Karta nebo hotovost? Poradíme, čím v zahraničí platit, na co si dát pozor a proč

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27746x

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte, zda si vzít hotovost či platební kartu? Poradíme vám, co se vám lépe vyplatí a proč.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do LisabonuZobrazit zájezdy

Tip pro vás…

Nenajdete-li v Německu symbol své platební karty na dveřích obchodu, raději se u pokladny vždy ještě zeptejte: „Kann ich mit dieser Karte bezahlen?“ („Mohu zaplatit touto kartou?“).

Před odjezdem na dovolenou obvykle nastane několik zásadních otázek, které je třeba vyřešit: Zabalit pláštěnku nebo plavky? Svěřit klíče od bytu tchýni nebo sousedovi? Vzít si hotovost nebo platební kartu? Na většinu z těchto otázek vám nebudeme umět odpovědět bez aktuální předpovědi počasí či znalosti poměrů ve vaší domácnosti, ale pár rad ohledně financí vám dát můžeme. Konečné rozhodnutí ovšem necháme na vás

Někteří dovolenkáři se ještě před odjezdem do zahraničí bohatě zásobují zahraniční měnou, jiní mají naopak v plánu využívat pouze platební kartu. Do které skupiny patříte vy?

Příznivci první skupiny neskrývají obavy, že malé obchody jejich platbu kartou nepřijmou a nakonec budou nuceni absolvovat nesmyslnou honbu za bankomatem. 

Naproti tomu zastánci druhé skupiny si pochvalují, že peníze z platební karty nemůžou ztratit nebo o ně přijít obratnou rukou zloděje. Nemusí také využívat nevhodný kurz při výměně peněz v oficiální směnárně.

Pojďme si proto projít základní pravidla cestování pro obě možnosti. 

Základní pravidla cestování s hotovostí

Hotovost si vyměňte už v České republiceHotovost si vyměňte už v České republice

V případě českých dovolenkářů i nadále platí, že na dovolenou si berou raději hotovost. Čím dál častěji ale začínají využívat také možnost platit platební kartou.

 • Vždy u sebe mějte jen menší obnos peněz. Zbytek peněz pak nezapomeňte uložit na bezpečné místo. Opasky na peníze, tajné vnitřní kapsy v kalhotách, opakovaně uzavíratelný sáček ukrytý v ostění látkového kufru, staré krabičky od filmu v kosmetické taštičce aj. jsou sice léty prověřená místa, ale hotelový trezor je přece jen nejbezpečnější.
 • Pokud dovolenou plánujete s dostatečným předstihem, můžete sledovat vývoj kurzu měny a peníze směnit až ve chvíli, kdy se to vyplatí.
 • Výši hotovosti přizpůsobte plánovaným výdajům. Dopředu si zjistěte, co všechno máte zaplaceno a co ještě budete muset doplatit po příjezdu na dovolenou.
 • Počítejte s mimořádnými výdaji.
 • Neměňte peníze na ulici a nenakupujte je od neznámých lidí třeba na letišti, v restauracích atd.
 • Před odjezdem do zahraničí si zajistěte přiměřenou částku finančních prostředků ve volně směnitelné měně. Výběr z bankomatu v zahraničí může být totiž zpoplatněn částkou okolo 100 Kč za každý výběr (konkrétní částka závisí na vaší bance a účtu, případně na lokalitě výběru). K tomu ale ještě musíte připočíst zhruba 0,5–1 % z vybírané částky.

Čtení na podobné témaEuromince: Každá země má svůj motiv. Co prozrazuje? Přečíst

Základní pravidla cestování s platební kartou

Velice oblíbená je platba kartouVelice oblíbená je platba kartou

I cestování s platební kartou má své nesporné výhody. Karta nezabere téměř žádné místo a dokáže vám ušetřit spoustu nepříjemností. Neustále u sebe máte dostatečnou finanční rezervu, aniž byste riskovali, že o ni přijdete. Placení kartou je navíc pohodlnější – naprosto odpadá nutnost směnit si cizí měnu. V porovnání s výměnou peněz ve směnárně máte při platbě kartou výhodnější kurz. Placení kartou navíc není zpoplatněno.

 • Využijte možnosti bezkontaktní platby. Dát kartu z ruky je vždy risk. 
 • Některé banky poskytují ke kartě cestovní pojištění či pojištění odpovědnosti za škodu. Využijte je! Budou se vám hodit zejména ve chvíli, kdy v obchodě něco shodíte nebo třeba poškodíte vystavené zboží. Platíte-li kreditkou, u některých bank navíc čerpáte nejrůznější slevy a bonusy.
 • Ještě před odjezdem na dovolenou si vyhledejte (a dobře uschovejte + uložte do paměti telefonu) číslo, kam můžete zavolat v případě, že by vám kartu ukradli. Banka ji zpravidla bezplatně zablokuje, čímž zabrání velké finanční ztrátě.
 • Máte-li víc než jednu platební kartu, vezměte si je s sebou všechny. Je jen málo pravděpodobné, že by vás „zradily“ všechny najednou.
 • Pokud plánujete strávit večer v příjemné restauraci, ve svém zájmu se předem přesvědčte, zdali restaurace akceptuje vaši platební kartu. 
 • Před samotným odjezdem na dovolenou si zkontrolujte dobu platnosti platební karty a na kartě si rozumně nastavte denní limit (je to současně dobrý bezpečnostní nástroj). Pokud se ale přece jenom trochu rozšoupnete, nevadí, změnit denní limit si dnes můžete často sami online.

Čtení na podobné témaSeznam věcí na dovolenou k moři: co byste neměli zapomenout + tipy, jak správně zabalitPřečíst

Čtení: Zájezdy do Portugalska – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Paříže – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Londýna – srovnání a doporučeníČtení: Zájezdy do Švédska – srovnání a doporučení

Hotovost versus platební karta: Je to bez jednoznačného výsledku!

Výběr z bankomatu se vám může prodražitVýběr z bankomatu se vám může prodražit

Zdali jet na zahraniční dovolenou spíše s hotovostí, nebo s platební kartou, na to vám nikdo jednoznačnou odpověď není schopen dát. Proto spoléhejte na svůj vlastní úsudek a cestovatelské zkušenosti.

My svým klientům většinou doporučujeme zkombinovat obojí. Opakovaně se nám totiž potvrdilo, že spoléhat se výhradně na platební kartu se klientům nevyplácí. Poměr vašich realizovaných plateb bude zhruba následující: 25 % hotovostí + 75 % platební kartou.

Menší hotovost v místní měně oceníte vždy, když budete chtít pokrýt základní výdaje. Vše ostatní můžete platit platební kartou, kterou odborníci považují za nejrychlejší, nejbezpečnější a nejpohodlnější prostředek plateb v zahraničí.

Pojedete-li s námi ale například na adventní trhy do Drážďan, raději si přibalte i nějaká eura navíc. V mnoha německých obchodech totiž běžné české karty (Visa, MasterCard) odmítají přijmout a akceptují pouze platební karty EC německé asociace Central Credit Committee, které české banky běžně nevydávají.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Portugalsko (Lisabon)

Jak chutná Lisabon

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Lisabonu

Zájezdy do Lisabonu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. srpna

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Paříže

Zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpna

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. září

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. srpna

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Stockholmu

Zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vyplati-se-platba-kartou-nebo-hotovosti-v-zahranici/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024