10 důvodů, proč navštívit jihozápadní Anglii: přímořská letoviska, pravý čedar a malebná příroda

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 4. 6. 2017 • Přečteno 12456x

Jedno z nejfotografovanějších míst v jihozápadní Anglii je ostrůvek s klášterem v moři, St. Michaelʼs Mount. A co tam máme dál? Čtěte!

Vyberte si z našich 33 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Stará dobrá Anglie, ta nikdy nezklame. Vidět mnohem víc než jen hlavní metropoli je zážitek, který přesune turisty do malebných krajin, přímořských měst a poodhalí vůní pravého sýru čedar. Krůček po krůčku budete odhalovat krásy této země, které by vydala na celý román. Jihozápadní Anglie nabízí turistům ta nejpoetičtější místa k objevování. Přinášíme deset důvodů, proč byste se sem měli vypravit. Stačí zabalit a vydat se vstříc dobrodružství!

1. Poškádlit chuťové buňky a ochutnat pravý čedar

Sýr čedarSýr čedar

Obyvatelé Velké Británie si váží sýra čedar jako národního pokladu. Vyrábí se v Cheddaru, malé obci v Somersetu v jihozápadní Anglii. V okolí Cheddarské rokliny se pak nachází řada jeskyní, které byly pro výrobu sýra, jehož počátky se datují do 12. století, důležité. V jeskyních je totiž ta správná teplota a vlhkost, která napomáhá sýrům zrát.

Angličané nedají na svůj sýr dopustit a jsou na něj právem pyšní. Nezaměnitelnou chuť sýra si oblíbili i monarchové vládnoucí této zemi. I když se vyrábí v dnešních dobách takřka po celém světě, za jeho originálem se musí turisté vypravit právě do Cheddaru, kde je také možné vidět výrobu slavného sýru z kravského mléka na vlastní oči a ochutnat to nejlepší, co může tento kout světa nabídnout.

2. Navštívit královskou námořní základnu, které dominují obrovské lodě

Na ostrově Portsea Island se nachází nejdůležitější britská námořní základna, město Portsmouth. Už v době starověku si byli Římané vědomi jeho strategické polohy, a proto tady postavili pevnost. Město bylo využíváno nejvíce za dob Tudorovců, kdy anglický král Jindřich VIII. učinil z Portsmouthu královský přístav. Dá se říci, že od těch dob město už jenom vzkvétalo.

A co rozhodně nevynechat? Za prohlídku stojí staré jádro, které pamatuje dějiny dobývání Nového světa, ze kterého přivezl slavný Walter Raleigh tabák. Město má ještě další zajímavost – právě tady se totiž narodil roku 1812 slavný spisovatel Charles Dickens.

Jedním z největších lákadel města jsou i tři historické lodě. HMS Warrior je jedna z lodí, která byla svého času chloubou celé flotily. Ačkoliv tato loď z 19. století byla určena k boji, nikdy se do žádného přímého střetu nedostala.

V případě druhé slavné lodi, HMS Victory, tomu bylo naopak. Tato loď je pro celou Anglii připomínkou slavného vítězství v bitvě u Trafalgaru. HMS Victory se po slavné bitvě navrátila zpět do své rodné vlasti, ovšem se smutečním praporem. Admirál Nelson byl střelen uprostřed bitvy francouzským vojákem a zemřel na následky svého zranění o pár hodin později v podpalubí. Jeho největším přáním před smrtí bylo, aby byl pohřben v Londýně. A tak jeho tělo naložili do sudu a přivezli ho zpět do země.

Poslední z lodí, Mary Rose, byla potopena v 16. století v boji s francouzskými vetřelci. V roce 1982 byl trup lodi vyloven ze dna moře, a nabízí tak jedinečnou možnost přenést se do historie okolo roku 1545. Více o historii námořnictví vypráví muzea, která se v Portsmouthu nachází.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Nadechnout se mořského vzduchu a vychutnat si fish&chips na pláži

Brighton PierBrighton Pier

Není nic lepšího, než usednou na oblázkovou pláž, dýchat plnými doušky slaný vzduch a poslouchat křik racků. Dát si typicky britský oběd – fish and chips – na pláži, pozorovat místní obyvatele a kochat se výhledem na nekonečnou hladinu vody. Řeč je o městě Brighton, které bývalo slavným prázdninovým letoviskem. V prestižní lokalitu se přitom proměnilo z malé rybářské vesničky.

