10 míst, ze kterých si prohlédnete Londýn z ptačí perspektivy: Čím vyšší, tím lepší? Poradíme!

Radka Šímová Radka Šímová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 4. 2017 • Přečteno 23459x

Přinášíme vám seznam deseti londýnských vyhlídek, tedy míst, odkud budete mít královské město jako na dlani a poznáte jej zase trochu jinak.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Katedrála sv. Pavla si zahrála i ve filmu Harry Potter. Spirálovité schodiště představovalo bradavické schody do učebny věštectví.

Londýnské mrakodrapy, řeka Temže, královský palác, Big Ben, Millenium Bridge... Jak si všechna tato místa prohlédnout pěkně pohromadě, z ptačí perspektivy, a přitom nemuset nasednout do helikoptéry a ukrajovat z rozpočtu? Představujeme vám deset vyhlídek, odkud budete mít hlavní město jako na dlani a zároveň objevíte atrakce a památky, které jsou na žebříčku londýnských nej hodně vysoko – nejen pro svou výšku...

1. Londýnské oko – nejnavštěvovanější atrakce

V době svého slavnostního otevření, v poslední den roku 1999, to bylo se svou výškou 135 metrů nejvyšší vyhlídkové kolo na světě. Dnes je ale London Eye už jen nejvyšší vyhlídkové kolo v Evropě, protože vyšší atrakce stejného druhu byly postaveny v čínském městě Nanchang (160 metrů), v Singapuru (165 metrů) a v Las Vegas (167,6).

Čtení na podobné témaTOP 4 ruská kola světa: Boj zemí začal, kdo postaví největšího giganta?Přečíst

Těm všem už ale roste ve světě další konkurence. V New Yorku se staví New York Wheel, jehož plánovaná výška je 190,5 metru, a Dubaji pak Ain Dubai, jehož výška by měla být neuvěřitelných 210 metrů!

Náš tip:

Vstupné na Londýnské oko vyjde dospělého na 23 liber a více. Kvůli obvyklým frontám na vstupenky doporučujeme zakoupit si je předem přes internet.

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

2. The Shard – nejvýše položená vyhlídka 

The ShardThe Shard

Tento 95patrový mrakodrap ve čtvrti Southwark je s výškou 309,7 metrů vůbec nejvyšší budovou Velké Británie. Nachází se zde kanceláře, restaurace, luxusní hotel, byty a v 69. a 72. patře i vyhlídkové prostory. Z výšky 244 metrů se vám naskytne výhled doslova na celý Londýn. 

Při nákupu vstupenky předem přes internet zaplatíte za dospělého cca 26 liber. V případě nepříznivého počasí vám na původní vstupenku rádi poskytnou náhradní termín. Patra nad vyhlídkou již nejsou obytná a špička mrakodrapu působí jako nedokončená.

Víte, že:

Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout na vzdálenost až 60 kilometrů!

Čtení na podobné témaShard of Glass: Jak se dostat do nejvyšší budovy Londýna?Přečíst

3. Monument – památník Velkého požáru

Výška tohoto památníku – 62 metrů – je symbolická. Přesně tolik metrů odtud totiž vypukl krátce po půlnoci na 2. září 1666 v ulici Pudding Lane v obchodě královského pekaře Farynora požár. Zpočátku to nevypadalo na situaci, které by bylo potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Nicméně předcházející suché horké léto, větrné počasí onoho dne, domy ze dřeva i nerozhodnost starosty ohledně postupu vykonaly své.

Ohromný, tři dny trvající požár zcela zničil 80 % čtvrti City, a to včetně 88 kostelů, 13 tisíc obytných a většiny správních budov. Obětí na životech bylo potvrzeno pouze 6.

Památník z dílny slavného anglického architekta Sira Christophera Wrena a jeho kolegy i přítele Roberta Hooka sloužil také jako vědecká laboratoř, např. pro gravitační pokusy nebo měření barometrického tlaku.

