera/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024