Ve městě se dodnes nacházejí staré historické uličky poseté malými obchůdky. Město si nejvíce oblíbil král Jiří IV., který sem jezdíval v době, kdy na trůně vládl jeho otec. V Brightonu si dokonce nechal postavit okázalý palác. „Bílý slon Anglie“, jak se paláci přezdívá, je postaven v opravdu neobyčejném slohu.

Žádná klasická architektura 19. století, ale něco originálního – to chtěl zanechat městu budoucí král.  A výsledek? Královský palác má úzké minarety, čínské a indické motivy i prvky maurské architektury. Celá stavba trvala 8 let a jeho interiéry jsou stejně exotické a skvostné jako jeho exteriéry.

Ve městě naleznete romantická místa k odpočinku, pouťové atrakce na slavném mole Brighton Pier, možnosti koupání i příjemné promenády.

4. Vidět magické a záhadné Stonehenge

Každý z nás o tomto záhadném komplexu menhirů a kamenných kruhů slyšel. Vidět na vlastní oči památku, která se datuje do doby několika tisíců let před naším letopočtem, je nepopsatelný zážitek. Navíc Stonehenge dodnes skrývá mnohá tajemství. 

Mezi nejrozšířenější názory patří, že místo vybudovali druidové, i když se ví, že keltští duchovní byli na území dnešní Velké Británie až několik tisíc let po vybudování Stonehenge. K jakému účelu komplex sloužil, je předmětem debat mnoha vědců. Pravděpodobně se jednalo o druh obřadního místa či rituální svatyně k uctívání a pohřbu zemřelých nebo starověkého kalendáře, jelikož znalost ročních období byla důležitá pro zemědělství. Za jeho magickou atmosférou míří lidé z celého světa. Každoročně se ke kamenům sjíždí několikatisícový dav, aby tady oslavil příchod slunovratu.

Čtení na podobné témaSlunovrat ve Stonehenge: posvátná síla slunce, mimozemšťané a několikatisícový davPřečíst

Mezi největší záhady Stonehenge patří prostá otázka: jak dokázali lidé bez jakékoliv pomoci zvednout a donést na místo kameny, které váží i několik tun? Kdysi lidé věřili, že kameny přesunul z Irska do Stonehenge kvůli jejich čarovným schopnostem kouzelník Merlin. Dnes už ale teorií existuje několik a těžko hádat, která je nejblíže pravdě. 

5. Ponořit se do mýtů o králi Artušovi

Stůl řádu rytířů u kulatého stoluStůl řádu rytířů u kulatého stolu

Je to jeden z nejkrásnějších příběhů z mytologie. Vypráví o záhadném meči, který byl zabořený do velkého kusu kamene. Kouzelník Merlin sdělil lidem, že kdo tento meč vytáhne, stane se právoplatným králem celé Anglie. Mnoho udatných rytířů a silných mužů se snažilo kámen vytáhnout, avšak meč se nehnul ani o milimetr. Jednoho dne přijel i sir Hector se svými syny.

Byl to právě jeho mladší, adoptovaný syn, Artuš, který donesl meč svému bratrovi poté, co si svůj zapomněl. Na příkaz bratra utíkal pro meč k turnaji, když po cestě uviděl meč zaražený v kameni. Neznajíc historii meče, podařilo se Artušovi nemožné – vytáhl těžký meč z kamene a stal se králem Anglie. Nastolil v zemi mír, oženil se s půvabnou Ginevrou a založil řád rytířů kulatého stolu.

Legenda říká, že stůl byl kulatý proto, aby všichni rytíři měli stejná práva. Všichni byli důležití. U stolu bylo 150 míst a zasedalo zde mnoho slavných rytířů, jako sir Percival, Lancelot či Galahad. Tito rytíři platili za ty nejurozenější, jaké Anglie mohla mít. 

V Anglii je možné si onen slavný kulatý stůl prohlédnout. Je umístěn ve městě Winchester. Prohloubit znalosti o nejslavnější anglické legendě si lze i na hradě Tintagel, který je pokládán za údajné místo narození krále Artuše. Z hradu sice zbyly pouze ruiny, nicméně Tintagel i tak patří mezi nejoblíbenější místa v Anglii.

