Nejvyšší budovy světa: Čtyři kohouti na zlatém smetišti. Blíž k nebesům i rekordům. Kdo vyhrává?

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 2. 2017 • Přečteno 6871x

Na velikosti záleží, a ne že ne. Proč by se jinak bohatýrské metropole praly o to, kdo bude mít na svém území nejvyšší budovu světa?

Vyberte si z našich 15 zájezdů do DubajeZobrazit zájezdy

Náš tip:

Nejkrásnější pohled na Dubaj je z nebe, proleťte se proto nad Dubají helikoptérou či letadlem. Zanechá to ve vás nezapomenutelný dojem.

Není tomu tak dávno, co médii proletěla zpráva o tom, že právě započala stavba nové nejvyšší budovy světa. Co je na tom pravdy? A kdo se chystá překonat teprve nedávno dokončený nejvyšší mrakodrap světa Burj Khalifa? „Krásku sahající k nebesům“, která měří neuvěřitelných 828 metrů, už ohrozilo mnoho projektů, ale tenhle jí definitivně zlomí vaz! Jenže ani on své prvenství nemá jisté… Proč?

Konstrukce mrakodrapu Burj Khalifa ještě nebyla zcela dokončena, a už tehdy přesahovala většinu rekordně vysokých budov po celém světě. Vzpomeňte si třeba na Taipei 101, World Trade Center nebo CN Toronto, které vedle dubajské „čahounky“ najednou vypadají jako o dost mladší sourozenci. 

Svou konstrukcí Burj Khalifa zkrátka ohromí každého návštěvníka Dubaje, ať už bude mít možnost rozhlédnout se z vyhlídky ve 124. patře budovy, nebo ji spatří jen letmo při projížďce městem. Ani ona si ale své prvenství nemůže udržet věčně a konkurence jí už netrpělivě dýchá na záda…

Jeddah Tower: kilometrová záležitost

                                                         

Nedopřeje mrakodrapu Burj Khalifa ani deset let na pomyslném trůnu. Kdo? V Saúdské Arábii už skutečně započala výstavba tzv. Jeddah Tower (dříve nazývané Mile-High Tower nebo Kingdom Tower), která by měla v roce 2019 dosáhnout neuvěřitelné výšky jednoho kilometru!

První informace o projektu prosákly na veřejnost už v roce 2008, kdy původní návrh počítal s 1600 metry. Později bylo oznámeno, že budova bude sahat minimálně do jednoho kilometru. V současné době je dokončeno přibližně 40 pater tohoto zázraku a staví se čile dál. 

Věž má tři strany, což ji činí aerodynamickou a odolnou proti silným nárazovým větrům. Konstrukce je pro její stavitele velice náročným úkolem, neboť se stavba nachází na pobřeží, kde musely být základy vykopány a upevněny přímo ve slané vodě.

Nejvtipnější na celém tom soutěžním klání o nejvyšší budovu světa ale je, že autorem návrhu Jeddah Tower není nikdo jiný než Adrian Smith. Tedy muž, který se podepsal i pod projekt stavby Burj Khalifa. V autorově hlavě se tak zrodila konkurence vlastního díla. Která ze zemí jej zaplatí příště, aby tentokrát jen pro ni navrhl nejvyšší budovu světa? 

The Bride Tower: ženské téma ženskou rukou

The Bride TowerThe Bride Tower

Je možné, že ani Jeddah Tower svou výškou nepokoří svět na dlouho. V Iráku leží na stole projekt od firmy AMBS na „Nevěstu“ sahající do obdivuhodných 1152 metrů (včetně antény se 188 metry). The Bride Tower bude mít na jižní fasádě prosklenou stříšku, tzv. závoj, která by měl zajišťovat stín nízkopodlažním domům a veřejným prostorám v okolí.

Významné plus u Iráčanů i ekologů budova získala tím, že je plánována jako tzv. net-zero. To v jednoduchosti znamená, že by spotřebovala jen tolik energie, kolik sama vyprodukuje.

Jméno věže bylo inspirováno přezdívkou místní části Basry, které se díky úrodným pozemkům a bujné vegetaci říká „Nevěsta zálivu“.

Věž by měla být dokončena v roce 2020 a měla by se stát nejen nejvyšším supermrakodrapem, prvním vertikálním městem na světě, ale také nejvyšším mrakodrapem navrženým ženou – architektkou Jeanne Gang.

Čtení: Zájezdy do Dubaje – srovnání a doporučení

The Tower: prostě věž... ovšem nejvyšší

The TowerThe Tower

Dubaj svá prvenství miluje, a tak si status města s nejvyšší budovou světa rozhodně nenechá utéct. V listopadu loňského roku proto slavnostně odklepla stavbu nového giganta, který nese jméno The Tower, tedy Věž.

Její původní výška je navrhována na 928 metrů (o 100 m více než Burj Khalifa), avšak konečná výška je prozatím zahalena tajemstvím. Zřejmě si nechává trumf v rukávu pro boj s konkurencí. 

Úžasný projekt připomíná minaret se skleněnými vlákny, které tvoří kolem budovy lehký závoj. Vrcholek minaretu se bude pyšnit pohyblivým osvětlením, podobným, jako mají majáky.

Máme na co těšit – projekt slibuje několik vyhlídkových pater, luxusní hotel i závěsné zahrady. Pojďme si její konkurenty ještě jednou shrnout v číslech.

Nejvyšší budovy světa „dnes a zítra“:

Současné rekordy: budoucnosti sahají po pás

Nejvyšší budovou je stále Burj Khalifa, na záda jí dýchá čínská Shanghai Tower s 632 metry a Abraj Al-Bajt nebo Mecca Royal Clock Tower v Saúdské Arábii, která má 601 metrů. Souboj s dalším NEJ započal a nám nezbývá, než si počkat do roku 2020, kdo jej vyhraje.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 24 zájezdů

Spojené arabské emiráty (Dubaj)

Poznejte město kuriozit

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Dubaje

Zájezdy do Dubaje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vyskove-budovy/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024