Bezplatné aktivity v Londýně: víme, jak poznat město nad Temží zblízka a zadarmo

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 32429x

Londýn patří mezi nejdražší města, ale i tady se nabízí spousta aktivit, kvůli kterým do peněženky sahat nebudete muset.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Londýn se pravidelně umísťuje v žebříčku nejdražších měst pro život. Drahé je tady téměř vše, od ubytování přes stravu až po dopravu. Avšak i když se místní ceny rok od roku zvyšují, příliv turistů neutichá. Přesto všechno má Londýn v rukávu schovaných pěkných pár es v podobě bezplatných či alespoň zvýhodněných aktivit. Tady je pár tipů.

1. Nemusíte utratit jmění, abyste měli Londýn jako na dlani

Výhled ze střechy obchodního domuVýhled ze střechy obchodního domu

Na drahý půlhodinový let Londýnským okem proto raději zapomeňte. Stačí se jen dobře rozhlédnout a začít objevovat všechna méně známá místa, která nádherným výhledem na Londýn této nejnavštěvovanější městské atrakci na břehu řeky Temže směle konkurují.

Začít můžete třeba v osmipodlažním nákupním centru – One New Change. Netrpíte-li závratí, nechte se proskleným venkovním výtahem vyvézt až na samý vrchol. Střešní terasa je skvělým místem, odkud můžete obdivovat dominanty Londýna. Rozhlédnete-li se dobře, spatříte legendární mrakodrap The Shard, Londýnské oko i jednu z nejslavnějších katedrál na světě – barokní katedrálu svatého Pavla.

2. Nemusíte znát jízdní řády, abyste prozkoumali každý kout 

Kouzlo Londýna se násobí, když se z města postupně vytratí davy turistů a ulice potemní. Svou procházku začněte na Westminster Bridge, známém londýnském mostě přes řeku Temži, jemuž je tichým přítelem proslulá věž s hodinami a zvonem Big Benem.

Pozvolna kráčejte po Jižním nábřeží (angl. South Bank) až ke zvedacímu mostu Tower Bridge. Zastavte se ve veřejném parku Jubilee Gardens, v němž je hrdě vztyčeno Londýnské oko, a svůj výlet zakončete návštěvou Paláce a pevnosti Jejího Veličenstva, jímž je Tower of London.

Prohlídky jednotlivých památek můžete průběžně prokládat návštěvami kaváren, cukráren a barů, kterých na této trase najdete nespočet. Pokud si ráno přivstanete, dobře a zdravě posnídáte třeba na nejslavnějším farmářském trhu v Londýně – Borough Market. Vše, co si objednáte, je prémiové kvality, vždy zaručeně čerstvé a organické.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

Tip pro vás:

Pokud chcete zjistit, jak dlouho potrvá, než v Londýně přejdete z bodu A do bodu B, využijte třeba aplikaci walkit.com. Procházet se Londýnem je in!

3. Nemusíte nachodit kilometry, abyste poznali to nejlepší 

Půjčte si kolo a projeďte LondýnPůjčte si kolo a projeďte Londýn

Podobně jako třeba ve Francii si i v Londýně stačí jednoduše na speciálních stanovištích půjčit jeden z mnoha bicyklů společnosti Boris Bikes. Že vám jejich název zní tak nějak povědomě? Je to docela dobře možné. Tato městská kola jsou totiž ve skutečnosti pojmenovaná podle starosty Borise Johnsona.

Čtení na podobné témaLondýn na kole: poradíme vám, kde a za kolik si kolo můžete půjčit a na co si dát pozorPřečíst

Patříte-li spíše ke „svátečním“ cyklistům, určitě oceníte možnost půjčit si kolo třeba jen na půl hodiny, během níž můžete Londýn křižovat zcela zdarma. Ale pokud souhlasíte s tvrzením, že nejhezčí pohled na svět je ze sedátka kola, stačí zaplatit 2 libry (cca 68 Kč; r. 2016) a kolo si půjčit až na 24 hodin.

Po zaplacení obdržíte lístek s číselným kódem, jímž kolo jednoduše odemknete ze stojanu. V centru Londýna jsou cyklistům vyhrazeny pruhy pro taxíky a autobusy, kličkování mezi auty se tak spolehlivě vyhnete.

