Taky je vám takové horko? Využijte tipy, kde v Londýně najít půvabné vnitřní městské zahrady

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4299x

Právě díky bohatému dědictví zahrad, vřesovišť a parků je Londýn považován za jedno z nejzelenějších měst na světě.

Vyberte si z našich 41 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Léto je v plném proudu a je ten nejlepší čas vyrazit na výlet! My jsme se tentokrát vypravili do Londýna a snažili jsme se pro vás vypátrat ty nejpůvabnější vnitřní městské zahrady, které se (nejen) teď v létě mění v osvěžující městské oázy a stávají se příjemným místem k nerušeným okamžikům odpočinku a relaxace i k aktivnímu trávení volného času.

Pokud plánujete v letních měsících strávit nějaký čas v městě nad Temží, pak je dobré se na takový pobyt náležitě připravit. Možná ale máte obavy z toho, že vás uprostřed rušného a rozpáleného velkoměsta zastihnou horké slunečné dny. Právě díky bohatému dědictví zahrad, vřesovišť a parků je Londýn považován za jedno z nejzelenějších měst na světě.

Vedoucí představitelé Londýna neustále pracují na tom, aby měli jeho obyvatelé stále více příležitostí opustit plochy zastavěného území města a nalézt vítané útočiště v zeleni. Rozlehlé parky přímo uprostřed města závidí Londýnu i Paříž a Řím.

Zkusíte si tipnout, kolik parků a parčíků tvoří zelené srdce Londýna? Budete koukat! To číslo je neuvěřitelné, od Hyde Parku až po Hampstead Heath byste napočítali asi 1700 parků a parčíků

Osobně doporučujeme alespoň pro jednou udělat výjimku a proslulé londýnské parky vyměnit za méně známé vnitřní městské zahrady, o nichž již nyní bezpečně víme, že si je zamilujete! Tyto čtyři zahrady zkrátka a dobře musíte navštívit!

1. The Phoenix Garden

The Phoenix GardenThe Phoenix Garden

Vítejte v celoročně přístupné zahradě místní komunity v centru Londýna, která byla založena před více než třiceti lety na místě bývalého parkoviště a která dodnes patří k nejlépe střeženým tajemstvím londýnského West Endu.

Zahradu, zelené útočiště pro místní obyvatele i zasvěcené turisty, pravidelně udržují a finančně podporují dobrovolníci, kterým se z tohoto místa podařilo postupem času vytvořit báječnou oázu, jež vám alespoň na chvíli umožní odstřihnout se od rušných městských ulic a nerušeně pozorovat volně žijící živočichy.

Místo se spoustou stromů, keřů a květin (od šalvěje zářivé přes plamének, přerůstající ostružiní a zlaté kopřivy až po černý bez), z níž uvidíte třeba na historickou budovu Centre Point, je tak trochu zastrčené na křižovatce ulic Charing Cross Road a Shaftesbury Avenue ve čtvrti Camden.

Adresa: 21 Stacey Street, Londýn WC2

2. Bunhill Fields

Bunhill FieldsBunhill Fields

Bunhill Fields najdete ve Finsbury na severu Londýna, jen kousek od stanice metra Old Street. Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitnete v jiném světě, na místě, kde klid tvoří kulisu tisícovce malebných a trochu omšelých náhrobků, mezi nimiž nechybí náhrobek uznávaného anglického malíře a básníka, Williama Blakea či Daniela Defoa, autora slavného románu Robinson Crusoe.

Záleží jen na vás, jak na tomto magickém místě nasajete kouzlo okamžiku. Třeba se posaďte na některou z mnoha laviček pod starým stromem, rozjímejte a pozorujte roztomilé šedé veverky.

Adresa: 38 City Road, Londýn, EC1

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Postman’s Park

Postman’s ParkPostman’s Park

Projděte nenápadnou železnou bránou na St Martin´s Le-Grand, pokračujte okolo rybníka a rázem se dostanete do klidného parku. Svůj název získal Postman´s Park díky tomu, že si ho velmi oblíbili pošťáci z nedaleké Staré pošty, kteří v parku s oblibou trávili svou odpolední pauzu.

Největším lákadlem tohoto malého parku je památník, jenž byl v roce 1887 zbudován viktoriánským malířem a sochařem Georgem Frederickem Wattsem. Celý je pokryt srdce drásajícími nápisy, jež připomínají obyčejné lidi, ženy a muže, kteří neváhali položit vlastní život za to, aby ho mohli někomu jinému zachránit.

Adresa: St Martin’s Le-Grand, Londýn EC1

4. The Garden Museum

The Garden MuseumThe Garden Museum

Hned vedle Lambeth Bridge, mostu na Temži pro pěší i automobilovou dopravu, stojí zchátralý farní kostel, z něhož se v sedmdesátých letech stalo zahradní muzeum. Uprostřed muzea najdete i pohřebiště Johna Tradescanta, prvního „mistra zahradníka“. Okouzlující místní zahrada byla slavnostně otevřena v roce 1983 královnou Alžbětou (královnou matkou). Jedinečnou inspirací se jí staly rostliny pěstované v 17. století.

Adresa: Lambeth Palace Road, Londýn SE1

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vnitrni-mestske-parky-v-londyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024