10 důvodů, proč navštívit Londýn: kde se elegantní tradice snoubí s dynamickou modernou

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 29016x

Londýn je nejdynamičtěji se rozvíjející evropská metropole.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Na straně jedné královská rodina, mocné impérium, Beefeateři, Hyde Park s řečnickým koutkem, Churchill, pánové s buřinkou a dámy se zapnutými knoflíčky až ke krku. Na straně druhé nejvyšší mrakodrap v Evropské unii, moderní budovy, dynamické finanční centrum, fish and chips a vyhlášené nákupní ulice. Co se vybaví vám, když se řekne Londýn, potažmo Anglie? Dali jsme hlavy dohromady a sestavili 10 důvodů, proč jej navštívit. 

Jsme si vědomi toho, že důvodů, proč navštívit tuto britskou metropoli, existují stovky, ale těchto deset se podezřele často opakuje v průvodcích i osobních zkušenostech turistů.

Vybrali jsme pro vás jak tzv. must see památky (aneb ty, co prostě musíte vidět), tak i zážitky, díky kterým načerpáte tu pravou anglickou atmosféru. Tak hurá do Londýna!

1. Památky

Saint Paul´s Cathedral si nenechte ujítSaint Paul´s Cathedral si nenechte ujít

Londýn je doslova zasycen památkami. Ujít by vám ovšem neměla alespoň tato trojice: Jedenáctipatrová hodinová věž Elizabeth Tower se svou dominantou - zvonem jménem Big Ben, unikátní most přes Temži Tower Bridge a Katedrála sv. Pavla.

2. Po stopách královské rodiny

Tower of London od 16. století sloužil jako vězeníTower of London od 16. století sloužil jako vězení

Napadlo vás někdy, jak asi žije britská královská rodina? V Londýně jí můžete nahlédnout přímo do obýváku, když navštívíte Buckinghamský palác, oficiální městskou rezidenci královny. Jde sice spíše o pracovnu a veřejně přístupné prostory paláce, ovšem příležitost je to zajímavá. Pozor, možnost projít se útrobami paláce máte každoročně jen od 1. srpna do 27. září. 

Královské klenoty pak budete moci obdivovat v Tower of London, tedy pevnosti, která sloužila královskému rodu do 16. století. Poté byla přestavěna na vězení. 

Čtení na podobné témaVideoprůvodce z Londýna: po stopách britské královské rodiny a jejích zvyklostíPřečíst

Čtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučení

3. Tradice

Britská královská garda střeží královnuBritská královská garda střeží královnu

Tradice tady čisí doslava z každého koutu města, ale pro turisty jsou tou nejatraktivnější záležitostí všudypřítomné uniformy. Řeč je o zdvořilých londýnských strážnících, kteří se stali doslova symbolem Londýna.

Ovšem ještě zajímavější jsou členové královské stráže se svými metr vysokými čepicemi a tzv. beefeatři – strážči Toweru. 

4. Moderní projekty

Okurka. Ikonický mrakodrap LondýnaOkurka. Ikonický mrakodrap Londýna

K vizuálním proměnám současné podoby města přispělo velkou měrou ruské kolo London Eye. Ze stopětatřicet metrů vysoké stavby se turistům naskytne úchvatný pohled na britskou metropoli z ptačí perspektivy. 

Ráz města dotvářejí moderní stavby jako např. slavná „okurka“ nebo nejvyšší londýnská budova zvaná „Shard of Glass“ (Střípek skla) či Broadgate Tower a celá řada dalších mrakodrapů, jejichž výstavba je v blízké budoucnosti plánována.

Čtení na podobné témaShard of Glass: Jak se dostat do nejvyšší budovy Londýna?Přečíst

5. Muzea zdarma

National Gallery má své kouzlo i zvenčíNational Gallery má své kouzlo i zvenčí

Londýnská muzea mají stálé expozice zdarma, což je velmi příjemná zpráva pro turisty. V hlavním městě je jich navíc tolik a s velmi rozsáhlým zaměřením, že si skutečně každý najde to svoje. 

Mezi nejznámější rozhodně patří British Museum (Britské národní muzeum), kde můžete vidět například zajímavou expozici se sarkofágy a mumiemi. 

Nevšedním zážitkem je pak návštěva galerie moderního umění Tate Modern, která se nachází v prostorách bývalé elektrárny na břehu řeky Temže, přímo u slavného mostu Millenium Bridge.

6. Noční život

Interiér britského pubuInteriér britského pubu

Británie a noční život? Půjdete-li na pivo do tradičního pubu, což byste měli, počítejte s tím, že kolem jedenácté hodiny večerní vás odtud s díky vypoklonkují.

Čtení na podobné témaChcete vidět Big Ben s čistou hlavou? Chyba! Kdo nebyl v pubu, nezažil pravou Británii.Přečíst

Přesunout se pak můžete do některého z pověstných klubů – mezi ty vyhlášené patří Ministry of Sound a Fabric, připravte se ale na delší fronty. 

7. Anglická kuchyně

Tradiční fish and chipsTradiční fish and chips

Chcete-li si dát klasický turistický oběd na ulici, určitě ochutnejte fish and chips (rybu s hranolkami). K tradičním anglickým pokrmům ale patří i jugged hare, což je zajíc dušený v kameninové nádobě, dále roasted beef či hnědá windsorská polévka.

Velmi oblíbené jsou plněné pečené brambory, tzv. jacket potato, které se nejčastěji plní šunkou a sýrem, houbami nebo tuňákem. 

Čtení na podobné témaAnglická kuchyně: Fish and Chips a sušenkyPřečíst

8. Cíle v okolí

Stonehenge vás uchvátí již z dálkyStonehenge vás uchvátí již z dálky

Objevte svého cestovatelského ducha a nebojte se vyrazit i za hranice hlavního města, abyste odkryli tajemství Stonehenge, obdivovali honosná sídla, jako je Blenheimský palácnebo vstřebali atmosféru středověku, která doslova dýchá ze starobylých zdí anglických katedrál, které jsou rozeseté po celé zemi.

9. Londýn ve filmu

Elegantní domy v Notting HillElegantní domy v Notting Hill

Víte, co spojuje Notting Hill, Lásku nebeskou nebo Deník Bridget Jonesové? Ano, jsou to kulisy Londýna. V hlavním městě Británie se ale nenatáčely jen romantické slaďáky. Objevil se také v příbězích o Harrym Potterovi a svou důležitou roli sehrál i v Šifře mistra Leonarda.

10. Sportovní zápasy

Crystal Palace Sports arena v LondýněCrystal Palace Sports arena v Londýně

Londýn nabízí nejen výborné aktivní sportovní vyžití, ale také možnost navštívit utkání nejrůznějších sportů od rugby, fotbalu až po tenis na velkolepých stadionech a nejlepších kurtech.

Prestižní záležitostí jsou zápasy některého z prvoligových týmů Arsenal, Chelsea, Crystal Palace, Tottenham a West Ham United, nemluvě o slavném tenisové grálu – Wimbledonu, kde uvidíte hrát jen ty nejlepší z nejlepších.

Jaký je ten Váš důvod číslo jedna, proč byste chtěli Londýn (znova) navštívit?

Celkem hlasovalo 374 čtenářů.

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-londyn/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024