6. Kochat se nádhernou přírodou

Nádherná mořská pobřeží, bílé křídové útesy, zelené pláně, nejzápadnější cíp Anglie, malé kouzelné vesničky idylického anglického venkova či stáda divokých poníků. To je obraz přírody, která se vryje do srdce i paměti. Romantiku můžete zažít při podvečerní procházce po Plymouth Hoe, travnaté plošině s výhledem na maják.

Jedno z nejfotografovanějších míst jihozápadní Anglie je malý ostrůvek s klášterem v moři – St. Michaelʼs Mount je perlou Cornwallu. Turisté musí jen počkat, stejně jako kdysi, až nastane odliv a moře se rozestoupí. Pak je možné dostat se do kláštera. Zmínky o tomto pozoruhodném místě nalezneme například v keltské legendě o Tristanovi a Isoldě.

Kroky dovedou turisty až na nejzápadnější cíp Anglie Landʼs End. Vítejte na místě, kde země končí! Přírodní krásu doplňují mnohé druhy ptáků, které se na tomto místě vyskytují. Celou scenérii jihozápadní Anglie pak doplňují tajemné zříceniny, majestátní hrady, řeky a starobylé mosty. 

Čtení na podobné témaLand´s End: na hranici mezi zemí a mořemPřečíst

7. Vykoupat se v lázních ve stylu starých Římanů

BathBath

Kde si nejlépe vychutnat odpočinek a načerpat ztracené síly, než v nejznámějších lázních v Anglii ve městě Bath? Už Římané nedali na léčebné účinky lázní dopustit, a proto v dobách, kdy vládli na anglickém území, si nechali vystavět v městě Bath římské lázně. Věřilo se, že voda je zázračným lékem, který pomáhá odstranit všechny bolesti a neduhy.

Lázně jsou napájeny třemi horkými prameny s léčebnými minerály. V dnešní době je možné ponořit se do léčivé vody v nově otevřených lázních, kdy v celé Velké Británii nenaleznete teplejší prameny. Odpočinek a relax, to patří k městu Bath.

8. Navštívit hlavní město Velké Británie

Londýn nabízí turistům nespočet atrakcí, památek, parků, muzeí a královských sídel. Je to město, které by měl každý alespoň jednou za život navštívit. O tom, co tato metropole nabízí, by se dala sepsat celá kniha.

Mezi nejznámější památky patří královský Buckinghamský palác, oficiální rezidence královny Alžběty II., Trafalgarské náměstí, které pamatuje bitvu u Trafalgaru v roce 1805, nebo parlament se slavným Big Benem.

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Londýn: kde se elegantní tradice snoubí s dynamickou modernouPřečíst

Pokud nemáte na Londýn mnoho času, stačí pouhý den. Začněte svůj den na Trafalgarském náměstí, projděte nejznámější památky až k řece Temži a doplujte po proudu ke královské pevnosti jejího veličenstva, k Tower of London. Londýn je klenot, který nelze vynechat.

9. Podívat se na Portsmouth a Londýn z ptačí perspektivy

Spinnaker TowerSpinnaker Tower

Ve městě Portsmouth se nachází věž Spinnaker Tower, která je velice podobná slavnému luxusnímu hotelu v Dubaji. Spinnaker Tower je 170 metrů vysoká a byla slavnostně otevřena v roce 2005. Pokud je krásné počasí, lze vidět až na 35 kilometrů daleko. Jedinečný výhled na město je doplněn restaurací, která se na věži nachází. Turisté se však dostanou pouze do výšky 110 metrů.

Londýnské obří kolo, které se tyčí hrdě do výšky 135 metrů, je hlavní atrakcí Londýna, která vás vyveze vysoko nad město. London Eye bylo postaveno v roce 2000 při příležitosti nového milénia. Kolo nese 32 klimatizovaných kabinek a jedna otočka trvá 30 minut. Při dobré viditelnosti dohlédnete až na 40 kilometrů daleko. 

Čtení na podobné téma12 zajímavostí, které jste o London Eye (ne)věděli: všechna nej a zatoulaná třináctkaPřečíst

10. Vidět nejužší ulici světa

Město Exeter je velice pozoruhodným městem. Skrývá totiž jednu ulici, která je v nejužším místě jen 0,64 metru široká. Jedná se o nejužší uličku na celém světě. Projít si ji z jednoho konce na druhý je opravdovým zážitkem.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 18 zájezdů

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-jihozapadni-anglii-primorska-letoviska-pravy-syr-cedar-malebna-priroda-ci-l/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024