Po zaplacení vstupného cca 4,5 libry vystoupáte na vyhlídkovou plošinu po 311 schodech točitého schodiště uvnitř sloupu.

4. Katedrála Svatého Pavla – sídlo biskupa

Katedrála sv. PavlaKatedrála sv. Pavla

Rekonstrukcí katedrály zničené Velkým požárem v roce 1666 byl spolu s dalšími více než padesáti kostely pověřen nám již známý architekt Sir Christopher Wren. Stávající katedrála je jeho vrcholným dílem. V průběhu tvorby návrhu musel čelit mnoha požadavkům tehdejších radních, církve i samotného krále.

Čtení na podobné témaKatedrála sv. Pavla: druhá největší na světěPřečíst

Stavba byla dokončena v den jeho 76. narozenin. Za vstupné ve výši 18 liber si můžete prohlédnout interiér katedrály a zároveň se vydat na tři vyhlídky. První z nich se nachází uvnitř ve výšce 30 metrů. Je to tzv. Šeptající galerie, kde když pronesete slova v blízkosti stěny, jsou slyšet až na druhé straně ochozu.

Vyšší je pak venkovní Kamenná vyhlídka ve výšce 53 metrů, kam musíte vystoupat po 398 schodech, a nejvyšší je Zlatá vyhlídka ve výšce 85 metrů. V tomto místě již budete mít v nohách 550 schodů, ale před sebou nádhernou vyhlídku.

Víte, že:

Nejvyšší bod kříže na věži je ve výšce 111 metrů, což je, přepočteno na stopy, 365 – tedy stejně jako dnů v roce.

5. Tower Bridge – návštěva parní strojovny

Tento ikonický most byl postaven kvůli naléhavé potřebě spojit oba břehy Temže. Byl dokončen po osmi letech prací roku 1894. Protože bylo potřeba zajistit, aby pod ním mohly proplouvat i velké obchodní lodě, které přivážely zboží do přístavu dále proti proudu řeky, jeho autor, městský architekt Horace Jones, navrhl zvedací mostovky poháněné párou.

Čtení na podobné témaTower Bridge: unikát viktoriánského inženýrstvíPřečíst

Tyto byly v minulosti zvedány velmi často, a tak pěší pro přechod na druhou stranu používali schodiště v obou věžích a horní lávky, které je spojují. Časem se ale lávky staly rájem kapesních zlodějíčků a dam lehkých mravů, a proto byly roku 1910 uzavřeny. Od roku 1982 jsou znovu otevřeny jako součást historické prohlídky mostu.

Uvidíte tady fotografie známých mostů světa, dobové fotografie, rukopisné dokumenty a film o stavbě mostu. Z lávek se vám naskytne příjemný výhled na okolí pevnosti Tower, řeku, City i radnici londýnského starosty.

Náš tip:

Odvážní jedinci jistě ocení novinku v podobě skleněné podlahy, která v části lávek nahradila tu původní. Díky ní můžete pozorovat provoz pod sebou.

6. Emirates Air Line – lanovkou jako lyžaři

Emirates Air LineEmirates Air Line

Lanovka byla otevřena nedlouho před zahájením letních olympijských her roku 2012 a od té doby je součástí londýnské městské hromadné dopravy. Kilometr dlouhá lanovka vás za 10 minut převeze přes řeku jednou ze 36 kabinek, a to ve výšce až 90 metrů.

Jízdné za jeden směr činí cca 4,5 libry. Z kabinky se vám naskytne výhled na oblast Královských doků a Greenwiche. Protože dubajské aerolinky Emirates financovaly více než polovinu nákladů na stavbu, nese lanovka jejich jméno.

7. Arcelor Mittal Orbit – nejdelší klouzačka 

Skulptura vysoká 114,5 metru se dvěma vyhlídkovými plošinami se nachází v Olympijském parku královny Alžběty v oblasti Stratford. Je sestavena ze 600 prefabrikovaných dílů, které byly s vysokou přesností a precizností připraveny týmem sta mužů a následně sesazeny na místě pouhými 4 muži, jedním jeřábem a 35 tisíci šrouby.

