10 důvodů, proč navštívit Liverpool: Beatles, fotbal, pivo a umění na každé ulici

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2017 • Přečteno 27623x

Liverpool je městem plným umění. Začíná to nesmrtelnými Brouky, pokračuje třeba Tate Galery a končí kouzelným nábřežím řeky Mersey.

Vyberte si z našich 32 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Co se vám vybaví při slově Liverpool? S velkou pravděpodobností to bude legendární hudební skupina Beatles. A pokud pro vás číslem jedna nejsou famózní hity Brouků, pak zcela jistě znáte anglickou Premier League, které se v  Liverpoolu bez ohledu na letopočet daří. Stopy, které v severozápadním anglickém městě zanechala nejslavnější chlapecká skupina všech dob a kopačkoví mágové, jsou hlavními taháky, ale rozhodně ne jedinými. Pojďme se projít městem na břehu řeky Mersey a připomeňme si důvody, proč jej budete chtít poznat.

1. Beatles: legenda, ze které je město živo dodnes

Sochy skupiny BeatlesSochy skupiny Beatles

Legendární skupina Beatles se zrodila v Liverpoolu v roce 1960, její počátky však sahají až do roku 1957. A právě všechny stopy, od těch úplně nejranějších, mapují mnohé turistické společnosti, tištění i internetoví průvodci. Turistický ruch v Liverpoolu bez nadsázky těží především ze slávy nesmrtelných Brouků, kteří dodnes dávají práci více než 250 lidem.

Z nepřeberného množství míst a budov, které souvisí s působením Beatles, vybíráme jen některé. Začít můžeme třeba klubem, který je se začátky Beatles spojen nejvíce. Nazývá se Cavern Club a najdete jej na Mathew Street. Ten originální byl bohužel v roce 1973 uzavřen, ale přesně naproti byla otevřena jeho věrná kopie.

Na nábřeží řeky Mersey byly nainstalovány sochy všech čtyř členů kapely v životní velikosti, můžete se tedy vyfotit s Johnem Lennonem, Paulem McCartneym, Georgem Harrisonem či Ringo Starrem nebo se všemi Brouky pohromadě.

Pokud ale toužíte po informacích, bezkonkurenčně nejvíce jich najdete v The Beatles Story v Albertových docích. V budově z typických červených cihliček najdete největší expozici o Broucích na světě. Ve stejných docích najdete také malý hotel ve tvaru ponorky s prozaickým názvem Yellow Submarine.

2. FC Liverpool: česká kopačková stopa

Není možné hovořit o Liverpoolu a nezmínit fotbal. Liverpool se pyšní hned dvěma z nejslavnějších a nestarších fotbalových klubů na světě.

Ve městě dnes sídlí kluby Everton FC a Liverpool FC. Pro Čechy je možná o něco známější Liverpool FC, a to zejména díky působení českých fotbalistů Patrika Bergera, Vladimíra Šmicra a Milana Baroše.

Při pobytu v Liverpoolu rozhodně stojí za to navštívit jeden z mistrovských fotbalových stadionů, ať už „jen“ na prohlídku, či přímo na některý z fotbalových zápasů. Stadiony se nacházejí blízko sebe a zároveň nejsou daleko od samotného centra města.

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Umělecká scéna: v galeriích i na ulici

Walker Art GalleryWalker Art Gallery

Liverpool je městem plným umění. Kromě uzavřených uměleckých muzeí, mezi nimiž vyniká Walker Art Gallery nebo Tate Gallery, je po celém Liverpoolu instalováno mnoho ukázek moderního umění přímo pod širým nebem. 

Při procházce městem se těmto sochám či graffiti určitě nevyhnete. Například na Tithebarn Street narazíte na Super Banana Lamb (super banánovou ovci).

Z Hope Street se postupně stala ulice umělců. Jsou na ní instalovány moderní sochy různých tvarů. Není proto náhodou, že už jsou v Liverpoolu v nabídce i speciální turistické trasy zaměřené právě na moderní umění v ulicích.

4. Festivaly: hudba, streetart, lodě i film

Město Liverpool je pevně spjato s hudbou, ve městě se zrodili nejen nesmrtelní Brouci, ale také skupiny Frankie Goes to Hollywood nebo Cast a zpěvák Billy Fury. Město je pyšné na své slavné hudební rodáky, a tím pádem nesmí zůstat bez povšimnutí fakt, že je tady na tak málo obyvatel enormní počet hudebních scén.

Obyvatelé Liverpoolu si toto své dědictví plně uvědomují, a jak jinak mu vzdát hold než pořádáním různých hudebních festivalů? Tím nejslavnějším je určitě Mezinárodní liverpoolský hudební festival, který se koná každoročně ke konci července.