4. Nemusíte opustit Londýn, abyste ochutnali, co nabízí jinde

Procházka po trzích s typickým londýnským espritem sice nestojí ani korunu, ale odolat všem těm lákadlům a nechat peněženku zavřenou, to už si žádá pevné nervy. Patříte-li k fanouškům romantické komedie Notting Hill, jež se odehrává ve stejnojmenné londýnské čtvrti, naplánujte si sobotní procházku po ulici Portobello Road, která se na pár hodin promění v ohromné pouliční starožitnictví.

Čtení na podobné téma10 nejlepších londýnských trhů: Kam za levným oblečením, biozeleninou a kusem historie? Přečíst

Ve znamení pohody a dobré nálady se nese i největší afro-karibský trh v Evropě – populární Brixton Market. Od pondělí do neděle sem míří lidé snad ze všech koutů světa, aby nakoupili všemožné potraviny a koření, exotické ovoce, zeleninu… Nechybí ani tradiční umění, ošacení a všudypřítomné reggae. V místní kryté hale se o nedělích scházívají mladí Britové, kteří si rádi dopřávají komfort dlouhých snídaní.

5. Nemusíte nosit MP3, abyste si poslechli dobrou muziku

St. Martin-in-the-FieldsSt. Martin-in-the-Fields

Stačí si naplánovat návštěvu bezplatného odpoledního koncertu jazzové nebo klasické hudby ve farním kostele královské rodiny – St. Martin-in-the-Fields (kostel sv. Martina v polích) na severovýchodním nároží Trafalgarského náměstí

Zážitek vás jen utvrdí v tom, že koncerty v kostelích mají osobité kouzlo. Koncerty, během nichž svůj talent předvádějí většinou neznámí hudebníci, se konají vždy v pondělí, úterý a v pátek v době oběda.

Nechcete-li být příliš formální, vsaďte na galerii Tate Britain, ležící zhruba čtvrt hodiny chůze na jih z náměstí Parliament Square. Každý první pátek v měsíci opepří její návštěvu živý koncert kapely. Otevřeno je až do půlnoci, vstup na akci je bezplatný a sklenička vína vás bude stát jen dvě libry (cca 67 Kč).

6. Nemusíte utratit majlant, abyste poznali uměleckou scénu

Kulturní scéna Londýna se neustále proměňuje. Můžete sem přijet několikrát do roka a vždycky narazíte na něco nového. Pokud máte rádi galerie, určitě vás potěší, že vždy první čtvrtek v měsíci okolo 150 galerií a uměleckých studií ve východním Londýně pořádá hromadu bezplatných akcí.

Pokud se nespokojíte s ničím menším než s tím nejlepším, zařaďte do svého cestovního itineráře trojici nejvýznamnějších galerií v Londýně (Národní galerie, Tate Modern a Tate Britain), které jsou přístupné bezplatně.

Zatímco milovníky klasického evropského malířství nejspíš potkáte v Národní galerii, vyznavače moderního umění a obdivovatele výstředních a provokujících děl najdete v Tate Modern. Domácímu britskému umění a umělcům je věnována třetí jmenovaná - slavná Tate Britain.

7. Nemusíte vidět jen památky, abyste si to užili

Nádherné zahrady královny MarieNádherné zahrady královny Marie

Kde jinde si v Londýně lépe odpočinout a načerpat inspiraci než v typickém anglickém parku? Nádherná zahrada královny Marie, která se ukrývá v Regent´s parku, jednom z Královských parků, byla pojmenována podle manželky krále Jiřího V. Poskytuje azyl všem, kteří hledají intimitu tichého koutu v londýnské vřavě.

Čtení na podobné témaParky a zahradyPřečíst

Její největší chloubou je unikátní sbírka růží. V zahradě jich je vysázeno na 12 tisíc. Věděli jste, že podle aromaterapeutistů vůně růží zlepšuje paměť? Můžete si tak být jisti, že na svůj výlet do Londýna jen tak nezapomenete.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bezplatne-aktivity-v-londyne/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024