Hlavním stavebním materiálem je ocel, přičemž 60 % jí pochází z recyklace. Nahoru vyjedete výtahem a dolů sejdete po celkem 455 schodech. Avšak jste-li příznivci adrenalinových aktivit, můžete se dolů sklouznout 178 metrů dlouhým tunelem.

Jízda trvá zhruba 40 vteřin, během kterých uděláte 12 otoček a projede se i průhlednými částmi tubusu. Podmínkou – kromě odvahy – je věk 8 let, výška minimálně 130 cm a váha maximálně 130 kg. Vstupné na samotnou vyhlídku činí asi 10 liber, včetně klouzačky cca 15 liber. Tak směle do toho!

8. Tate Modern – do roku 1981 elektrárnou

Tate ModernTate Modern

Tato galerie moderního umění se v roce 2016 rozrostla o novou část zvanou Switch House. Zde se v 10. patře nachází vyhlídková terasa, z níž se naskýtá krásný výhled na katedrálu Svatého Pavla, Millenium Bridge, Temži i bankovní čtvrť City nebo oblast Southwark.

Můžete tak spojit prohlídku umění s vyhlídkou na město, odpočinout si v kavárně nebo také nakoupit tematickou literaturu v některém ze zdejších velmi dobře zásobených obchodů. K dispozici je dokonce i obchůdek s čokoládou ručně vyráběnou v muzeu.

Čtení na podobné témaTate Modern: nejpopulárnější galerie současného uměníPřečíst

9. One New Change – s michelinskou hvězdou

Vyjedete-li výtahem do 8. patra tohoto nákupního centra, ocitnete se na terase, která v letním období funguje také jako kino nebo tělocvična pro lekce jógy pod širým nebem.

Kromě mnoha značkových obchodů se v centru nachází i kavárny a restaurace. Majitelem jedné z nich je světoznámý a šestnácti michelinskými hvězdami ověnčený britský kuchař Gordon Ramsay.

Nákupní centrum je, stejně jako terasa, otevřeno denně. Samotná terasa je k dispozici v čase od šesté hodiny ranní až do půlnoci.

10. 20 Fenchurch Street – obří vysílačka 

Walkie TalkieWalkie Talkie

Do paměti obyvatel se 160 metrů vysoký mrakodrap, přezdívaný Walkie Talkie (vysílačka), zapsal jako budova, která ničí auta. Nevěříte? Při stavbě budovy se totiž ukázalo, že prohnutý tvar skleněné fasády v určitý denní čas odráží po dobu asi dvou hodin sluneční svit dolů na ulici jako lupa, a to v takové intenzitě, že tamní teplota dosahuje bezmála 100 stupňů Celsia.

Byly zaznamenány případy poničení vrchního laku u několika vozidel nebo rohožky jednoho z obchodů. Celý nedostatek byl nakonec vyřešen instalací ohromných venkovních žaluzií.

Nejvrchnější tři patra z celkových sedmatřiceti tvoří ohromná vnitřní zahrada, kde se nachází bary, restaurace a venkovní i vnitřní vyhlídková terasa. V jejích prostorách si můžete dát občerstvení, procházet se a užívat si výhledy na město.

Vstupné je zdarma, ovšem je nutné udělat si předem rezervaci na internetu na konkrétní čas a také počítat s tím, že při vstupu v přízemí absolvujete bezpečnostní prohlídku podobnou té na letišti.

Víte, že:

Zvídavý reportér místních novin uskutečnil pokus, během něhož na ulici v místě, kam dopadalo ono zmíněné ostré záření, úspěšně usmažil na pánvi vejce.

Radka Šímová

Radka ŠímováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-mist-ze-kterych-je-mozne-prohlednout-si-londyn-z-vysky/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024