Kromě hudebních festivalů se v Liverpoolu můžete zúčastnit i oslav z trochu jiného soudku – například Liverpoolského festivalu streetartu, Mezinárodního festivalu Mersey River, kdy se po řece plaví nepřeberné množství lodí, nebo každé dva roky také uměleckého Liverpoolského Biennále.

5. Řeka Mersey: unikát i kolébka impéria

Liverpoolský přístavLiverpoolský přístav

Návštěva Liverpoolu by nebyla kompletní bez procházky po nábřeží řeky Mersey. Ta nejen že se stala objektem oslavných písní liverpoolských hudebníků, ale v současné době je také považována za jednu z nejčistších řek ve Velké Británii.

Do jisté míry překvapivý může být i fakt, že nábřeží řeky Mersey je od roku 2004 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Spolu s lodními doky hrála tato historická oblast v centru města důležitou roli při vzestupu námořní síly britského impéria a rovněž při masovém pohybu osob.

Liverpoolský přístav byl ve své době výchozím bodem pro velkou většinu migrantů ze severní Evropy do Ameriky, místní přístav byl rovněž přestupním uzlem pro vlny otroků, kteří byli odváženi z Afriky do Ameriky.

6. Architektura: symbol bohatství a prosperity

Architektonický rozvoj Liverpoolu je spojen s jeho vzestupem na pozici hlavního přístavního města britského impéria. Ty nejstarší významné budovy ve městě jsou tedy staré zhruba 300 let. V Liverpoolu je celkem 2 500 památkově chráněných objektů, a to rozhodně není zanedbatelné číslo.

Liverpool měl v dějinách plnit úlohu průmyslového, obchodního i osobního námořního přístavu, a tak jsou i dnes jeho významné budovy sídlem velkých společností či pojišťoven. S rostoucím bohatstvím města, investovali jeho představitelé do veřejných budov, kterými dávali na odiv bohatství a prosperitu města. Cestovatelům se tak nabízí pohled na nebývalé architektonické skvosty. 

7. Muzea: námořní dějiny v kostce

Museum of LiverpoolMuseum of Liverpool

Liverpool má dlouhou a zajímavou historii a pokud se o ni někdo zajímá hlouběji, jistě neprohloupí, když navštíví muzeum. Kromě povinného Museum of Liverpool či Námořního muzea Merseyside je svým tématem bezesporu nejzajímavější Muzeum otroctví, které mapuje transatlantický obchod s otroky.

8. Nákupy: nabídka kopíruje poptávku

V Liverpoolu si na své přijde shopaholik vyhledávající známé značky světově rozšířených řetězců, ale i ti, kteří hledají něco nekonvenčního a originálního. Ve městě je totiž mnoho obchůdků místních nezávislých umělců, a odvézt si tak můžete opravdu originální suvenýry.

Z velkých řetězců stojí za zmínku obchodní dům Primark v centru města. Mezi neoblíbenější nákupní střediska místních patří Liverpool One s více než 160 obchody různých značek.

9. Jídlo: skopové, hovězí, tradiční, chutné…

Na Bold Street se nachází velké množství restauracíNa Bold Street se nachází velké množství restaurací

O Velké Británii se obecně tvrdí, že místní jídlo za moc nestojí. Je rychle zpracované, s mnoha konzervačními přísadami, tučné, a tím pádem nezdravé. A ve většině případů to také platí. Pokud však budete v Liverpoolu, máme pro vás tip na jednu vyhlášenou místní specialitu, kterou byste rozhodně neměli při „ochutnávání“ města vynechat.

Čtení na podobné témaAnglická kuchyně: Fish and Chips a sušenkyPřečíst

Kromě nejrozšířenějšího britského jídla, fish and chips, na které často narazíte i v Liverpoolu, je místní specialitou dušené skopové či hovězí ve vlastní šťávě, které se podává v misce spolu s vařenou mrkví, bramborami a cibulí. Nejlepším místem, kde si tuto specialitu vychutnat, je podnik s názvem Maggie May’s.

Nejvíce restaurací, které jsou oblíbené a hojně navštěvované místními, se nachází na ulici Bold Street nedaleko centra města.

10. Noční život: relax s pintou piva

Noční život je v Liverpoolu rovněž vyhlášený, Liverpool v noci je prý stejně dokonalý jako Liverpool ve dne.

Je mnoho míst, kam zajít na večerní drink, a mnoho věcí, na které se dá při jeho popíjení koukat. Jedním z nejoblíbenějších liverpoolských pubů je The Kazimier Garden, což je ve skutečnosti dvorek v domovní zástavbě, kde se točí spousta druhů piv a často hraje živá hudba.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 32 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 27. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-liverpool/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024